30 април, 2007

1997 година

30 минути пред 24:00. За 30 минути но.нет ќе ми вратат 10 гигабајти трансфер на мојата сметка, без разлика што уште не сум ги потрошил старите. Животот ќе ми добие смисла, имам 10 гигабајти за трошење. Како да ги потрошам на dial-up конекција? Се чувствувам 10 години помлад кога гледам дека имам 30 Kbps download. Уште ми фали пиштење на модемот за да се комплетира сликата и да поверувам дека одиме 10 години назад наместо 5 напред.
Факен dial-up.

Нека запиштат модемите!

Патем, среќен 1ви Мај!

34 коментари:

Анонимен рече...

но човече што се љутиш имаш дури 75 на аплоуд. И зошто париз, пробај со софија ќе стигнеш можда и до 100 кб/с, за латенција и да не збориме....

Princ рече...

anonymous 1, и тебе ќе те избришев ама ај си реков нека седи, прв е, за среќа и за арно..
Треба да имам 512 а имам 40, ring a bell?
Зошто Париз? Затоашто Париз има најдобри женски, Америка има најдобри порно глумици, Јамајка има најдобра трева... затоашто ми се сака баш таму бе.
Башка нели интернетот не знае за граници?

Fiko рече...

Ги поканувам сите да одвојат 5 минути да дојдам на butel1.blogspot.com имам постирано слики од брзиномерот на но.нет кој ми покажува 3.5мбпс верувале или не!!!

Анонимен рече...

http://img213.imageshack.us/my.php?
image=onnetrz3.jpg

e ova e nestooo

koskar рече...

до fiko и анонимецот под него...

1. зошто постирате кепчурирани скринови, а не линковите од speedtest.net?
2. нели канопито не може да вози поише од 512Кбпс? така бар мене ми викаа...
3. како сте симнале 14гига, кога оннет (радиус серверот) автоматски спушта на 30/32 после 10 гига?
4. сакам да чујам и други со 3.5Мбпс. би требало да фршти од постови на „пријатно изненадени“ оннет јузери....

Fiko рече...

Koskar, немам никаква потреба или претензии да измислувам. Дали ќе ми веруваш или или не ама баш ич не ме интересира. За анонимецот незнам, ама јас и во моментов имам брзина од 1,5 mbps (денес околу пладне ми беше 4,2 мбпс). Најверојатно Canopy-то има поголем капацитет а за лимитот надминување тоа со анонимецот ќе си расчистиш. Можам и сега да ти пратам линк од speedtest.net за да се увериш.
Денес
http://www.speedtest.net/result/120351838.png
Вчера
http://www.speedtest.net/result/120071469.png

Fiko рече...

А за карактеристиките на Canopy-то побарај некоја информација низ интернетов за да не ти кажуваат други...

Jontra рече...

Deka nesto cudno se slucuvase pomegu 30 april i 1 Maj - se slucuvase.

1) nikoj ne bese bruteforce reconektiran vo 00:00 kako prethodnite meseci - nel iza da pocne noviot mesec so polna brzina, tuku toa se slucuvase postepeno kaj korisnicite od 00:37 do 00:52.

2) sajtot za proverka na trafik od 23:30 pa se do 3:30 bese mnogu nestabilen i skoro celo vreme ne se otvarase ...

3) se pojavija vakvi cudni aritifakti koga korisnici simnuvaa mnogu pobrzo odosto trebase - no kaj site toa traese samo po 10-tina minuti ...

Inace neznam zosto - veke nema limiti na canopy na brzinata na paketot tuk utoa e sega na nivo na PPPOE, i izgleda zatoa veke ne dozvoluvaat poveke od 1 ppoe sesija per username ...

koskar рече...

fiko м8,

не обвинувам никого, само сакам да се на чисто работите...

баш супер што оннет дигнал брзина... јас имав информација дека канопито е тесното грло и главниот проблем зошто оннет остана последен „шупак“ со 512К се’ до денес. као ние би, ама ете не иде....
ѕирнав малце низ нетов и не најдов ама не барав баш здушно, а и не знам кое канопи користат. има милион...

уште еднаш, ја не обвинувам никого, не ставам етикети од типот „а, те глеам тебе , ти од впн-от на овој провајдер се јавуеш, ти зашто шпиунираш и сл..“ Не!
Али ете, ја прашав-ти стаи линк, сега никој не може да каже фотошопирани се резултатите, нели?

