17 јуни, 2007

Влада на РМ - Бесплатен dial-up - Втора клапа

Со повикување на бројот 055 858 858, граѓаните од утре до 24 јули ќе можат бесплатно да се поврзат на интернет. Се' што треба да направат е да се најават со корисничкото име: vladanarm и лозинката: ostvaruvame.
Трошоците за телефонскиот импулс и за интернет-пристапот ќе бидат на товар на Владата.
Извор: Дневник

194 коментари:

Fiko рече...

Пази им го user-от и pass-от :))))
Требале да стават:

username: vmro
password: kicksass

:)))

The Smasher рече...

Ваков им беше usr и pwd и за нова година кога пуштија едно 3 дена ADSL и Dial Up.

Анонимен рече...

Пробано вчера, фура со 4 -5К без проблем,на саат време сечат :) ама за маил да провериш е ок.

Анонимен рече...

Dobro e za pocetok. Da im tekne da pustat pristapn tocki za WiFi internet niz site naselbi, ke bide epten dobro

Анонимен рече...

Ama e dobro dva saati se konektiram za 1 saat da surfam

Анонимен рече...

Wi-Max концесии

Анонимен рече...

Ајдеее, bridge connections ке направам, со поминатиов лимит на Wadsl, па може и ке ми отвори гугл мејл како за помалце од 2 минути....

The Smasher рече...

За bridge ДА НАПРАВИШ нели ти требаа две high speed конекции. Мислам така бар е правилото.

The Smasher рече...

PS: Барем најмалку 2.

Анонимен рече...

Pamtam edno vreme na blogov koga podednakvo se perdasea site provajderi za nivnite prekrasni ponudi paketi i kvalitet na vrskite a sega se se sveduva na plukanje na off net dodeka se drugo (pr. problemite so konektiranje na besplatniov internet) se ignorira. Sekoja cest!

Princ рече...

А што, има проблеми со конектирањето на бесплатниов дајл-ап? Зошто не не информираш? Јас немам ни домашен телефон па не го ни користам дајл-апов. Башка знаеш ти дека никој од нас не зима хонорар за неговите текстови и сите од добра волја го правиме ова. Зошто и ти не направиш нешто од твоја добра волја, односно да не известиш за проблемите (што/како/кога) па ние ќе напишеме текст.

Не прашувај што може р-Еволуцијата да направи за тебе, прашај што можеш ти да направиш за р-Еволуцијата :)

Инаку, јас постојано пишувам за оф нет бидејќи тој нет и го користам (кога ќе се смилуваат па ќе пуштат малку и кај мене). Логички, не можам дур сркам грав да расправам за вкусот на тајванскиот ориз, нели.

The Smasher рече...

Системот им бил блокиран, поради голема оптеретеност од страна на корсиниците, значи многу корисници се конектирале во исто време - така разбрав на вести. Затоа не можел народов да се конектира.

Off topic: Ќе ја средат ли некогаш EVN електричната мрежа? Пак сабајлево 06:13:10 снема струја, таман го пишував овој комент, незнам можеби подобро јас да си купам UPS. :|

The Smasher рече...

Телекабел:

Traffic Sum
Free Traffic included in Surfpackage: 1.000,00 MB
Traffic Downlod: 29.288,55 MB
Traffic Upload: 7.418,48 MB
Traffic Download + Upload: 36.707,03 MB
Traffic Überschreitung 35.707,03 MB

Ме лимитираа на 512/128Kb/s

citizen of wonderland рече...

рекоа вчера на вести, имало проблеми, оти само 510 конекции има, па затоа не ги конектира сите.
денски е хаос, можеш на раат и од прва да се конектираш само во три по полноќ.

Анонимен рече...

Значи треба тактички да се почека да му здосади на народов да се закачува на Free dial-up, па на раат да сурфаме :)

The Smasher рече...

Треба нешто поасално, broadband треба.

Анонимен рече...

@smasher

јас вчера стигнав до 50 гига и ме лимитираа на 256.

Lad Markson рече...

Momci, ajde da se natprevaruvame!!

Koj najveke traffic ke napravi ovoj mesec!

Анонимен рече...

Не е поентата кој ќе направи највеќе сообраќај, сакав да му кажам на smasher кога лимитираат на 256, затоа што во еден од претходните постови тој напиша дека може да тераш на 512 до 100 гига.

The Smasher рече...

@ Anonymous

Пробувам овој месец, така сум разбрал така сум кажал неофицијално, а сега јас лично гледам од каде до каде се лимитите.
Сепак лимитите не се до толку стриктни, значи ако си на 1 недела до крај на месец може и нема да те лимитираат а си постигнал лимит ниво. Зависи немора да значи дека секој месец ќе те лимитираат исто (еве пр. како мене - download - 3,9GB, 12GB тука уплоадот на 128 ми го дотераа, 28GB и тн). Има шанси да ме лимитираат на 50GB, се согласувам.

@ Lad Markson

Интересна ти е идејава. - Поле на културен натпревар меѓу народите (Само штета што е за во Скопје и Штип мислам само - нели само таму има Телекабел). Сега малку и одмори ќе почнат па кој како, ама сепак вреди да се проба. За да го зголемиме нивото на натпреварувачи ќе примаме од сите оператори ако треба само што се плашам дека ќе бидат вон конкуренција со download-от на Телекабел. + Тоа мора да направиме ненако сите да 'ич немат' мамено' затоа што лесно е да ги допишеш резултатите од download-от постирани тука. :) Како и да е интересна идеја.

Анонимен рече...

еве и јас да ви се пожалам па вие после ке објавувате пост ли што сакате правете :) Од Струмица сум, и користам нет од кабелската телевизија најдобра понуда моментално, морам да признаам дека сум задоволен за разлика од другите "WiFi" провајдери во градот ама за разлика од странство пак е доста бавен. Тие имат купено линија од МТЊет и од пред 3 дена кога почна она со бесплатниот dial-up(смешно, самиот израз ми е смешен) сите корисници на струмичкиот кабелнет 90% от времето немаа интернет заради некоја си грешка таму што сигурно ни тие незнаеле што е за да објаснат. Денеска гледам имам од сабајле нет па дај боже да се прати поракава, поздрав

Look at Me рече...

се извинувам за двата коментара по ред, но сакав само да кажам дека пак започнува ... google веќе не го отвара сега почнуват под ред, па yahoo, live.com(не дека сум го користил некојпат ни па сум имал намера ама кога останува единствена варијанта..) незнам што им се случува на дечкиве ама е стварно безобразно, 3 дена под ред отварам само 20% од интернет страниците.. ќе морам да сурфам со прокси јеботе

The Smasher рече...

DNS Капут? Пробај со IP то на тој сајт што сакаш да го отвориш, (се зависи од хостингот може и нема да успее). Можеби имате проблеми со DNS серверот. Ќе речев дека е до целиот нет ама кога рече дека со прокси работи, а инаку не... Незнам повеќе информации ми требаат. А штом прави работи - неработи може нешто го оптоварило DNS-от доволно добро, за тој да неможе на сите Requests да одговори. Пробај еве на пример Google 66.249.93.147 ако вака отвара без проблем, а со www.google.com не работи DNSот ти е.

Анонимен рече...

http://hr.satelitv.net/jumpto.asp
?ref=news&cat=70&id=2438

Videte ova

Atila рече...

@Anonimec:

Tresla se gora - rodi se (sis)MIS!!!

P.S
Sto slusam no.net nejkel WiMax licenca mnogu skupo mu bilo - ke vozel so Canopy na 2.4 i 5.2 do smrt ....

CBB рече...

Traffic Sum
Traffic Downlod: 129.777,47 MB
Traffic Upload: 23.613,81 MB
Traffic Download + Upload: 153.391,28 MB

Ова е сообракјај од минатиот месец. Лудници. Само кабелски...ништо друго!

