12 април, 2007

Поезија

Знам дека блогов не е за поетски души, но денес, поради сонцево и убавово време сум расположен за да пишувам поезија. Напишав една и честа први да ја прочитате ја имате вие верни посетители на блогов.
Мојот WADSL
Pinging google.com [64.233.167.99] with 32 bytes of data:
Reply from 64.233.167.99: bytes=32 time=209ms TTL=241
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Reply from 64.233.167.99: bytes=32 time=211ms TTL=241
Reply from 64.233.167.99: bytes=32 time=220ms TTL=241
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Има уште многу, ама јас сум поет кој не сака да им здосади на своите читатели (вклучувајќи ги и оние кои редовно ме читаат од виртуелната приватна мрежа на но.нет, или работат за пепи) затоа ќе завршам овде.
Оставам на вас да размислите како оди понатаму поезијава :)))
(Си направив копија пред да го објавам постов, ништо чудно веќе да сум дисконектиран)

64 коментари:

Анонимен рече...

super poezija , mi se dopaga

Анонимен рече...

МТш пак променија , телекабел ок се.

но Он.нет сеуште ништо не промени (лимит)

Браво за нив

Анонимен рече...

оваа поезија да се чита на струшките вечери...
да знае народот што се случува...

Анонимен рече...

Прашање, зошто овие блогери се ставени во спонзори?

[b]ВМРО (by две тегет чарапи)
Космофон (by Вуна)[/b]

Јован рече...

lol

3 рече...

princ, пак нема да искоментираш ништо за анонимноста? :)

Анонимен рече...

jovanco, pa kaj si be ti? :)

te nema da blogirash ili si ja smenil web adresata i partiskata veroispovest? ;)

nemoj ljuutish, be :)

Анонимен рече...

E so ovoj post go pretera!!
Princ, go otece druze!!!!!!!!!!

Aj shto ne ti beshe dovolna kajgana, sega i tuka go cepidlacish. Otvori si blog i tamu si gi postiraj svoite dnevni frustracii so no.net, a od desna strana na menito na revolucija stavi link.

Go utepuvash blogot, i neznam so koj pamet bezvrska ti dozvoli da postirash...

Prethodniot post so ogranicuvanje na PPPoE e na nivo na blogot, no site drugi tvoi postovi se samo cepidlacenje.

Анонимен рече...

Druze "3"...

Aj objasni na citatelite, dali ima tehnicki pricini za On.net da NE dava ponuda kako Telekabel?

Ne zboram so brzina, jebiga Canopito ima ogranicuvanje, tuku zboram za limiti na transfer.

32/32 e naj pedersko neshto shto postoi na pazarot za internet vo MK. Podobro pokacete ja cenata za 100-200 denari i pustete 64/32!!!

Анонимен рече...

Посебно што и монополот на Телеком воведува 128 кбпс после надминување на лимитот.

Анонимен рече...

Посебно што и монополот на Телеком воведува 128 кбпс после надминување на лимитот.

Telekabel Nema ogranicuvanje. 80 GB dosea mesecov, i si fura 120-130 kb/sec

Sekoas se chekor napred od tupavite MT i OnNet

Анонимен рече...

princ = guru of the viral marketing, davaj uste postovi za on.net, zaraboti si ja cesno on.net-ovskata plata.

Jovan Petrov рече...

Немам време од толку партиски активности. :)

Анонимен рече...

Uste eden propadnat post.

druze рече...

brzina limiti toa e edna ista rabota..

Se raboti za edno tesno grlo bandwidth sto morat da go raspledelat niz celiot mesec.

Toa ti se gazdi koi sakaat samo pari da lapaat, a nejkat uopste da investiraat. Investicii vo wireless se seuste mnogu rizicni i mnogu skapi, a toa dopolnitelno gi oteznuva rabotite.

Neznam samo zasto telekabel ne roknat 3 mbps za inat na site pa neka idat u pm.. Nivnata infrastruktura e edinstvena sto vredi nesto i e napravena na dolg rok..

snoopy рече...

slusam nekoj reklami za nekoj servis od 200 tv kanali video telefonija i internet 512 so flat rate ima li nekoj poim sto e toa?

Princ рече...

До анонимецот што рече "Уште еден пропаднат пост"...

Не мора да значи. Јас пишувам за да бидам прочитан од тој кому му се обраќам. И за чудо, секој пат го постигнувам тоа, со секој пост.

Ако ти мислиш дека овој пост го прави пропаднат коментарите од вработени во но.нет, јас мислам дека токму мојата поента и замисла ја имам постигнато со тоа. Но.нет ме чита. Cool.

Зависи од кој агол ги гледаш работите :)

Сега штом реплицирав, дај да ви одговорам на сите што директно или индиректно ми се обративте.