Е, сега ако (пази, хипотетички) ти рецимо сркаш со кабел директно на „изворот“, а прикажуваш како од канопи.... јеби га....
Дај боже оннет да отворил славината, дај боже да направат супер кол центар и да се јавуваат за 2-5 минути, а не за пола саат, дај боже да качат лимит , а да смалат цена, дај боже да не уценуваат со 2 год...
Дај боже мтнет да понуди флет-рејт, а не 10 гига за 50-тина евра...

Анонимен рече...

Дај боже утре да се разбудиме во благосостојба.

Princ рече...

Брзината не е покачена и нема да биде во скоро време покачена. Тоа да го расчистиме како прво.
Одиме сега на мое објаснување за "феноменов":
Но.нет (како и секогаш) имаат проблеми (кажи новост :))) ).
Проблемот е во тоа што имаат проблеми со рутингот на IP адресите. На некои IP адреси имаш dial-up брзина, на некои пристојна (~512 Kbps) додека пак има и еден мал број IP адреси кои даваат луда брзина. Пријавено е и ќе се среди од утре па натаму (ваљда не до нова година... не дека ми пречи што некој добива ептен голема брзина, туку ми пречи што во истиот тој момент некој друг добива дајл-ап а исти пари даваат и двајцата).

Да дополнам дека максимум капацитет на канопито е 7 Mbps.

Fiko рече...

Само да пријавам јас... се вратив на стара брзина :( со нешто поголема латенција. Штета што го открија проблемот толку брзо. Како е да е беше бурен ден :)

Dejan рече...

Брзината не е покачена и нема да биде во скоро време покачена. Тоа да го расчистиме како прво.
Одиме сега на мое објаснување за "феноменов":
Но.нет (како и секогаш) имаат проблеми (кажи новост :))) ).


Da ti kazam iskreno ti si eden od trojcata lugje sto gi znam sto se zalat od on net vo ovaa merka. Ne e vesela rabotata ama daleku od toa da nemozes google da pingas. Imalo prekini jas go koristam vo centar ama 90% od vremeto konekcijata raboti okolu vetenite brzini. Ako on net ima lokalni problemi so stanicite okolu tvojata naselba toa e veke nesto drugo zatoa sto spored slikata sto si ja postuval ispaga deka ti se vlecela konekcijata na 33.600 kbps a jas na 30 maj cel den torrenti siminjav i nemav problemi a znam i eden kup lugje koi bea so mene na MSN vecerta i nikoj ne se pozali za brzinata.

Drugo, toa sto se diskutirase za PPPoE konekciite nitu go podrzuvam nitu pak go odobruvam. Od edna strana trebase toa da bide regulirano so dogovorot i ne trebase taka podmuklo da go sredat toa, a od druga strana ne e logicno ti da zimas X*512 Kb/s konekcija a plakas samo edna.

Анонимен рече...

Pi** im ma***** na MTShit za prvi maj celden sto bev na skara mi napisaa 1200mb trafik. Ebate lopovite

Princ рече...

Здраво dejan, како си? :)
На базната на која сум јас прикачен (нерези) но.нет има прикачено уште минимум 1000 души, тоа само по себе е проблем.
Уште потрагично е што но.нет продолжуваат новите клиенти да ги поврзуваат на таа базна. И така, вечно проблеми...

Во однос на она за нивната политика за пппое конекции... и во постот реков дека јас го поддржувам ставот тој што си платил тоа и да си срка, само глупо ми беше ограничуваат на број на pppoe конекции. Јас логички размислувам дека можат да не ограничат на канопи па ти позади тоа канопи прај и 4 pppoe конекции ако сакаш кога на канопито е наместено 512 Kbps down, нели?

sale и д рест, не ми коментирајте само со линк, бајато е. Дајте малку креативност и вие :)
Ви ги избришав коментарите.

koskar рече...

јас имам став за PPPoE конекцијата...
дефинитивно не треба да има повеќе од една сесија по јузер. сркање со х*512 од едно канопи е крадење, плејн енд симпл... додуша посредно „потпомогнато“ од оннет, со неимплементирање на зашита.
сега е затворена дупката, крај на прикаската. не мора во договорот експлицитно да стои дека може да има само една пппое сесија. таму викаат еве ти 512к и терај. зимање х*512 е прекршување на договорот од страна на корисникот.
или пластично:
купуваш 1 картичка за годишен паркинг, а имаш три коли. ако рампата во прво време нема детектор, можеш да си ги паркираш сите коли (влегуваш со кола, пешки регистрираш излез, влегуваш со друга кола итн.) за една цена добиваш 3 паркинг места. тоа што си успеал да го заебеш системот не значи дека легално ти се паркирани колите... кога упрвата ќе сконта како се прават малверзации, приоротетно ќе инсталира детектори и ќе внимава, а може и да санкционира прекршоци. во договорот не мора да стои дека картичката е за една кола at a time... се подразбира со купувањето на ЕДНА картичка.
за оннет е исто, се купува ЕДЕН акаунт со 512К и 10 гига месечно...

koskar рече...