Анонимен рече...

@CBB

На која кабелска си приклучен?

The Smasher рече...

Според статистиката (изглед/вредности) јас би рекол Телекабел.

Dejan рече...

Proslava nedela TK imase problemce u centar im pagjase DNS serverot ama si kazaa posteno koga se javiv deka ima problem i mnogu se izvinuvaat. Iako ima sitni problemi kako ovoj i ponatamu ostanuva najprifatliv izbor. Nema pederski limitiranja na 64/64 ili nedaj boze 32/32 (haha welcome to 1994 and new brand speed of 33,600 kBs)

Traffic Sum
Free Traffic included in Surfpackage: 1.000,00 MB
Traffic Downlod: 38.083,48 MB
Traffic Upload: 19.471,40 MB
Traffic Download + Upload: 57.554,88 MB

Inace prijateli moi sto se na off.net maki macat i strana da otvorat. Vo nekoi delovi na skopje e epten loso (karpos 4 most obedineti nacii na primer i del od centar).

Анонимен рече...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=01BC64B8798FAB4A93BAEB9675E2EB76

The Smasher рече...

MT, T-Mobile (И како уште не да се вика) претставуваат дел од најголемите катастрофи што се случиле во Европа, а и во светот по хаваријата во Чернобил и уништувањето на Припијат. МТ отидоа предалеку, се закопаа самите себеси предлабоко. Губат по нивна вина, се додека не ја видат гредата во нивното око и не се поправат нема да имаат успех овде.
Дрога - НЕ БЛАГОДАРАМ! СИДА - НЕ БЛАГОДАРАМ! Договор со „Тхе Девил“ - НЕ БЛАГОДАРАМ!

Анонимен рече...

Izgleda sakat da gi zatvorat kabelskite internet provajderi za da im proraboti ADSL-ot

Анонимен рече...

Денес (петок, 22 јуни 2007 година) Он.нет им додели сертификати на 16 студенти на Академијата на Информациони Технологии при едукативниот центар Александрија, за успешно завршена тримесечна пракса во Службата за корисничка и техничка поддршка во Он.нет. Сертификатите на студентите им ги додели Заменик-Генералниот Директор на Он.нет, Сашо Мацановски-Трендо.

http://biz.on.net.mk/mk/node/237

The Smasher рече...

@ Anonimus

??!!Configuration of e-mail client!!??
Мислам дека си го згрешил линкот.

Анонимен рече...

Исклучуваат после пола саат.

Анонимен рече...

Dali do sega nekoj ima raskinato dogovor so No.net ? i dali plakas penali..

Анонимен рече...

abe decki tie no net se katastrofa!!ja i uste nekolku drugari sto sme vo radisani veke nekolku dena poveke nemame interent od sto imame!!a na telefon normalno nikoj ne se javuva so saati veke cela plata ja potrosif na toj telefon u pm da idat vise!!! dajte nesto dignete galama voa veke ne se trpi

koskar рече...

пенали се плаќаат за раскинување.
има еден легален начин:

http://revolucija.blogspot.com/2006/12/wadsl.html

од кукање и барање галама нема фајде...

барајте си ги правата....

The Smasher рече...

WADSL Пенали:

Ако го раскинуваш договорот по твоја желба како корисник:

По "Their Law" е 1000ДЕН (незнам дали се додава и ддв на тоа) за секој месец што СИ ГО КОРИСТЕЛ нивниот интернет, казна.

Ако договорот е раскинат поради тоа што не успеале да ти овозможат интернет:

Нема пенали.

The Smasher рече...

@ The Smasher

:)

Згрешив не е 1000ДЕН туку е 1300ДЕН, 100% сигурен сум (ако користиш варијанта 2 години договор).

Fiko рече...

Eden prijatel nema plateno smetka otkoga go ima staeno WADSL. Internetot mu e normalno za nikade im se ima javeno i im kazal dur ne go opraite pari od mene ne dobivate. I taka 4 meseci. Uste ne dosle kaj nego da popravat nesto ili da go predupredat.

koskar рече...

@fiko
тоа „не ви плаќам додека не ми пуштите нормален интернет“ може да се врати како бумеранг. прво нема никаква правна основа и легитимитет, ниту би држело на суд. твојот пријател, (во евентуален судски спор), нема да може да докаже дека немал интернет (или дека му бил лош). ќе постои само фактот дека бил логиран и користел (каков-таков) интернет за времетраењето на периодот, а не си ги исполнил обврските. аргументот „ја ви реков додека не ми подобрите - не плаќам“ нема правна издржаност. договорот вика „бест ефорт“ 512К, тоа може да се толкува од 1 до 512, нели? финтата се бара во гарантираните проценти на достапност на кои оннет се обврзува во договорот.
лекот е да се натераат званично да констатираат дека не ја испорачале договорената количина и да пратат корегирана фактура, која фактура подоцна може да се искористи и за раскинување без пенали.
инаку ако се заинатат, сосема легално (со камати) ќе си ги наплатат сите заостанати побарувања.

The Smasher рече...

@ Koskar

Да, точно.

Анонимен рече...

Okolu problemite so Onnet, sega globalni na MK nivo:

Zavrshi shkolskata godina, a so toa i finishira plateniot internet od strana na e-school.mk za osnovnite i srednite ucilishta. Ako vaka prodolzi i vo narednite meseci, jasno ce bide kade e problemot.... makedonska biznis tragedija... ako nema tender, nema komecijalen uspeh!

Перо Шванц рече...

Најновата протечена информација на МТ Шит е дека од 1ви септември ке нудат флет до 100 ГБ за 1500 МКД сосе ддв. Другите два помали пакета се 4 и 8 ГБ.
Таргетот е кај сите корисници осем оние на телекабел.

The Smasher рече...

@ Перо Шванц

А брзината знаеш која би била?

Патем, пак не се како Телекабел, со ТК може и уште да цепиш над 100. И + тоа ТК го рачунаат само download от.

The Smasher рече...

А да заборавив и договорот е необврзувачки само за 1 месец. (Како за ТВ така и за интернет).

Анонимен рече...

@ the smasher:

"Telekabel go racunaat samo downloadot"

Informacijava ne ti e tocna. Si ja videl stranicata za presmetka na soobrakajot na TK?

Ima i drugi luge sto veruvaat vo ova (i me ubeduvaat). Mojot novcanik si znae. :)

The Smasher рече...

Види, тие бројат се ама наплаќаат само download. Ова ти го кажува мојот паричник, затоа што и јас на почетокот си мислев да не е + upload ама кога почнав да плаќам испадна дека се наплаќа само download. Мене така ми наплаќаат, а исто така и на сите другари што ги знам од Аеродром, Центар и понатаму.

Анонимен рече...

@smasher

Тешко дека ќе успееш да направиш над 100 гига. Ако те остават на 512 ок, ама мене ме спуштија на 256 на 50 гига, не знам дали е така за сите, а после е многу бавно за да стигнеш до 100.

Анонимен рече...

@ smasher

od onoj drugiot anonimus (onoj so prazniot novcanik) :)

Me mrzi da smisluvam nick, a "TIE STO TREBA DA ZNAAT" verojatno znaat koj sum. :)

Prosliot mesec (otkako nakacija na 1 Giga included in surfpackage) za prvpat napraviv pomalku od 1500 denari. :)

Mi naplatija tocno kolku sto pisuva na stranata (znaci sose upload). Do denar.

Na Telenet sum, ako ima nekakva razlika.

koskar рече...

јас мислам дека почнуваат да наплаќаат после вкупен сообраќај од 1 гига... затоа што:
Traffic Sum
Free Traffic included in Surfpackage: 1.000,00 MB
Traffic Downlod: 828,77 MB
Traffic Upload: 194,80 MB
Traffic Download + Upload: 1.023,57 MB
Traffic Überschreitung 23,57 MB
... нели у моментов имам 23 мегабајти над лимитот и од сега оди наплатата над 500-те денари.