Фала ви на вас кои ви се допадна поезијава. Не сум некојси поет, само тоа е црната реалност. Секојдневно ја читам таа поезија на мојот command prompt.

3, не знам зошто ме сметаш за анонимец, ти барем. Ти го имаш читано моето CV кое го пратив до но.нет (на кое нормално не ми одговорија, на нив им се потребни гзолижци, како ти на пример) по тоа знам дека доволно добро ме знаеш. Јас пак тебе воопшто не те знам. И не ме интересираш. Ти реплицирам процедурално, колку за да не се почуствуваш запоставен :)

Анонимец кој вели дека сум ја претерал... Изгледа доста редовно ме читаш штом знаеш каде се сум постирал за проблемиве на но.нет. Зошто побогу ме читаш упорно ако не ти се допаѓа тоа што го читаш? Фетиш? :)

Анонимец со платата... Ќе напишам нов пост пак, се уште тапа е WADSL-ов (таков и ќе отиде во спомените мислам). За платата... да да, точно, веќе ми стигна фактурата во износ од 1286 денари. Јас сега нив ќе им пратам една во износ "Камо интернет?" :)
Благодети на пазарно општество, јебига :)

Патем, тек сега видов дека можам да бришам коментари :)))

druze рече...

ej samo edno prasanje do anonymous-ot sto spomna "viral marketing":

Od kaj ima slusnato za toa, i sto e po profesija?

Анонимен рече...

posledniot sponzor vi e najisplatliv?

Jon рече...

"Anonymous said...

Посебно што и монополот на Телеком воведува 128 кбпс после надминување на лимитот."

Na koj paket e toa na PederNet, jas na max adsl sum i sum na mizrnite 64k sto ne se ni 64k, zasto na modem podobro odese

Анонимен рече...

Зошто побогу ме читаш упорно ако не ти се допаѓа тоа што го читаш? Фетиш? :)

Затоа што постираш во главниот тред! Постирај во својот блог или постави линк во стил "дневни фрустрации со но.нет, бај Принц", па ќе видиш колку ќе те читам ;).

Наместо јас да те филтрирам, треба ти да си го филтрираш пишувањето.

Princ рече...

Да не правиме форум од блог.

Јас сум редовен корисник на WADSL. Моите секојдневни проблеми со WADSL-ot се токму секојдневни проблеми со WADSL-ot. Да беше корисник на WADSL (обичен, уште еден како јас на пример) ќе го знаеше тоа и на своја кожа ќе ги почуствуваше, па ќе бараше кај да си го искажеш гневот бидејќи плаќаш интернет, компанијата која ти го продава ти гарантира 98% од времето достапност, а ти фактички добиваш курац (у плик на кој со портокалови букви пишува On.net.mk).
За проблеми со WADSL-ot САМО вработени во но.нет не слушнале.

Ако спаѓаш во таа група на "среќни" луѓе, иди у курац и не ми ги расипувај текстовите со лажно претставување.

Ако си корисник на WADSL кој ете за среќа нема проблеми со конекцијата, уживај во своите 512 Kbps download и 128 Kbps upload, бидејќи јас не ги добивам а ги плаќам исто како и ти.

Ако не си воопшто клиент на но.нет ниту пак вработен во таа компанија, има интересни текстови на блогов кои не се мои. Знаеш, под нив не пишува дека сум автор јас. Читај ги нив.

Се разбравме? Чао.

DRagan рече...

MT net ostanuva najstabilen i najbrz provajder so najmalce traffic.

Telekabel ostanuva provajder so najvise traffic i solidna brzina.

On net e nisto momentalno osven sto e poeftin za 800 denari od mt net ama i pospor i gubi na latencija.

druze рече...

telekabel - sad ga vidis, sad ga nevidis

druze рече...

MTnet e preskap!!!

Onnet e zagusen do daska!!!

Republika

екс-револуционер рече...

bezvrska, ти пропадна блогот друже...

Fiko рече...

Princ na koja bazna stanica si vrzan? Zelezara?

Princ рече...

fiko, на нерези сум јас. Кога го пишував името на базната сакав да ставам во загради "нај-преоптоварената" ама после ми текна дека сега веќе на прсти се бројат тие што не се преоптоварени. Како на пример Битола, Велес.... Скопје скоро секоја е кнап.

Анонимен рече...

Da za Bitola imas pravo, funkcionira nekako OnNet, zatoa sto najpoveketo nezadovolnici od MtNet gi sobra kabelskata Mobi.

The Smasher рече...