инаку, не знам која е потребата од повеќе истовремени пппое конекции од еден јузер?
заштеда, (со купување свич/хаб а не бродбенд рутер), или.....?
стварно не знам?!

Анонимен рече...

epa da ve ebam ke vidite i od prethodniot mesec deka isto napraviv screen shot so ista brzina .....a toa se slucuva izmedju 28feb i 1 mart koga isprativ slika so neverovatna brzina eve go napraviv i sega istoto 30april 1 maj pa testirajte slednito mesec 31maj - 1 juni posle 00:00 casot i konektirajte se odma pa ke vidite deka site toa go imate ....posle 12sata koristine on.net se iskluci samiot wdsl imav simnato 16gb a mi pisuvase deka sum potrosil samo 600mb e sega toa kade se zakcuvame neznam zosto ne se razbiram ....inaku ima intenret kafe koj plaka 12000denari flat 1mb brzina na wdsl...pozdrav...

maelstrom рече...

Princ, ми се чини, или на тестот ти покажува 40 kb/s? Што е околу 320 kbps. Значи немаш 40 kbps, како што кажа во твојот прв коментар погоре. Не дека 320 е добра брзина, туку да бидеме на чисто... :)

Princ рече...

maelstrom, greska na speedtest.net. Dodeka meri ti ja prikazuva brzinata vo kbps ama na finalnata slika ja dava so kb/s. Ne znam zosto. Proveri i ke ja vidis zaebancijata.
Inaku da, brzinata mi bese 40 Kbps a imav uste 1 giga za trosenje. Vo momentov e nesto podobra, okolu 200 Kbps.

The Smasher рече...

@ Princ

Што да ти кажам...
Ја имаш таа чест да сурфаш dialup а плаќаш за broadband. :(
Патем, има различни видови канопиа.
На оннет мислам дека се Моторола, ама не знам точно кои има повеќе.
Во главно има од по:
10/20Mb/s
30/60
и 150/300.

LU рече...

Сите Canopy се на Motorola, тоа е нивни бренд. Софтверси се дотруваат на 1, 2, 4 или 7 Мб/с. а веројатно и на помалку. Јас понекогаш добивам фантастични брзини (3 и пол до 4 Мб/с но не трае многу, помалку од ден. Понекогаш и Но нет греши на наша корист.

SITE GI MRZAM рече...

ccc ebate drzavata znaci imame samo eden stabilen ISP so solidna brzina/latency AMA PRAI MONOPOL I KE IGRAS KAKO ON STO KE SVIRI DA GI E**M U FEKALEN OTVOR MAMETO TELEKOMUNIKACISKO, sve drugo e u k***c, no net e katastrofa, telekabel eve go od 1vi ide so 3 do 10 Kb/s i nisto ne prevzemaat nitu pak raboti brojacot na stranata, a forumot go zatvorija da ne se zalat lugjevo, drugite kabelski se uste pobedni, MOL, uNet i drugi vo ovoj kos, ke bankrotiraat vo skoro vreme posto nemozat ni od daleku da se nosat so drugive.

Care? nemaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. kuti i trpi makedonska ovcicke koga neznaes da si gi naredis rabotite.

Princ рече...

Никогаш не го разбирав делот "ќути". Зошто побогу да ќутите?? Нашите ISP-а ќе го прават ова што ни го прават се дур ние ќутиме. Знам дека немам некоја солуција (одамна ќе бевме на таа да ја имавме) ама имаме една заебана солуција која жива сила не може да ни ја одземе: не ќути!.
Тоа е најмалку што можеш да го направиш, но направи го!

Ќе го цитирам аНТИ: ...да се биде незгоден е задача на оној што сака да биде човек, да се биде опасен, непредвидлив, непомирлив, да се биде непослушен - тоа е задачата.

Александар рече...

Само да Ви разјаснам некои работи околу прикажувањето на брзината.
Имено, 1Kb/s е еднакво на 1Kbps т.е. еден кило-бит-во-секунда.
1KB/s (1KBps) е еднакво на 8Kb/s(8Kbps) т.е. еден кило-бајт-во-секунда (разликата е во големината на буквата Б).
Значи прикажаните 40Kb/s се 40 кило-бита-во-секунда, а не кило-бајти-во-секунда, па затоа не треба да ги множете со 8.

The Smasher рече...