околу неможноста да се симнат 100ГБ у еден месец....
јебига, 50 гига е над македонскиот просечен хард (40 гига). тоа е многу, стварно многу... уште и се жалат дека паднале на 256кбпс!?.
оннет и мтнет после само 10/5 гига спуштаат на 32/32 или вотевер...

Анонимен рече...

http://www.speedtest.net/result/150733992.png

Анонимен рече...

http://www.speedtest.net/result/140964272.png
za 500 den. mesecno, flat

The Smasher рече...

Tarif: Resident Basic
Indicator period: 2007-5
--------------------------------
Traffic Sum
Free Traffic included in Surfpackage: 1.000,00 MB
Traffic Downlod: 1.116,11 MB
Traffic Upload: 255,21 MB
Traffic Download + Upload: 1.371,32 MB
Traffic Überschreitung 371,32 MB
--------------------------------
Јас си реков дека ми ојдоа горе долу 400 ден. Натокмив пари си велам ај ќе плаќам + 400... Појдов ми вели 500 за наредниот месец + 116 за овој што сум надминал (кабелската ми беше платена веќе наеднаш за овие неколку месеци).
И тоа.
Арно ама мојот договор за интернет е со ИМИЏ ДООЕЛ ШТИП (и тоа е Телекабел) така пишува. И позади убаво е нагласено download. Вели вака:
бла, бла, бла,....
5.3 Цена на 1МБ по надминувањето на 600МБ download (договоров ми е е од пред некое време кога беше по 600МБ Resident-Basic): 1 ден.
бла, бла, бла...

The Smasher рече...

Заборавив имам и фискална сметка и каса прими и на нив пишува 116ДЕН.

Tarif: Resident Basic
Indicator period: 2007-7

Traffic Sum
Free Traffic included in Surfpackage: 1.000,00 MB
Traffic Downlod: 46.713,60 MB
Traffic Upload: 5.548,64 MB
Traffic Download + Upload: 52.262,24 MB
Traffic Überschreitung 51.262,24 MB

Ме ставија денес на 512Kb/s.

@ Koskar
Се согласувам дека оваа варијанта е многу подобра од сите останати. Сметам дека со малку до малку повеќе конкуренција Телекабел может и уште подобри понуди да дадат. Едно што не ми е јасно е зошто го наплаќааи и сообраќајот во рамките на нивната мрежа како да е интернет сообраќај. Нека стават ОПЦИОНАЛНО + 200 300 ден месечно и кој сака да си има flat intranet.

The Smasher рече...

Anonymous said...

http://www.speedtest.net/result/140964272.png
za 500 den. mesecno, flat

------------------------

А извини друже кај е ова? И на кој ИСП многу ме интересира да знам.

Анонимен рече...

the smasher,

Sega ja iskopav smetkata i nisto ne mi e jasno, moze i da si u pravo. Tocnata brojka na smetkata ne se poklapa so nisto, a dopolnitelno me buni DDV. Vo sekoj slucaj, mene za toj mesec uploadot mi bese smesno mal, pa i toa ne pomaga...

Neka potvrdi nekoj drug, da ne sirime dezinformacii bez potreba...

P.S. Stvarno ne mi e jasen interfejsov, ne prima nisto drugo osven anonim.

Sega ni toa ne prima, pet pati stisnav, pa ako ima 5 posta... ebga.

Prazno Kese

Анонимен рече...

http://www.speedtest.net/result/140964272.png
za 500 den. mesecno, flat
------------------------------------
Ima edno tipce (valjda raboti na crno)nudi onternet (wifi) od bugarski provajder. Loso e sto dobivas bugarska IP i site strani od google se na bugarski. Se sobiraat 3-ca na edna wifi antena i plakjaat 1500den. (500 po ceovek). Ovakva rabota trebase da se organizira preku revolucija.blogspot.com. Bugarskiot provider e esnet.bg.

Анонимен рече...

Каде да го најдеме тоа типче?

Анонимен рече...

ako moze admin-ot da go trgne "(valjda raboti na crno)" od postot.
i ovoj isto :)

Верверичката рече...

Ова е 5-ти ден како сум приклучен на Роби иннтернетот во Штип... Првите два дена, односно до 2 гигабајта ми беше 2 мегабитна конекцијата... Сега ми е 1 мегабит а ова ми е ситуацијата на трансфер:
Free Traffic included in Surfpackage: 1.000,00 MB
Traffic Downlod: 22.178,83 MB
Traffic Upload: 5.958,64 MB
Traffic Download + Upload: 28.137,47 MB
Traffic Überschreitung 27.137,47 MB
Ова ми е само за 5-6 дена интернет... Дали знае некој до кога се тера со мегабит, кога симнуваат на 512!?

The Smasher рече...

@ Верверичка

Телекабел прави вака според моево искуство:

2Mb/s до 4GB
1Mb/s од 4 до 30GB
512Kb/s од 30GB до 50GB
256Kb/s над 50GB стигнав минатиот месец до 68ГБ беше сеуште 256 понатаму да не ширам дезинформации не знам.

@ Anonymous

Ај кажи кај да се најде тој човек за нетот. И кажи подетално нешто покриеност, договор ова она...

Анонимен рече...

Posle 7 meseci koristenej No.net go raskinav dogovorot normalno bez penali zosto glavata me zabole od niv nisto vise nemaaat pojma...

Sea sum na ADSL 2mb 10gb 2100 poskapo e ali postabilno 90%.....

Анонимен рече...

http://i.dslr.net/imc/0/4/2/4/33110133.png

od bugarskite

ivo рече...

Што убав форум стана блогов :D

pijan рече...

i jas slusnav informacii deka mtnet podgotvuvaat golemo zgolemuvanje na dozvolen traffic na paketite od septemvri..
za cenite ne znam, ama paketite sigurno ke se zgolemat.

The Smasher рече...

Што стана со тоа дека МТ ќе даваат телевизија + интернет + телефон?

Патем дај кажете кај да се најде контакт со некој за тоа безжичниот интернет, јас видов на сајтот, ама тоа е само за БГ.

The Smasher рече...

Гледав нешто низ нет и ме потсети какава шега се нашиве интернет понуди и провајдери.
-------------------------------------
...
Here in Japan we've had FTTH (Fiber To The Home) for a few years. It's only 100Mbps. :) Cost seems to be between $45 to $60 per month depending where you live.
...
-------------------------------------
Ова било постирано во 2004.

Размислувам, дали воопшто вреди човек да се жали за неквалитетната услуга, кога и самите понуди кои што повеќето провајдери ги нудат и за нив велат дека се супер брзи, супер евтини, се супер ЗА НИКАДЕ. Тие се ... една голема шега. Доколку некој во Македонија добие 100Mb/s линија одма ќе стане локален интернет провајдер и ќе продава на 1000 души нет со брзина ДО 512Kb/s, a реалната брзиа ќе му биде 102,4Kб/с до max 300.
Работава е дај му на народот ништо, а народот ќе ти даде пари. Апсолутно генијално E=mc^2 :)

Анонимен рече...

Luge do koga e besplaten internetov?

The Smasher рече...

25.7 или 27.7 не ме држи за збор.

Анонимен рече...

"Luge do koga e besplaten internetov?"

A da go procitase tekstot sto go komentiras?

Анонимен рече...

Cabletel на инфоканалот има нова понуда 2048/512 неограничено за 1500ден месечно.

Колку е тоа неограничено ке видиме.

Virus рече...

Во невнимание со истиот Username и лозинка на 055 857 857 (регуларниот број на МтЊет) го конектирав на тетка ми PC-то. И пази го прифаќа акаунтот за да на крајот и дојде дебела сметка. Среќа што не сум бил јас таму, мајку им еб*м лоповска. Никад милост да не видите од никого дебили неизживеани МтЊетски.

the smasher рече...