Баталете МТ (мтшит) баталете OnNet (но нет, офф нет). Разбирам дека некои луѓе (повеќето) во Македонија немаат избор па мораат да ги трпат овие џигеројадачи. Македонче само напред и храбро, ќе ја подобриме иднината. Еве некој совет (кој што веќе го имам постирано октомви 2006):
- Самиот се цитирам -
1. Вмрежување - во мрежи со соседи/другари/баба-дедо и т.н.
2. Зголемување на нивото на информираност на сите. Значи не бидете скржави за информации, доколку знаете
за евентуален обид со некоја навидум добра, фина и „евтина“ интернет понуда [која што всушност е тешка измама и тежок џигеројад] информирајте ги сите што можете, да не се залажат неинформираните и да склучат договор со Тхе Девил.
3. Користете ги сите јавни институции кај што можете да најдете интернет, основни училишта, средни училишта, факултети. Ова може да биде особено интересно со оглед на тоа што институции од ваков тип обично имаат едно 1/Mb, 1,5/Mb конекции.
4. Дејствувајте со анти-монополистички договори кон оние што ви одговара, да речеме една фирма нуди лоши понуди благодарение на воспоставениот монопол, а друга нуди поприфатливи понуди - одберете ги поприфатливите, ако веќе сте решиле да одбирате.
5. Рационализирајте ги Вашите потреби, пример сурфајте во мрежа како што реков претходно со повеќе групирани членови нормално, брзината ќе биде бавна и трансферот намален, ама рационализирајќи ги Вашите потреби останете информирани за она што ви е битно. Ви велам, можете да преживеете и без да го симнете 5GB-ниот сериал на Stargate (штом Јас преживеав вие немате гајле), да останете информирани за битните нешта, да му плаќате на ISP - то помалку[1-ва точка] или воопшто не [3-та точка].
6. Оние поснаодливите и „похакерски“ настроени сурфери можат да сурфаат НА ПОСЕБЕН НАЧИН КОЈ ШТО ГО ИММАТ ОТКРИЕНО,
[а секогаш постои начин да се пробие од човек нешто составено од човек] при што можат и да им помогнат на другите сурфери и тие да добијат некаква конекција.
7. Може да се оформат заеднички поголеми мрежи со интернет пристап преку посебни изнајмени линии, кои што ЌЕ БИДАТ ВО СОПСТВЕНОСТ НА НИВНИТЕ СУРФЕРИ и СЕКОЈ СУРФЕР ЌЕ ГИ ПОДМИРУВА ТРОШОЦИТЕ ЗА СВОЈОТ ПРИСТАП во оваа мрежа.
8. Може да се оформат заеднички поголеми мрежи со интернет пристап преку сателитска и обична DSL конекција, кои што ЌЕ БИДАТ ВО СОПСТВЕНОСТ НА НИВНИТЕ СУРФЕРИ и СЕКОЈ СУРФЕР ЌЕ ГИ ПОДМИРУВА ТРОШОЦИТЕ ЗА СВОЈОТ ПРИСТАП во оваа мрежа.
9. Dial Up некои оператори во Македонија прават голема сума пари на обчен Dial Up интернет, а потоа се знае, си го тераат монополот. Користењето на Dial Up-от да се редуцира или скрос намали, патем и така Dial Up-от не е баш солиден интернет, а кога ќе пресмета човек доаѓа дека тој спаѓа во најскапите и најнеефикасните пристапувања на интернет.
-- Има уште многу други начини -- -- Сепак и само овие се доволни за да се направи подобро утре --
-- Патем слободно додадете и некоја своја идеја --
!-- Само да се разбереме успехот бара остварување на овие идеи --!
!-- Желба за подобра иднина --!


Инаку Јас сега сум на Телекабел и немам некои посебни забелешки освен што се е релетивно ок.

The Smasher рече...

Мојата поезија е ваква: (Телекабел) (Image)

Pinging www.l.google.com [66.249.93.104] with 32 bytes of data:

Reply from 66.249.93.104: bytes=32 time=57ms TTL=237
Reply from 66.249.93.104: bytes=32 time=57ms TTL=237
Reply from 66.249.93.104: bytes=32 time=69ms TTL=237
Reply from 66.249.93.104: bytes=32 time=62ms TTL=237

Ping statistics for 66.249.93.104:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 57ms, Maximum = 69ms, Average = 61ms

Анонимен рече...

the Smasher, редовно го пратам блогот од самиот почеток, а на тебе сега ти реплицирам... твојата филозофија е кретенска.. а ЗОШТО?

1. Реалноста во МК, за која ти во исто време солиш памет е "Рационализирајте ги Вашите потреби". Сите сакаат НЕ рационализација т.е. флејт-рејт.

2. Точката 6 од твојот пост. Сите провајдери во мк не се имуни на тоа што ти го пропагираш.. тоа не е начин за подобар интернет и не е пристап кој се споделува со пријателите.

Доволно е...