@ SITE GI MRZAM

Не ги размножувај ова исп ава во санитарниот чвор, не за друго - ќе се заразиш. :)

Друго ми беше зборот, телекабел со 3 - 10 кило бита во секунда - не ми се верува дека ќе да е така затоа што сите што ги знам на телекабел, вклучувајќи ме и мене сурфаат со солинда брзина. Немој да мислиш дека го негирам твојот исказ, можеби стварно некаде им заглавило нешто со интернетов, не велам не.

Значи како телекабел се однесува со брзнините?

Вака:

До потрошени 600MB - до 2048/512Kb/s
До потрошени 40-50GB - до 1024/256Kb/s
Над 50GB - до 512/256Kb/s и после незнам по колку потрошени дали едно 100GB мислам дека беше до 256/256Kb/s.

Кај мене брзината при download е константно од 1800Kb/s до 2400Kb/s.
Максумум може да достигне 3000Kb/s.
Се има случено до сега само два пати да им падне брзината поради технички причини.

Појаснување (ако треба :))
1Kb/s = 1 кило бит во секунда

Dejan рече...

Izvinete sto ufrlam temi vaka ama mi se zali a nemam kade.

Sekoj den isto so telekabel.
6 casot nautro do 5 casot poladne ide so 1-2 kb/s posle 6 popladne varira od 10 kb/s do 50 kb/s a od 10-11 navecer do 6 sabajle skoro ide so nad 100 kb/s. Sto e najtragicno nemozam da dokazam.

Znam deka e glupo i neskromno da se fali nekoj sto sve znae i kolku vredi ama iskreno ne sum dubak od vcera imam svoj servis za kompjuteri vo koj ima 3 masini (telekabel bese "velikodusen" i mi dade 3 posebni IP adresi) sto rabotat 24/7 dva so XP SP2 i eden debian kernel 2.6.19 i site se ponasaat isto.
Aj ja izgasiv mrezata go vrzav modemot na samo eden pa isto. Aj moze stvarno imam spyware pa go vrzav direktno na linuksot, pa nisto. Aj si vikam moze nekoj komsija prespojuva gajtani ama pa od kockata kaj liftot samou mojot stan ide kabel.

I sto sega? Deckoto od "adminite" mi vika virusce imas. Pocnav da mu go objasnuvam sevo ova ama ili ne me sfakja ili mu kazale da ne me sfakja. Dali ne sakaat da se angaziraat ili nedaj boze neznaat (najverojatno) neznam.

Eve zirnete ja slikickata od eden den analiza na networkot kaj mene. Samo debil moze da izgradi golema infrastruktura bez znaenje i da se moli da ostane se pod konec bez nikakvi intervencii.

@Smasher otvoren sum za predlozi i komentari od drugi korisnici na TK posto forumot go zatvorija eve kazete ima li care ili nadez da se napravi nesto.
http://img361.imageshack.us/img361/6621/dejanug3.jpg

http://img361.imageshack.us
/img361/6621/dejanug3.jpg

Анонимен рече...

A kazete koi paketi gi nudi telekabel i po koja cena?

Princ рече...

http://www.telekabel.net.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=29

koskar рече...

sabajlevo na telekabel:

http://www.speedtest.net/result/122779933.png

dejan рече...

eve samo sto pravev muabet so telekaebel 1:00 pm za zal deckoto budala me pravi mi rece nemale nikakvo ogranicuvanje od kaj niv i deka najverojatno mi idelo sporo zatoa sto stranata od kaj sto sum siminjal nemozela povise da ponudi. Mu rekov download.com i nvidia.com nemoze da se limitirani na 5kb/s ama dzabe nejkat nikogo da pratat da vidi i nejkat. Sto sreka ke imav so ova internetive u pm.


Koskar blaze si ti sto da ti kazam sreken sum za tebe. Eve kaj mene kako e.

http://www.speedtest.net/result/122841712.png

Телеком сељаци рече...

адсл-ов растура денеска!
Last Result:
Download Speed: 173 kbps (21.6 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 159 kbps (19.9 KB/sec transfer rate)

OffLeleMuriMajko.Net рече...

Abe ne mi e jasno ovie od Off.net(no.net) se pravat ludi ili ludi se prakaat sekoj mese fakutra za tekovniot mesec.Kako moze nesto sto uste go koristish odnosno ne si go potroshil da go plakash!?

Ratkоvis рече...

Би сакал да ви ја претставам веб-страницата за пазарење од САД (Соединетите Американски Држави) многу е добра и имам порачувано неколку пати од нив. Се вика Виадрес www.viaddress.com. Многу сум задоволен од нивните услуги па ако на некој му треба нешто а нема Пај-Пал ова е совршено.