А Македонски сајт имаат CableTel?

Анонимен рече...

www.cabletel.com.mk
Ama ne e mnogu korisen vo momentov...

The Smasher рече...

Да www.cabletel.com.mk не е многу корисен во моментов, ме интересираше официјално да видам што интернет дава и мапа на целосна покриеност.

Анонимен рече...

Do VIRUS

Normalno e toa ako surfala ke i dojde smetka na telefonski broj i gi imas cenite na mt.net kolku kosta.

akounti za 055857857 ima mnogu normalno deka ke prifati ...

The Smasher рече...

@ Anonymous

E шо нормално од 500КМ се гледа дека е лоповска финта. Намерно е ставено ако некој згреши да му ја одерат кожата. MT = THEIVERY CORPORATION во буквална смисла на зборот.

бесен рече...

лоповска , сигурно. Едвај успеаа да им го укинат оној манипулативен трошок. Баш ме интересира дали сега незаконски опљачканите пари ќе ги вратат.
Побитно е што две години ние овде само јадеме г* и ништо не постигнавме. Атила ја кидна со за себе лично триесетина милиони евра плус оние неколку стотини за МАТАВ.
Така и ни треба кога повеќе сме склони меѓусебно да се вреѓаме одошто да се организираме и да не дозволиме да не шишаат и враќаат назад во пред цивилизација.

The Smasher рече...

МТ да вратат пари!? Тешко...

Навистина освен неколку години hardcore мрчење друго не верувам дека постигнавме. Ако не протести добро ќе беше барем да се здружевме и да земевме некоја изнајмена линија од странство. Сепак СкопјеWiFi www.skopjewifi.com (сајтов нешто е хакнат изгледа денеска го загледав, ќе го средат) прави напори за вмрежување. Tреба да се соберат уште сомрежници. Една од идеите беше и поставување на интернет на мрежата, сеуште е интранет, но тоа не значи дека нема да пордолжи да се развива ако се приклучат уште луѓе. Постоечките членови се активни, мрежата е активна и функционира.

Постои начин да се вмрежи цел град (како што велев порано со BORGNET), па и пошироко сите локални мрежи да се поврзат во една голема мрежа, на тоа да се стави некој линк за интернет од странство (може и неколку линкови) само што клучниот проблем е организацијата. Секој ќе мора да придонесе за овој проект да се оствари, а нашиов народ сака да има а да не партиципира, неразбирајќи дека повеќе корист ќе има ако се здружи.

Анонимен рече...

ping vladanarm
ping ostvaruvame

Анонимен рече...

Imalo i beter :)

http://arstechnica.com/news.ars/post/20070727-the-internet-in-kazakhstan-welcome-to-the-land-of-3355-per-month-dsl.html

The Smasher рече...

Не бе вријат од интернет имаат дури 1 High Anonymous proxy :). Македонија кај има такво нешто :).

Се зезам, навистина бетер се од нас. Ама ако тие се последни ние сме само малку пред нив. Со оглед на нашите ценети ISP-а со нивните бесценети пакети кои што се „неограничени“ а лимитирани и скапи колку што може и неможе, доволно за да бидат недостапни или сериозен семејно буџетен проблем кај секое просечно македонско семејство, какви што се повеќето.

The Smasher рече...

PS: Да не заборавам, немојте да го покажувате овој линк на некој од нашите бесценети ISP-a ојдовме јабана нема нет под 20000 евроси месечно да видиме.

Верверичката рече...

Конечно се ослободив од Он.Нет... И тоа без плаќање пенали... После 9 месеци дебилен интернет конечно тој приватен фашистички договор го поништив. Фино лепо се преселив сега во Штип, пап на Роби (газда на Телекабел во Скопје) и уживање на неограничен, иако мин брзина е 256 кпбс. Али за Македонија и тоа е научна фантастика во многу градови.

The Smasher рече...

Честито друже!

Анонимен рече...

Imaat nekoi varijacii na brzinata, ama toa ti e. Istoto e vo Stip , Bitola i Skopje (Telekabel). Ne znam samo sto stanuva so onaa najava za zgolemuvanje na brzinata od 2MB/s. Ima nekoj informacija?

The Smasher рече...

Па до 4GB e 2Mb/s финтата е да го направат до 4ГБ 4Mb/s а од 4 до 30 2Mb/s, во најмала рака.

The Smasher рече...

Некој нов пост на р-Еволуција бива?
И така застана да се раздвижи малку работава. Ако може.

Princ рече...

Дефиниција на ОДМОР:

Временски период посветен на сопственото уживање, одмор или/и релаксација.

Летен одмор е исто, само додај ги негде во горенаведената дефиниција и зборовите "сонце", "плажа", "бикини", "танга", "жени", "нешто секс", и така натаму :)

Анонимен рече...

Pa vo Bitola (Mobi) nemame seuste 2 MB/s tuku 1 MB/s. Ete vo Skopje (Telekabel) bilo poinaku.

The Smasher рече...

Јас како што знам одделни се системите, ист газда.

Анонимен рече...

Значи од 1 ви септември ќе имаме флат од нашиов ни драг монопол.

Вистина или не?

Чита некој инсајдер...

Анонимен рече...

I ja slusnav nesto za flat, navodno poradi konkurencija od Wimaxo-ot i cabeltel, ama seto ova momentalno e navodno.

Анонимен рече...

Od 1vi septemvri... 2020ta! :)

Анонимен рече...

Се ставив на Кејблтел (2mbit/512) стигнав до 30gb и уште си е 2mbit. Нема никакво намалување.Сеа за сеа ТОП.
Плус дечкиве од кејблтел се фер модемиве ги имаат конфигурирано нешто над 2048 и 512 и download иде точно 2048/8.


Пакет

Upload speed: 512
Download speed: 2048
Ограничување: 9999999 MB
Цена: 1500 денари

Анонимен рече...

Супер е тоа, ама го нема во Прилеп!

Затоа ај некоја информација за флат во Прилеп?

Анонимен рече...

Чекај бе малце, на инфо каналот на кејблтел пишува дека после 15GB се намалува брзината, ама не пишува на колку. На еден форум пишуваше дека наводно после 15GB надминати брзината се намалува на неверојатни 64к/64к, со што самиот пакет ја губи смислата за "неограничен" интернет пристап :)

Анонимен рече...

A sto e so poslabata brzina na MtNet vo posledno vreme? Da ne rabotaat nesto na mrezata za voveduvanje na flat paketi?

The Smasher рече...

Ја имам честа да го напишам 101-от комент на оваа тема.

Јас како што знам лимитот на CableTel оди вака:

2048/512Kb/s до 15GB трафик
64/64/Kb/s по 15GB трафик

НАЗДРАВЈЕ

Сега за сега нови пакети нема да има.

Анонимен рече...

Ако е вака тогаш е ужас.

Еве јас стигнав до 43гб и уште не ми ја намалиле брзината.

А кога им се јавив пред 2 недели ми рекоа дека нема да има никакви лимити. Оtпосле го напишаа тоа 15гб на инфо каналот.

Срамота ако го направат така.

The Smasher рече...

Ај ај сега пуштаат од чешмата за да фатат повеќе корисници. Ќе испадне ова нешто слично како со ADSL-от.

- Лимит кој што „нема да биде воведен“, а всушност ќе биде.

Ако стават flat тогаш ќе биде ок, ама flat официјален!

Анонимен рече...