Оптика друже, тоа е решение. Кога Грујо ќе престане да игра судија на тенис мечот помеѓу МТ и МК јавноста, кога ќе овозможи секој кој има средства (пари), БЕЗ ПОТРЕБА ОД ВРСКИ Т.Е ТРАНСПАРЕНТНА ДОДЕЛА НА ДОЗВОЛИ, ОПШТИНСКИ И ДРЖАВНИ, да донесе оптика и оформи ISP, тогаш може да дискутираме за иднина. До тогаш, како беше она со караванот и кучињата?

Princ рече...

До анонимецот...

За да ти докажам дека јас сум овде автор, а ти само гостин, и дека треба да ме почитуваш, ти го избришав коментарот.
Спомнуваше нешто тред (на тренд ваљда мислеше?) епа друже, извини вака што ќе те разочарам, ама јас го правам трендот.
Во иднина постовите кои ќе предизвикуваат верска, национална и религиозна омраза, или пак ќе бидат пишувани од вработени во но.нет (наместо да се пентрате по тоа АП-ата и да ги поправите) ќе бидат бришани без образложение :))

Ако сакаш лично на bezvrska да му се обратиш и да му кажеш да ми одземе авторски привилегии, имаш негов мејл лево-десно негде на блогов.

Dejan рече...

telekabel - sad ga vidis, sad ga nevidis

Od kaj taa idea zivti sve. Download sabajle do 3-4 ide od 100 do 200 kb/s navecer pagja pod 100 ama nikad pod 50 (barem kaj mene). Igram WoW sekoja vecer po 3-4 saati. Dobro se desilo da mi diskonektira ednas ili dvapati ama connect pak i se e ok. Prekini nemalo posledniov mesec.

Jon рече...

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E4301FCA5274CB4C95C9774B05173BC8

Анонимен рече...

http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=6774&mid=303&tabId=1&tabindex=0

Neznam dali nekoj uspeal da go raskine dogovorot so No.net a da ne ja plati razlikata od popustnata cenata do "vistinskata".

1)Spored procepkaniot dogovor operatorot mora da obezbeduva soodvetna tehnicka podrska 24h. Vo 30% od slucaite toa ne e taka. Odnosno 90% za vreme na vikendi i praznici.

2)Brzinata koja e propisana vo dogovorot a i konekcijata na nekolku pati(7%, odnosno 40% za vreme na vikendi i praznici odnosno po 17h vo rabotnite denovi) vo tekot na eden mesec ne e soodvetna so onaa propisana vo dogovorot.

I bas me interesira na sud da me dadat kako ke dokazat deka tie gi ispolnuvale uslovite odnosno se pridrzuvale na dogovorot potpisan, a jas ne.

Na moja strana za dokaz gi nudam site obzaleni na blogot i na postot na forumot na kajgana da svedocat :D :))

Veteran рече...

Jas sum da osnovame zdruzenie na Internet Veterani vo Makedonija. Zdruzenieto ke bara penzija od drzavata poradi slednive prichini: 1)Gubenje vreme po telefoni(na tehnicka podrshka)
2)Citanje na dogovorot(tumachenje, baranje zakoni i zakonska osnova, i eventualni dupku vo dogovorot)
3)Karanje i dokazuvanje na lugeto od tehnicka podrska deka nemate internet
4)Upornoto pritiskanje na F5 na vashiot browser(da videte dali ke kapne nekoj BIT ne BYTE)
5)Iscekuvanjeto na "Done" vo status barot na vashiot prelistuvac
6) upornoto pinganje na : ping rhmz.lx.on.net.mk -t kako i ping 217.16.69.1 -t , ping google.com -t
7)Poradi hipnotickata muzika(koja demek treba da ne smiri, bolje neka ni pustat klasika i vo fon da ide seksipilen glas koj svrshovito zastenkuva na naglasokot i so meko srpsko ch i veli:"..Ahhh... Ve molime Uh.... Pocekajte Oh....." od telefonskata centrala na off.net
8)Molenjeto na vashiot sogovornikot na Skype da ja povtori rechenicata(poradi lost paketite) i zadocneto smeenje kako plavusa na vic poslem 2sekundi(poradi latencijata
9)Poradi rechenicata na messanger:"...Ej padnav pak jas, ke ti svrtam pak..."
10)Poradi site ubivstva i kick-ovi na online gaming serverite poradi latencija
11)Za nadezda deka nekogash ke se zgolemi limitot(odnosno ke se namali cenata) i brzina
....
....
.......
.......

Za site zrtvi koj zaginaa od ISP vo Makedonija: SLAVA IM!

Princ рече...

veteran, си заборавил да ги додадеш уште: непочитување на професионална комуникација (се што ќе кажеш не останува меѓу тебе и нив, туку твојата комуникација со нив патува низ форуми, блогови... со нетрпение ги чекам да ми се заканат дека ако не прекинам да пишувам против нив, ќе ги објават сите мои податоци на интернет). Да пазиш и клиент да им станеш, ништо не ти е безбедно.
Не паднале тие борци сеуште за им биде вечна славата. Тешко им оди со оваа катастрофа од ISP, но се држат :)

Анонимец, јас барем тоа го сметам за пис оф кејк (парче торта што би рекле америте).

