10 април, 2007

Killing me softly... by No.net

Во време кога нивните конкуренти и во исто време побратими воведуваат нови пакети, поголеми брзини и поголеми лимити (грдо звучи зборов, знам, ама тоа е нашата црна реалност) но.нет не сакаше да остане со покуси ракави.
Ни дадоа нешто ново.
Не зборам за брзина (мноооогу ретко 512 Kbps download да достигнеш, најчесто е околу 400 Kbps, а не многу ретко и под тоа) или лимит (низ сајбер просторов прочитав неколку жалби дури за КРАДЕЊЕ од лимитот) туку читајте ме внимателно: ни ги ограничуваат сесиите!
Да драги мои, се работи на воведување на новото правило: Едно корисничко име - една сесија. Само да напоменам дека не сум запознат некое ISP досега да ограничувало PPPoE сесии.
Е сега, неофицијално нивното образложение за овој чекор е: пример имаш 2 компјутери. На двата правиш посебна PPPoE конекција со истото корисничко име. СЕКОЈ од нив тегне со брзина од 512 Kbps.
Но не ги оправдувам. Тоа пред се` се има случено поради нивно незнаење. Не сум јас крив поради тоа што тие не можат да ограничат брзина на канопи па прават вакви глупави потези. Најмалку што смеат е да ме иритираат мене (или било кој друг клиент), изигруваат(се` почна со мојот расипан "свич") и третираат како мали зелени идиотчиња, бидејќи јас не сум крив за нивното незнаење.

19 коментари:

Other NoNet рече...

Во однос на скратувањето на лимитот/крадењето жива вистина е...

Секој месец последните 3-4 дена пред први го проверував преостанатиот дел од ГБ, ништо не симнувам во тие денови и одеднаш за 1 ден лудесно го проаѓам лимитот од преостанати 2 ГБ. Значи за два-три дена без даунлоад, со 75% од времето помината но блогови и блогерај јас трошам 2 гигабајти. Како??????????????

ПС Во договорот ми се чини дека пишува дека посетата на нивните портали не се рачуна во лимитот.

Princ рече...

Не пишува ама такво мислење владееше... за да испадне спротивното. Дури и посетувањето на secure.on.net.mk се брои :)

PPPoE рече...

Бујрум конектирај се на ADSL со истиот јузер од две места.

Princ рече...

Се конектирам. Ти фати таму нешто да работиш и доста анонимно ми постираш тука :)

Анонимен рече...

Ни Мт.нет не дозволува повеќе од една pppoe сесија, не знам која ти е поентава конкретно за ова. Сакаш интернет имаш интернет, за тебе со твој јузер и пасворд, ако сакаш да го делиш имаш рутер, нема потреба да драматизираш до волку...

Анонимен рече...

..ti da ne si bolno opsednat so nonet...ako tolku si nezadovolen raskini dogovor.bese interesen vo pocetok ama stanuvas naporen.ili mozda imas pusti neostvareni zelbi so NONET :)))

Анонимен рече...

Znae li nekoj dali mozam da delam WADSL internet so wireless ruter. te. dali Canopito ti vklucuva na lan ili na usb na kompjuterot

Анонимен рече...

Mozish da delish i se vklucuva na lan. Stavi user i pass. vo routerot i vnatre si :)

Анонимен рече...

Princ,
Овие од нонет , намерно да не те реметат цело време, за да дигаш галама околу нив, а?

3 рече...

Princ said...

Се конектирам. Ти фати таму нешто да работиш и доста анонимно ми постираш тука :)


Јас прашав нешто за твојата „јавност“ пред неколку теми, ама кој да памти тоа...
Реприза: Шоубо да си дволичен :)

3 рече...

И попатно, како тоа се конектираш на ADSL? Да те цитирам од предходно: „Од МТ не сакам (сеуште) ни АДСЛ ни фиксен телефон.“
Тотално си се изгубил човече. Веќе и забораваш што си кажал (лажел?) во предходната тема!

Безврска пријателе, откачи се од ваквите тролови што поскоро да не ги изгубиш и тие неколку души што останаа редовно да го следат блогот...

Анонимен рече...

Daj nov post. Ovaj otide u ...

druze рече...

поголем шљам од офнет нема!!

:)

Dera рече...

Inace za drugarcinjata sto vikaat deka telekabel imal pipelines (ili nekoj drugi izmisljotini) za ogranicuvanje na transferot na se osven na HTTP port 80, neka naucat malce kako se pravi port forward od ruterot na kopmjuter i kako raboti NAT i BIMAP pa posle neka se zalat. TK 80 giga momentalno uste na 800kb/s

Atila рече...

3 said...
И попатно, како тоа се конектираш на ADSL? Да те цитирам од предходно: „Од МТ не сакам (сеуште) ни АДСЛ ни фиксен телефон.“
Тотално си се изгубил човече. Веќе и забораваш што си кажал (лажел?) во предходната тема!


Decko ocigledno ti rabotis vo no.net tehnicka podrska i zatoa tolku ti faka klikerot ...

Toa mozes da go napravi na 1023 nacini kako na pr. otisol kaj drugar sto ima ADSL, otisol u internet kafe, instaliral PPPOE server i samiot probal ...

Namesto da trolas po blogovi sedni tamu i raboti - luge cekaat po 30 min na telefon i uspevaat da ja naucat na pamet muzikata, a ti tuka se pravis super pameten ...

Анонимен рече...

mesto da zemete da prezemete nesto , bidejki se deklarirate kako revolucioneri ( duri 4 ste), vie samo lupate po tastaturate.
istoto bese koga dignavte revolucija protiv mtnet ( duri i krusevska republika traese podolgo).se prodadovte za besplaten net.
ne ja biva vaka....

3 рече...

atila, бате, а ти слободно можеш да се вратиш во школо и да поднаучиш троа за семантика :)

Верверичката рече...

А бре не бива, со неверни томовци не бива, со овци на распашој не бива, со медиокритети капиталистичко задоени не бива... Едносавно не бива... Еве, маркирајте ги зборовите, кога светот ќе достигне 100 мегабитен трансфер на интернет, ние ќе се бафтиме уште со 1 мегабит, и уште магарињава ќе рикаат оти добро е!!! Не бива, од овци и маусдонци не се прави здраво општество. Порано нека се искакаат и нека умрат во нивните сопствени лајна.

Верверичката рече...

И вечно ќе се кријат под „анонимус“ - оти се слаби по душа, слепи при очи...