Drugar koga bil da plati vo Zora prasal za internetot i mu rekle deka posle 15giga spustale na 128k

Анонимен рече...

a mene drugar mi sto vekje go ima zemeno paketot mi kaza deka odi na 256/64. I jas koga prasav (a i gi cekam vekje 20 dena da dojdat da mi instaliraat pa da se otkacam SO PENALI od mt-shit koi, veruvale ili ne, s o zadovolstvo kje im gi platam, samo za da gi "skinem s' kur**") mi rekoa deka do sega islo na 128/64, a sega ne znaat, mozebi 256.

Анонимен рече...

Со други зборови, да почекаме некое време дури не истестираат веќе приклучени корисници па да видиме дали воопшто ќе биде паметно да се стави интернет од бугариве.

The Smasher рече...

Без никакви предрасуди од чисти факти до сега интернет понудиве од бугариве НЕ ЧИНАТ. Ако ги направат да се ок flat за прифатлива цена без вакви намалувања тогаш ок ама како што се сега не бива.

The Smasher рече...

PS: Не за друго потсетуваат со тоа лимитот многу на MTШит и на off.net а веќе сме добро истрауматизирани од нив така што Македонче ај 2 чуми фаќа ама 3-та ќе видиме...

The Smasher рече...

Внимание корисници на АДСЛ

Има потенцијални шанси да бидете цел на Phising напад.

Криминалците се обидуваат да ви ги украдат вашите user и pass за ADSL конекција со тоа што ќе добиете e-mail од service.adsl@yahoo.com во кој што ќе бидете упатени на некоја квази страница на која што ако ги внесете вашиот user и pass дирекно ќе ги предавате на крадците.

е-маил: service.adsl@yahoo.com
------------------------
Порака:
------------------------
Почитувани

Поради промена на нашите сервери пожелно е да го проверите тековениот остварен ADSL сообраќај. Продолжете на следниов линк (линкот е избришан)

Доколку приметите неправилности истите може да ги пријавите на нашиот телефонски број 0800 12345

Со почит,
Техничка служба на MT
Горјан Павловски
------------------------

Ова се разбира е крадачка лага.

The Smasher рече...

Да се корегирам: *Phishing не Phising

Анонимен рече...

vo dogovorot so Cabletel stoi deka se namaluva brzina na 256 kbps ("neograniceniot" paket so 2mbps), znaci ne e 64/64.

Анонимен рече...

Sostojbata so kablovskiot Mobi vo Bitola vo najmala raka od 1-vi navamu e katastrofa. Ne znam kako e Telekabel vo Skopje i Robi vo Stip. Ima nekoja najava za novi paketi?

The Smasher рече...

За Cabletel:

Јас како што ми имаат кажано привилегирани корисници ќе добиеле 256Kb/s download брзина по лимитот 15GB. Останатите 64/64Kb/s.
Сепак не велам дека не е поинаку.

За Телекабел:

Овој месец мрежата им е прилично многу пооптоварена за разлика од јуни и јули, зависи во кој дел од денот ама се случува да оди и со 200Кб/с на НЕПОМИНАТ воопшто лмит. Се разбира тоа не е секогаш така.

The Smasher рече...

Ова го приметив сега:

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=B018F672B3E2E740B41428D30C48DD63
...
Засега не ветува дека ќе направи чудо во земјава, но сигурен е дека Кабелтел ќе стане сериозен конкурент на "Македонски телекомуникации".
...
Голема работа сериозен конкурент на МТ, а поради тоа што знаеме дека на пакетите на МТ нема им рамен по конкуренција... Ќе биде кисело.

Треба сериозен конкурент на Телекабел да биде.

Анонимен рече...

Slusnav deka robi(telekabel) moze ke ja prodaval kablosvskata na bugarite, im baral 5 milioni evra.
Ova mi go kaza covek koj licno zborel so gazdata (a moze i nema vrska). Mi kaza i deka robi non stop dobival faksovi so ponudi za prodazba.
Ako se prodade telekabel, vo skopje ke imame monopol so kablovskiot internet. Ne mi se dopaga bas toa, podobro e da se jadat megu sebe, taka ke ima i podobri ponudi!!!
Inaku jas od pred pola godina se prefliv na telekabel, otkako mi istece dogovorot so mt shit, i sega sum zadovolen!

Анонимен рече...

Toa e dobro za tebe, ama ete vo Bitola ne e dobro.

standby рече...

А каде се bezvrska и Princ?

"The smasher" треба да биде нов постер оти е нај активен на блогот.. многу негови постови со корисни информации остануваат во сенка на коментарите.

Анонимен рече...

Да и јас се согласувам, треба да биди администратор. Барем ќе има свежи информации.

Поздрав!

The Smasher рече...

standby said...

А каде се bezvrska и Princ?

"The smasher" треба да биде нов постер оти е нај активен на блогот.. многу негови постови со корисни информации остануваат во сенка на коментарите.

4:31 AM, август 14, 2007
Anonymous said...

Да и јас се согласувам, треба да биди администратор. Барем ќе има свежи информации.

Поздрав!

1:43 PM, август 14, 2007
-----------------------

Благодарам за поддршката.


Телекабел:
Инаку дека Роби (Телекабел) ќе биде продаден на КејблТел неверувам. Се распрашав и како што разбрав сега за сега нема такво нешто да се случи. Сепак ќе се информирам и понатаму, доколку дознаам нешто ќе пишам, затоа што овде некои работи се менуваат и преку ноќ понекогаш, доколку има услови.


CableTel:
КејблНет во Автокоманда и Железара по 20:00 часот немал интернет, а пред тоа бил драстично лош.
Некои се жалат дека на секои 5 минути по пола минута нема воопшто конекција.
Има жалби од КејблТел дека различни делови од Скопје имаат различни проблеми - никогаш незнаеш што к'смет ќе ти се погоди.
Слушам дека во септември - октомври ќе ја пуштеле оптиката да работи.
Сајтот сеуште им е нефункционален, ТВ каналите сеуште им се со „динамични фрекфенции“ па затоа треба да ги подесуваш постојано во зависност од тоа на кој поранешен оператор си бил и како ќе им текне да ги разместат/изместат каналите.

MT:
Мудро си молчи, нема сеуште ништо од нивните "сјајни" понуди. И се разбира додека молчи се обидува да ги убеди луѓето дека им продава "ADSL брз интернет", со уште побрзи лимити.

Off.net:
WADSL (чудо од интернет што Off.net го измисли) го обнови со уште позакржлавена понуда за 1100ДЕН (одприлика) 2ГБ а после се наплаќа секој MB. - Апсолутно генијално.
WIFI функционира едвај, не го проширија, не ги ни подобрија пакетите.
EasyNet - dialup - no comment.
Cable internet не продолжи да се развива.

WNet:
WNet Струмица дава некој флат пакети за пониски цени ама квалитетот е во знак прашалник.
Има мешани пакети повеќе се воведени има лимитирани има нелимитирани ама спори. Функционира главно безжично.

и т.н.

Анонимен рече...

Ne znam zosto velis deka internetot na bitolski mobi ne e vo red koga pred eden sat downlodirav nesto i odese 120 do 135 KB, za prethodnite denovi ne znam oti ne bev tuka.

Анонимен рече...

Na Mobi (Bitola) internetot od 1-vi do kaj 10 - 12 bese katastrofa. Sega ovie dva dena e kade kade podobar. Dali ekupata bese na odmor, pa se bese ostaveno na slucajnost, ili problemite bea od MtNet, ne znam.

The Smasher рече...

И Tелекабел одеше со по 30KB/s на непоминат лимит деновиве. Овој месец е особено оптоварен интернетов.

Може да се достигне брзина сепак ама често се случува да заглави.

Анонимен рече...

Најново што слушнав.

2mbps/512kbps ADSL 10gb limit
ќе биди 1500 денари со ДДВ за 1 година договор.

Вистина или не?

Анонимен рече...

denes "ubivam" duri do 2.5 mbps !! preku Cabletel! vcera i zavcera imase problemi so internetot, ama deneska...

Анонимен рече...

Anonymous said...