За секој проблем жали се. Ако не креваат на телефон, барај ги на онлајн сапорт. Ако ги нема ни таму, пишувај на support@on.net.mk. Не мора да ти одговорат, битно ти си го "пријавил" дефектот, си се пожалил. Нема месец кога достапноста до услугата и квалитетот ќе ги поминат 60% од времето а многу често знае и полошо од тоа да биде. Значи во секое време можеш комотно да си раскинеш договор со нив.

Анонимен рече...

Vo momentov :

--- google.com ping statistics ---
702 packets transmitted, 554 packets received, 21% packet loss
round-trip min/avg/max = 220.6/236.8/477.4 ms

vetaran рече...

ping google.com -t

Ping statistics for 64.233.187.99:
Packets: Sent = 1250, Received = 1044, Lost = 206 (16% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 214ms, Maximum = 571ms, Average = 236ms

druze рече...

Na koj provajder toa?

veteran рече...

Off.net.mk, No.net.mk

odnosno on.net.mk

Анонимен рече...

Во иднина постовите кои ќе предизвикуваат верска, национална и религиозна омраза, или пак ќе бидат пишувани од вработени во но.нет (наместо да се пентрате по тоа АП-ата и да ги поправите) ќе бидат бришани без образложение :))

Во мојот пост немаше ни една ствар која ја имаш набројано погоре, но сепак ти го избриша, значи ти жариш, ти палиш. Твојата постапка не се разликува со односот на но.нет спрема тебе!
Да ти појаснам:
1. Јас не те навредив по било кој основ-->ти го избриша коментарот.
2. Ти му плаќаш на он.нет, а тие не ти повзвраќаат со услуга.
Аналогија 1<=>2.

Анонимен рече...

Е, уште нешто, тред ти е "мак-од-анг" на thread! Како велиш ???, ти го правиш ТРЕНДОТ, абе ај...

Анонимен рече...

Dali nekoj ima na blogot od Bitola, od iskustvo da kaze kako stojat rabotite so internetot na dvete kablovski?

The Smasher рече...

Anonymous said...
the Smasher, редовно го пратам блогот од самиот почеток, а на тебе сега ти реплицирам... твојата филозофија е кретенска.. а ЗОШТО?

1. Реалноста во МК, за која ти во исто време солиш памет е "Рационализирајте ги Вашите потреби". Сите сакаат НЕ рационализација т.е. флејт-рејт.

2. Точката 6 од твојот пост. Сите провајдери во мк не се имуни на тоа што ти го пропагираш.. тоа не е начин за подобар интернет и не е пристап кој се споделува со пријателите.

(И т.н. ...)

1. Јас сум за flat-rate, ама додека се воспостави flat мора некако да се тера затоа што да воспоставиш flat на наши простори оди малку побавно, а работата е како да не му дозволиш на операторот многу да те одере, а сепак да останеш поврзан.

2. Точката 6 исто така се однесува, за како да сурфаш а да не му дозволиш на операторот да те одере. ...Секогаш постојат начини... Патем, друже што мислиш, колку е фер од страна на повеќето ИСП-a во Македонија џигеројадењето што тие го прават врз народот? - Воопшто не е фер, па зошто да не се искористи некој опција +- на безбедносниот систем на ИСП-то?

Патем не си ме следел доволно, јас се изјаснив уште одамна дека сакам да има за секого 2Mb/s flat-rate.

Окулу кретенска.. секој човек си има право на свое мислење, а ти мојата „филозофија“- поточно мојата идеја за подобра иднина за секого што ја немаш сватено правилно е твој проблем, значи немаш право да ме нарекуваш кретен или сл. Патем друже претстави се не биди анонимец, од анонимци како тебе и други квислинзи светов (вклучувајќи ја и нашава држава) пропаѓа.

Ако веќе толку си ме следел со постовите и имаш нешто лично против мене и моите постови или тие толку те иритираат или тн. побарај на сајтот имам дел за таа намена прати писмо. (или не ги читај воопшто)

The Smasher рече...

@ Anonymous

Еве еден мој цитат кој што потврдува дека не си разбрал што навистина сакам да се оствари за секого:

Закон

Јас лично мислам дека состојбата со интернетот во Македонија и ИТ развитокот многу би се подобрила доколку се обезбеди пристап на информации достапен за секој човек - интернет врска за секого. Сметам дека треба да издејствуваме да се воведе закон во уставот на Република Македонија за интернет пристап на секој граѓанин.

Законот треба да гласи дека на секој граѓанин во Република Македонија му се дозволува бесплатен интернет пристап.

...

Анонимен рече...