Најново што слушнав.

2mbps/512kbps ADSL 10gb limit
ќе биди 1500 денари со ДДВ за 1 година договор.

Вистина или не?
--------------------------
Kolku lugje tolku muabeti :) Do vchera beshe 100 giga za tie pari sega se spushtivme na 10. Na kraj kje treba da bideme srekjni ako si ostaneme na segashnive 4 :)
Mislam deka vo septemvri nema da ima nishto novo, vekje e kasno za takov neshto. Za ponataka kje vidime.

Анонимен рече...

mene vo mart mesec me zaebaa za da prodolzam dogovor na ADSL - deka ke "ima" triple play usluga kon sredinata na april ili prvi maj. nisto ne se sluci. dadoa toa "gratis" 1 giga za nov maxadsl dogovor. pred 10 dena im go raskinav dogovorot, se prefrliv na cabletel, kje platam penali vo mtshit, ama zatoa kje im go otkazam i fixniot telefon i neka se nosat u p.m. tetkat a vo mtshit mi vikase - ama nemoj sega da otkazuvas adsl, kje ima mnogu novi paketi, 10, 20, 50, 100 giga, deckite bea na obuka 2 meseca, ti rekov, mi rece... mrsh, rekov, i prijatno.

The Smasher рече...

Слушнав дека ќе давале МТ за 1400ДЕН месечно 2048/512Kb/s 100GB трансфер. Информацијата не е проверена воопшто. Не се надевајте многу на МТ, сепак мислам дека има поголема веројатност да дадат 10GB за 1500ДЕН отколку 100GB за 1400ДЕН. За тој што рече дека сурфал со 2.5Mb/s на Cabletel колку што ги знам кабелскиве системи обично тоа е 256KB/s = 2048Kb/s. Значи 2Mb/s. И + тоа си сурфал со поминат или непоминат лимит од 15GB многу е битно затоа што ако си со непоминат лимит тоа е тоа мрежата им е неоптеретена може да ти го дадат максимумот, а што правиме кога ќе падне на 256 или 64Kb/s...

The Smasher рече...

MT

Ги гледам телефонскиве сметки (МТ) и се гледам додадени давачки за интернационални повици и вртење на нивниот сервис центар борј. Нe вртам интернационално а истотака и не на нивниот сервис центар. Колку оваа појава е честа кај вас?

Само Телекабел нека пушти телефонија ќе си изменат малку/малку повеќе некои работи.

Анонимен рече...

Se mi se cini deka ako MTnet dadat sega od septemvri dobri paketi, kako onaj 1500 za 100 GB. samo so edna kapmanja povtorno ke soberat mnogu pretplatnici.

Анонимен рече...

tesko deka kje soberat mnogu, osobeno nema onie sto si izbegavme od niv i nasite prijateli i poznajnici sto znaat kakvi fintadzii i aramii se. duri i da dadat takvi pakaeti, i kablovskite kje vozvratat, 100%. NoNet odamna ne vleguva vo konkurencija kako internet provajder...

The Smasher рече...

Anonymous said...
tesko deka kje soberat mnogu, osobeno nema onie sto si izbegavme od niv i nasite prijateli i poznajnici sto znaat kakvi fintadzii i aramii se. duri i da dadat takvi pakaeti, i kablovskite kje vozvratat, 100%. NoNet odamna ne vleguva vo konkurencija kako internet provajder...

Така е.

pivo рече...

Dali nekoj znae zosto forumot na telekabel ne raboti veke nekolku meseci? Dobar forum bese, neznam zosto go iskljcuija. Pocnuvam po malku da gi mrzam a niven pretplatnik sum!

Верверичката рече...

Оти имаше секција за тоа кој повеќе даунлоадирал, па ги фатило дамла момциве изгледа...
:-)
:-)

Анонимен рече...

Aman dosta so tie muabet za 100 giga ne gi lazete lugeto!!! Poprvo ke ne spustat na 1giga za ovie pari sto gi davame nego da dadat 100! naucna fantastika!!

Анонимен рече...

Najnovi Informacii DIREKTNO od MtNet. Od 1.9 ke ima novi paketi, i NAJGOLEMA kampanja do sega, so slednive ponudi:
ADSL2 - 499 Den +DDV (site dogovori ke bidat na 1 god)
2 GB transfer, ako se nadminat ovie 2GB, sledniot 1GB ke kosta 100 den, posle toa se namaluva brzinata na 64/64. Znaci najvise sto moze da plati korisnikot e 600 Den. +DDV, kradenjeto na passwordi nema da se odrazi na smetkata ma sopstvenikot na istiot, znaci ke imame kontrolirana smetka.
ADSL10 - 699 Den. +DDV
10GB transfer, dogovor isto na 1 godina, posle toa pagja brzinata na 64/64.
ADSL100 - 1399 Den +18%
100Gb transfer, posle toa pagja brzinata na 64/64.
Ovie informacii se 100% tocni, no seuste se drzat vo tajnost..nesto pocnuva da se menuva i kaj niv izgleda...

Анонимен рече...

Eve kade e 1-vi, ke vidime. Ako e toa taka i kablovskite vednas nesto ke prevzemat, kako sto kaza drugarceto pogore.

Анонимен рече...

Informacijata e 100% tocna, a Kablovskite sto i da prevzemat, pojse od 100 do 150 Den (i toa e mnogu) nema da mozat da spustat. Za kvalitetot ne pravime muabet, site sto sme koristele znaeme sto e i kako ADSL-ot na MT.

Анонимен рече...

A i plus toa, site Internet provajderi vekje gi znaat paketite na MtNet, zatoa sto po ZAKON MT mora da im gi dostavi 30 dena pred da gi ponudi na pazarot.

Анонимен рече...

Абе и јас се радувам на новиве пакети од МТнет, не за друго, се надевам дека малце ќе ги размрдаат ова заспаниве Онет, ништо ново немаат, се глупираат со некој проекти за телевизија, а основната дејност скроз ја баталија.

Анонимен рече...

A toa so dogovorite od 1 godina i toa e dobro, normalno pokraj zgolemuvanjeto na limitot i namaluvanjeto na cenata.

Анонимен рече...

Eve kaj bile na obuka vrabotenite na MT-Net

Viral marketing

daywalker рече...

sega moze da dadat i 200 gb za 1000 den, ali ne fala. Koj ednas se ispekol, i na ladno duva.

Ako e od mtshit, ne, fala.

Анонимен рече...

Ако пуштат пакет со 100 гига јас одма ќе потпишам доживотен договор со душманите!!! :))))) Само штета што тоа нема да се случи... Но ај да се стрпиме уште 10 дена па ќе видиме.

The Smasher рече...

Телекабел имаат проблеми со бројачот, така што може да приметите интересни цифри.
Бев во Аеродром рекоа дека е на глобално ниво и дека ќе го средат.
Поздрав

Анонимен рече...

Anonymous...
"Ако пуштат пакет со 100 гига јас одма ќе потпишам доживотен договор со душманите!!! :)))))"

Spremaj se togas za dozivoten dogovor...:) moze i ke ti dadat 2 god. Gratis, ako potpises takov dogovor megju prvite 10 :))

Анонимен рече...

Како што викаат браќата срби: живи били па видели :)

daywalker рече...

Со ѓаволот повеќе никаков договор.

Анонимен рече...

повеќе од 3 Години користев ADSL, освен MDF договор на 2 години mt.net е единствен провајде кој има најмалку прекини и кој има стабилна и квалитетна врска. Ај де не ги фалам многу посто предходно ги пцуев.

Сега сум на Off.net. Ова луѓе е срање незнам како воопшто функционира со оглед со каква опрема работат no.net.

Кабелскиот на CableTel денес, вчера и задвчера вооптшо немаше.

Телекабел незнам но според тоа што кажуваат други били солидни.

Единствено од ова ми се свиѓа што има конкуренција и избор ништо друго.

Анонимен рече...

Неќам да звучам ко песимиста, ама стварно да спремаа таква понуда MTшит ќе се фалеа уште пред два месеци, и немаше да чекаат сите орисници да им отидат по кабловскиве провајдери. Мубаетов поише ми личи на млатење празна слама, ама ај ќе почекам баш да видам...

pivo рече...

А мене еден пријател ми кажа дека во фирма кај него потпишале договор со мт нет со 100 гига лимит, само што сеуште не ги пуштиле на тој пакет, најверојатно од први ќе ги префрлат.
Така ми кажа, не викам дека е 100% точно... ќе видиме!

Анонимен рече...

Profitit za MtNet i ponatamu si tece iako lugeto se prefrluvaat na kabelski. MtNet na kabelskite (kako Telekabel) im prodavaat internet "na golemo" i tolku. Ne treba luge za tehnicka podrska, za odrzuvanje na mreza, tehnicki ekipi, luge za ova , za ona. Toa sega si go pravat kabelskite. Znaci na MtNet toa mu odgovarase po nekoja "seljacka biznis logika" na onaj Hunot. Super e toa sto toj go izbrkaa i dojde Svaba koj znae sto e biznis, a ne samo derenje. Poradi toa e mnogu mozno voveduvanje na nova logika vo rabotenjeto na MtNet.

Анонимен рече...

Zosto mlatenje prazna slama?? A i zosto da se falat pred da pustat nesto?? Koj se fali pred voopsto da moze da go ponudi istoto?? Mislis deka e nekakov problem za prefrlanje od Kablovskite na ADSL? Pa so nieden Kablovski provajder nema godisni dogovori, se e mesec za mesec, korisnicite ne se nikako vrzani, taka da toa e najmal problem. Mislam deka ova ke bide PRV dobar poteg na MtNet...posle DOOLGO vreme.. bez razlika dali e rezultat na gubenjeto na korisnici ili ne..

daywalker рече...

poslednite meseci pominati na mtshit (april - juli) recisi nikogas ne "ubivav" 1.5 mbps za download. Bev srekjen koga kje stignese do 800-900 kbps. adsl povekje ne e ona sto bese, ako vovedat 100 gb paketi, veruvajte deka kje se slucuvaat isti sranja kako koga bese 384 kbps bez limit i koga imase uzasno "gusenje" vo soobrakjajot... 100% sum siguren deka, posto poinaku ne im odese, sega pak kje odat so kvantitet, a ne so kvalitet, i 100% sum siguren deka skoro nikoj nema da uspee da si gi potrosi tie 100 giga za mesec. Isto kako kaj NoNet koga rekoa deka pustija cesmi (10 giga koi nikoj ne mozese da gi simne za mesec dena...)

Анонимен рече...

Od komsijata razbrav (koj raboti vo MTshit) deka od septemvri ke pocnat so novi ponudi, mi ja pokaza prezentacijata so site paketi i mozam da kazam deka se ludilo. Vo ima ne komsiluk jas sum adsl korisnik i iskreno nemozam da se pozalam osven na limitot i na cenata, no so novive paketi ke go nemam toj problem i se raduvam kako mlad majmun i gi brojam denovite dodeka ne migriram vo nov paket.

Анонимен рече...

Od komsijata razbrav (koj raboti vo MTshit) deka od septemvri ke pocnat so novi ponudi, mi ja pokaza prezentacijata so site paketi i mozam da kazam deka se ludilo.....

_______________________________
Daj podelija taa informacija daj ni primerok da vidime za sto stanuva zbor ili pak mlatenje prazna slama?

Анонимен рече...

Slabo verojatno e deka telekomci svoevolno kje pushtat tolku dobri paketi ako konkurencijata ne nudi neshto podobro.

Анонимен рече...

Time will tell soon or later. Dve rabotni se sigurni:
-Deka imalo nadgrada na telefonskite centrale na ADSL2(so moznost Up:12Mbips;Down:3.5Mbips).
-Obuka na vrabotenite za prodazba, podrska i instalacija na novi ADSL2 modemi.

Zgolemena e konkurencijata(CableTel,Telekabel,Off.Net...), toa e dobro za nas!

Анонимен рече...

Pa poradi konkurencija i site se raduvame za podobri paketi od MtNet. Toa gi mobilizira site provajderi. Pa posle ke si birame sto ni e po volja, ili pak sto ni e dostapno.

The Smasher рече...

Да не се залетуваме прерано, ќе покаже времето, доколку пуштат МТ, најверојатно ќе пуштат и Телекабел подобри пакети. Причекајте месец два да исплива на површината што е лесно.

Патем бројачот на Телекабел е среден и работи. CableTel немам информација дали ќе пуштаат подобри пакети за скоро сеуште, или дали воопшто ќе си ја средат мрежата за скоро.

Анонимен рече...

Абе Онет дали ќе има нешто ново, знај некој нешто?

Анонимен рече...

OnNet ti e izgleda rezil neviden. Nisto nemaat mrdnato za podobra usluga od koga pocnaa.

The Smasher рече...

Off.Net рѓа фати.

Анонимен рече...

the smasher... колку те плаќа телекабел.

накратко маф ви е работата.

The Smasher рече...

Anonymous said...
the smasher... колку те плаќа телекабел.

накратко маф ви е работата.

12:04 AM, август 26, 2007

Не ме плаќа. Секогаш ја кажувам вистината. Не сум потплатен од било кој, мене не можеш да ме потплатиш, таков сум по природа. Ако си приметил кажувам и за недостатоците, како да речеме оптоварен нет, проблеми со бројачот и др.

Патем тоа ти што го зборуваш е сериозно обвинение. Имаш ли докази дека не ја зборувам вистината за сите Македонски провајдери за кои што имам зборувано досега?

daywalker рече...

ova e strasno kolku se providni ovie spionchinja od mtshit. stom kje spremat nekoj ujdurma-paket, vrvat po blogov kako mravki pred dozd (ne spomnav muvi za da ne pomislat na nesto drugo ;) )

mnogu simptomaticno, t.e. prepoznatlivo.

The Smasher рече...

Неарна работа, сакаат да ја замачкаат вистината, не ми изгледа дека успеваат во тоа. Вакви (ботови хахаха) имаше одсекогаш се согласувам со Daywalker.

Анонимен рече...

Изгледа сепак нешто спремаат! Денеска на повеќе места во градов видов билборд на кој со препознатливата црвена боја пишува:

2x повеќе сообраќај
2x поголеми брзини
2x пократок договор

Бидејќи до сега рекламите секогаш им биле за најслабиот пакет претпоставувам и ова е за истиот (1 мега место 512, 1 гига место 500 мега), а дали истото ќе биде и за другите пакети ќе видиме. Ама не ми се верува дека ќе зголемат само на 8 гига, ептен срамота ќе биде тоа :) Барем 20 нека пуштат.

The Smasher рече...

Да се стрпиме времето ќе покаже, без избрзување.

Бојана рече...

Мислам дека дојде времето кога No.net треба да ги "ревидира цените', како што најкултурно вели една од клаузулите во договорите за WADSL,
односно кога ќе се намалат општите цени на цените на интернет услугите аналогно треба да се намалат и цените на услугите што ги дава No.net.

Значи сега треба сите масовно (на цело село :) )
да почнеме со праќање на барања, дали по маил, дали телефонски или пак на друг начин. Значи сега треба да се солидаризираме и заеднички да делуваме.