(И т.н. ...)

На најбитниот дел од мојот коментар не си реплицирал.. ЗОШТО?

Да расчистиме, јас не кажав дека ти си кретен, туку твојата идеологија во врска со подобар интернет во МК. Тоа да е јасно! Немам ништо против тебе (не те ни познавам во 4D), но твоите постови ме тангираат да ти коментирам, оти никој до сега не ти удрил "шамар" (т.е. коментар) во врска со твојата идеологија. Намерата ми беше да те разбудам малку, али изгледа не сум успеал :(

Дај ми пример за држава каде со закон се гарантира дека интернетот, па дури и дајл-апот, е бесплатен?

Решение е владата да оформи ЈП кое ќе изгради оптичка мрежа на територија на целата МК, мрежа која после ќе ја рента на ISP-та од среден бизнис карактер. Сите наши комшии (посебно бугарите) имаат оптика која чека некој да се закачи за неа. За оваа идеја, парите се најмало гајле, проблемот е во законската регулатива и во длабоките џебови на политичарите кои се полнат од лигуши како мтнет, нонет, неотел...

Ај со здравје, и не се дувај, ни ти ни Princ-o! :)

Анонимен рече...

Dali nekoj ima na blogot od Bitola, od iskustvo da kaze kako stojat rabotite so internetot na dvete kablovski?

Двете кабловски имаат форуми, обрати се таму, има доста поплаки.

Audioslaver рече...

Ocekuvajte uste polosh internet od onnet.Bidejki frekfencijata sto ja koristat onnet t.e. besplatnata i dobro poznata 2.4Ghz odsea ja koristi i neotel i vishe ima montirano edno cudo CPE-a. So toa e zgolemena interferncijata na signalite vo eterot i mnogu e vlosena komunikacijata na CPE-ata i baznite stanici bez razlika dali se na onnet ili neotel. Neotel do pred nekolku nedeli koristea komercijalna frekfencija 3.5Ghz Wimax, no poradi najavata za tender bea naterani oni i site ostanati koi sto ja koristat taa frekfencija da gi demontiraat tie uredi i da prekinat so koristenje.Od togash pa navamu se zgolemeni problemite i so internetot na neotel i so internetot na onnet.Epa se za kvaliteten bezicen i stabilen internet neka ni e samo bog na pomosh i da se molime tenderot za wimax da ne go zeme telekom!!!

The Smasher рече...

@ Anonymous

Идеологијата ми е интернет достапен за секого. Може да биде бесплатен (како што беше ветено), или барем да биде по пристапна цена за сите.
Технички нека го решат како сакаат, битно нека го има.

Бесплатен интернет има и во Македонија, само што тоа е во одредени делови во Скопје (барем така сум информиран) и е од Neotel.
Сепак не е достапен за секого, поради многу малата покриеност.
------------------------
Кејот 13 Ноември во центарот на Скопје, како и околината се покриени со безжична мрежа која што нуди бесплатно и неограничено сурфање на Интернет на секој кој што има уред кој што поседува 802.11 (WiFi) мрежна картичка.
------------------------http://www.neotel.com.mk/hotspotMak.htm
------------------------

Патем целава работа испаѓа не по врат по шија.

audioslaver рече...

Koja bre ideologija covece koa tehnicki nemoze da se izvede oti nikoj nejke da investira, site sakaat da kradat.Pa koj si ti ideologija za besplaten internet da imash bre budalo ,kako da neznaesh kade ziveesh.Dzabe se sere za ovie raboti oti provajderive ke ne cedat do zadnja kapka voda u teloto sto ja imame pred da pustat poevtin a voedno i kvaliteten internet.Oti eve i ja ko takanareceniot prosecno platen Makedonec so plata od 200 eura da davam 10% od plata za shit internet so nikakov kvalitet ne fala.Oni gi drzat rabotite vo nivni race i dzabe komentirame i se trudime nesto da smenime koa pak ke ne guzat.

P.S. A od besplaten internet vidovme so onnet i ke vidime i od neotel NISTO!!!

The Smasher рече...

@ audioslaver

Не си помислил дека заслужуваш нешто повеќе?!
Зошто да нема интренет достапен за секого?! Ако сме Македонија, земја во која има многу заврзлами, тоа не значи дека не може да си ја направиме подобра иднината.
Патем со коментирање не се постигнува ништо.
Тие работи друже одат по пат на револуција, не со постирање.
Сите научиле:
Ова е Македонија, овде ништо не се постигнува ништо и тн, и сите така си седат со скрстени раце. Така неможе. Нема напредок. Од нас зависи нашата иднина, што ќе си надробиме тоа ќе си сркаме. Дали ќе се опаметиме или не зависи само од нас.

Google рече...

I dobro, sea Neotel ja demontiraa opremata i tolku? Nema li da platat za dosegasnoto koristenje na frekfenciite? Za kolku go ostetija bugetot na MKD? Mameto nivno pokvareno.

btw, ne se samo On.Net i Neotel na WiFi 2.4GHz. Tuka se i UNet, MOL, CADIS, MTnet i uste eden kup amaterski mrezi..

druze рече...

Moeto mislenje za problemite so Internet-ov vo makedonija e slicna situacija kako so mediumite (12 televizii na 600,000 ziteli kako vo skopje).

Imame premnogu provajderi, a premalku korisnici. Poradi toa, kapitalot e rasplinet na poveke mesta i nitu eden provajder nema kapacitet dovolen za da investira poseriozno. Drzavata treba da vovede po-strogi kriteriumi za otvaranje na ISP (pr. kapital od milion/dva evra) za da nemoze sekoja budala da raboti i da im go poserue kjarot i na tie sto stvarno sakaat da se zanimavaat so ovaa problematika.

Resenie bi bilo site korisnici da odat kaj Telekabel, OnNet i MTnet i tuka da zavrsi se posto se oni najseriozni do sega. Ostanatite neka si ja baraat srekata na drugo mesto!

Princ рече...

НЕ!
Тотално погрешно размислување и математика!

Имаме 2 ISP-а (така поголеми играчи) во Македонија.
И двата имаат по повише од 10000 корисници (јавна бројка,
пепи се курчеше пред месец дена со оваа бројка во Време
, а и МТ истата бројка како минимум ја имаат сигурно).
Од секој од нив но.нет наплаќа по минимум 20 евра месечно (овде не ги бројам фирмите, оние што хостираат кај нив... за simply WADSL home users зборам). 10000 (корисници) x 20 (евра) = 200.000. 200.000 ебани евра имаат но.нет месечен прилив од домашни корисници на WADSL. И за тие пари таква услуга ми даваат! Накурчена техничка поддршка бидејќи мала им е платата, претпоставените ги дупчат, конекцијата паѓа, опремата им е за никаде... а пари има! 200.000 евра месечен прилив не се воопшто малку за македонска компанија!
Иста е ситуацијата и кај МТ-Њет сигурно.
Кај нас е проблем балканскиот менталитет. Изеди му ја душата дур можеш. Никако да сватиме дека кратко ќе можеш да јадеш нечија душа.

Јас иднината на македонското е-општество ја гледам во оптика со која оперира некое странско ISP. Тие знаат да ценат клиент затоашто во него гледаат пари = знаат да ценат пари.

Jontra рече...

@Google
... ne se samo On.Net i Neotel na WiFi 2.4GHz. Tuka se i UNet, MOL, CADIS, MTnet i uste eden kup amaterski mrezi..

Za site osven za amaterskite mrezi e zabraneto da se koristi toj spektar - da ne zborime sto nekoj zraca iso po 1W (EDEN VAT) na 2,4Ghz ...

Neka kupi no.net wimax frekvencii pa neka kreva calami ... isto vazi i za neotel ... samo sto izgleda ke im ja lapne cicko Atila frekvenzijata pa ke ostanaat ovie so (prstot) vo usta ...

druze рече...

Ok, jas sepak mislam deka pregolemata rasplinetost e OGROMEN problem. Nie iame 10 puti poveke provajderi od edna engleska. Zemete u predvid deka kaj nas i sekoe pogolemo selce (gradce) imaat uste po 2-3 ISP-nja lokalni.

Eve isto slucaj, zasto samo 1 mobilen operator se javi na tenderot? Zatoa sto nema pazar! 3 operatori na 2,000,000 ziteli se PREMNOGU. Cela anglija ima 4 mrezi, a se 20 pati poveke od nas. A nie, skapanici, skoro kolku niv imame operatori, a za niv sme gola voda. Ko prvo, naselenieto e polu pismeno uopste da ja jutilizira tehnologijata - samo crveno i zeleno znaat. E sea oni imaat prekupci na paketi ali toa e druga prica - jas zboram za infrastruktura!!

Istoto e i so provajderive. Klasicen HAOS.
Ko ke se stai red i ovie segasnive ke sakaat sto e mozno poise da investiraat, zasto ke znaat deka toa go pravat na dolg rok.
A vaka imas, MT sopstevnik na site kabli nelegalno, Neotel ti mestat optiki po zeleznici nelegalno, OnNet umrezuva bezicno cela drzava nelegalno, Telekabel imaat opticka kablovska mreza nelegalno i se toa e kalabalak.. Ne se znae ni koj jade, ni koj pie.

Kriteriumite za ISP, spored mene barem, treba da bidat isti kako za dobivanje licenca za bezicen operator. Prvo da se uplati u drzavata edno 10 milioni i da se garantira investicija od 40 milioni evra, pa posle da praime biznis a ova segasnovo e diva liga..

Анонимен рече...

Prvo, teorijata za ogranicuvanje na pravoto za nudenje na ISP e cista glupost. Se dodeka se notificira vo AEK za vrsenje dejnost i si gi plaka danocite moze da raboti. I tocka. Ne mi se veruva deka nekoj misli deka ako MT, OnNet i Neotel ostanat sami ke bide podobro !?

Vtoro, tehnicka popravka, EIRP = 100mW a ne 1W. Isto taka od neznaenje, taa frekvencija e javna za koristenje, sto znaci ne podlezi na zastita od regulatorot. I tocka. Ako nekoj zraci so 100mW maksimalna izracena moknost (sto znaci kombinacija na predavatelot i moknosta na antenata), nikoj ne mu moze nisto, bilo da e selskiot haker ili licno atila.

druze рече...

Ja ova go kazuvam od licna perspektiva.

Eve jas koga bi imal milion evra, sigurno ne bi otvoril ISP posto gi ima mal milion ISPnja u drzavava.

Nemoze nekoja baraba sto mesti anteni po krovovi da mu krati od kolacot na nekoj sto investiral milioni evra - sto po privatni dzebovi na politicari (citaj: tipac so bugarski pasos), sto direktno vo budgetot na MK.
Pr. koga bi bil gazda na MT, bi otisol licno i onie od OnNet bi gi obesil na prvata bandera - ali toa sum samo jas :)
Inace bidete sigurni sekoj menager saka da ima zadovolni klienti, zadovolni vraboteni i profitablina firma.

Ali posto drzavava e propast, haos e u sekoj sektor ne samo vo Internet. Kabelski operatori, mediumi, stomatolozi, notari, taksisti, itn, itn, itn..

The Smasher рече...

Pinging 195.26.159.82 with 32 bytes of data:

Reply from 195.26.159.82: bytes=32 time=13ms TTL=57
Reply from 195.26.159.82: bytes=32 time=10ms TTL=57
Reply from 195.26.159.82: bytes=32 time=9ms TTL=57
Reply from 195.26.159.82: bytes=32 time=6ms TTL=57

Ping statistics for 195.26.159.82:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 6ms, Maximum = 13ms, Average = 9ms

МТ не лажеле за МаXarena навистина пинг-от им е мал.

Само што МТ си е мт, а маркетингот си е маркетинг, така што МТ си остануваат шит со нивните пакети, а MaXarena си останува само една реклама.

Jontra рече...

Anonimec napisa: "Vtoro, tehnicka popravka, EIRP = 100mW a ne 1W. Isto taka od neznaenje, taa frekvencija e javna za koristenje, sto znaci ne podlezi na zastita od regulatorot. I tocka. Ako nekoj zraci so 100mW maksimalna izracena moknost (sto znaci kombinacija na predavatelot i moknosta na antenata), nikoj ne mu moze nisto, bilo da e selskiot haker ili licno atila."

Batka znam deka t ie milo rabotnoto mesto - ama nemoj da vadis zborovi nadvor od konteks vidi sto napishav vo komentarot ...

Nekoj kaj nas zraci so po 1W plus antena (pozdrav do no.net) samo nikoj (pozdrav do AEK) ne go sankcionira toa ...

Edinstveni koi gi pocituvaat zakonskite normi za zracenje vo 2,4 ghz spektar se dvete NGO sto se vo ovaa oblast na deluvanje (GAJTANLESS i SKOPJEWIFI), no za zal oni nemaat sansa da razvijat comunity network zatoa sto eterot gorespomenatite go trujat celosno ... a AEK uste se misli sto da pravi i kako da go namesti tenderot za WIMAX pred da najde potencijalen cetvrt mobilen operator bidejki site vidovme neviden kar od tretiot ...

I posle postovite na Princ vi se dosadni - bas se realni!!!!

Coekot treba da bira pomegu smrt na gilotina i smrt so besenje ... a na coekot ic ne mu se umira - nali mlad nadezen pred neg oe cel zivot

Анонимен рече...

Prijavi go OnNet na inspekcijata za radio-spektar vo AEK, ama ne so nick tuku podnesi prijava, oficijalno, so ime i prezime, so pokazani mesta i izmereni rezultati (barem amaterski, so wifi karticka i softver). ako ne idat na teren, togas pisi gi po vesnici.

Sto da ti kazam. Sto se odnesuva za rabotata, ne mi e mila, nitu nemila. A i nema vrska ni so wireless ni so isp-a. ama site sme vo ist brod. i trpime. no principi mora da ima.

Jontra рече...

Podnesov licno, podnesoja i uste 3 pravni subjekti najmalce - AEK kuti li kuti ...

Ama ne me ni cudi - za prigovorot za ADSL sto go prativ pred 2 godini uste ne dobiv odgovor ... aj mozda naskoro ...