Фала

PS: FAQ-от се наога на biz.on.net.mk e дефинитивно и без конкуренција најдбедната листа на FAQ што некогаш (а неверувам дека и во иднина) сум налетала. СТРАШНО!
линк http://biz.on.net.mk/mk/faq

daywalker рече...

spored mene, povekje vazno bi bilo da se izdejstvuva zabrana na obvrzuvacki i bezobrazni dogovori so penalenje i vrzuvanje za eden provajder na odreden rok. smetam deka taka site ISP-a bi se potrudile da rabotat ona za sto dobivaat pari, a ne da gledaat kade i kako da ukradat od potrosuvacite.

Анонимен рече...

И Телекабел не се нешто претргнаа од филантропија... После неколку месеци ненадминување 1 гига, сега на 6 гига ме спуштија на 128/128.

Не се жалам, подобри се од другите, ама не се идеални.

The Smasher рече...

Бојана said...
Мислам дека дојде времето кога No.net треба да ги "ревидира цените', како што најкултурно вели една од клаузулите во договорите за WADSL,
односно кога ќе се намалат општите цени на цените на интернет услугите аналогно треба да се намалат и цените на услугите што ги дава No.net.

Значи сега треба сите масовно (на цело село :) )
да почнеме со праќање на барања, дали по маил, дали телефонски или пак на друг начин. Значи сега треба да се солидаризираме и заеднички да делуваме.

Фала

PS: FAQ-от се наога на biz.on.net.mk e дефинитивно и без конкуренција најдбедната листа на FAQ што некогаш (а неверувам дека и во иднина) сум налетала. СТРАШНО!
линк http://biz.on.net.mk/mk/faq

6:35 PM, август 26, 2007

----------------------------

Се согласувам, исто и се согласувам со Daywalker дека треба законски да се забрани ISPата да се изживуваат со народот.

The Smasher рече...

Anonymous said...
И Телекабел не се нешто претргнаа од филантропија... После неколку месеци ненадминување 1 гига, сега на 6 гига ме спуштија на 128/128.

Не се жалам, подобри се од другите, ама не се идеални.

2:17 AM, август 27, 2007

---------------------

Овој месец нетот е значително пооптоварен. Лично и јас сметам дека се подобри од останатите, но мислам дека можат и ќе спроведат уште подобри пакети. Стекнаа доста доверба кај мене кога имав проблеми со бројачот Телекабел признаа дека имаат проблеми (и ги санираа за кратко време и се беше ок), додека да беше било кој од другиве ISP-а ќе ми го тупеа со муабети од типот имаш spyware, тројанец и др. скенирај го компјутерот, аааа го скенираше епа форматирај го, ааа го форматираше епа може си фатил тројан/спајвер во меѓувреме скенирај го... и тн. сметам дека имаат коректен однос сепак. За крај пак ќе речам времето ќе покаже се, кој вреди а кој не. Ќе ги разгледам сите понуди од сите провајдери и ќе го изберам оној ISP кој што нуди најдобра понуда, а верувам дека тоа би го сторил и секој друг.

Анонимен рече...

Ова може и како пост на блогот да се постави!

Веќе повеќе од 10 дена(дено-ноќно) се обидувам да ги добија на телефон CableTel. Корисник сум на кабелска телевизија во Карпош и ми е потребно MAC адресата која му ја доделува рутерот на CableTel од USB адреса да ја променам во Ethernet LAN MAC адреса, бидејќо неможам VOIP router-от да си го користам.

Легендиве успеав да ги фатам пред 10 дена и ми рекоа јавете се утре од сабајле и ќе ја промениме адресата. Замислите за една адреса морам да чекам 10 дена :)))

Јас мислев дека бугарите(американците) ќе ги донесат на ред.

За да не испадне дека лажам пробајте побарајте ги на:

Tech Support: 02/2050554
Info(Zora-CableTel): 3078-689

Анонимен рече...

Не се јавува никој, или како...?
Иди им директно кај нив со палка за безбол :)

Анонимен рече...

аман бре 175 коментари!!! Нека стави некој нов пост макар и без везе, џабе учитуваме волкава страница секој пат ( се трошат бајти!!!!)

Анонимен рече...

Ако бе, ќе си читаме и архива онака. Него чисто off topic, Грујо намали ДДВ на компјутери, компјутерски делови и сончеви колектори ако не сте гледале вести деновиве :) Така што остајте јавување по ISP-ата, јавувајте се по фирмиве за комп. делови и давете ги кога ќе намалат цените :)

Анонимен рече...

a zosto ne na internet?

Анонимен рече...

Da ne ni dojde mnogu.

koskar рече...

вака сеа,
договори на една и повеќе (со пенали за предвремено раскинување) има секаде. за жал, ама има... скај УК, незнам разно-разни мобилни оператори низ европа... тоа е. јбг, и стопанска банка наплаќа казна за предвремено исплаќање кредит.

за АДСЛ-от. изгледа дека рекламата Е за новите пакети... ако има нешто добро одма идам кај нив. не ги гледам како душмани, следам бизнис логика.... телеком ги „казнив“ пошто ме заебаа со селењето на адслот и со „кој те ебе“ филозофија која сеуште ја тераат.
оннет ги откачив затоа што не си ги исполнија обврските од договорот, а и затоа што станаа dead end провајдер без иднина и визија.
телекабел се ок, мада понекогаш има чудни прекини на „пола од интернетот“ - некои страни отвара, некои не. каков што сум малер ја, кога не работи „пола цевка“ 3-те сајтови кои ми требаат за работа, не се отвараат :-(....
значи нема врска со тоа дали сме се зарекле или не; внимателно читање на договорот и ако има пакети што одговараат - правец АДСЛ.
за да не се лажеме, а и веќе многу постери потенцираа: од сите интернет провајдери најдобар е мтнет. јас и од лично искуство зборам - сум бил на адсл, оннет и (сум на)телекабел...
@принц,
ако те мрзи да постираш нови теми друже, кажи да бараме замена....

The Smasher рече...

@ Принц
Навистина друже се собраа 200 коменти веќе почнува да станува тешко и несредено, и да мириса на жива туршија.

maelstrom рече...

Пошто bezvrska очигледно не пишува веќе, Princ ке пишува за неговите проблеми со WADSL, дајде на некого што ке пишува за општата ситуација. Како "револуционери" се ставени 5 луѓе, а никој не пишува. Дајте му на The Smasher пристап и да заживее пак блогот...

maelstrom рече...

The Smasher, прати му мејл на bezvrska: bez_vrska@hotmail.com

The Smasher рече...

maelstrom said...
The Smasher, прати му мејл на bezvrska: bez_vrska@hotmail.com

11:13 AM, август 28, 2007

Ќе му пишам.

Анонимен рече...

BTW da kreneme forum podobro bi bilo, vaka 200 posta mnogu se!
Aj do adminite na blogot barem neka kazat dali se za ke doniram hosting ako treba.

Анонимен рече...

si ima forum,

http://revolucija.10.forumer.com/

samo sto nikoj ne odi tamu so vekovi.
site zainteresirani, tamu! ;)

The Smasher рече...

Има форум точно ама р-Еволуција функционира по принципот на блог повеќе, времето покажало изгледа дека така е подобро. Форумот не бил многу експониран иако и форум може да биде корисен.

koskar рече...

кога веќе се спомна форумот....
бев сега таму и малце подзабришав прашина; избришав некои ботови и постови за виагра итн. го ставив daywalker во модератори. еве, ако сакате можеме да го заживееме форумот. тоа и беше идејата нели, ама некако сите останаа на блогов. сега и тука се собира прашина...

@ the smasher, ако си за, регистрирај се таму за те те ставам модератор...

The Smasher рече...

@ Koskar
Одма! :)

koskar рече...

додека чекаме на одзагушување на блогов...
http://revolucija.10.forumer.com/viewtopic.php?t=296

Анонимен рече...

Ај бе луѓе да заокружиме двестотка...

Анонимен рече...

ajde

Анонимен рече...

Ne be da ne zaokruzuvame :)

The Smasher рече...

Ај и јас да придонесам за 200 хахахах :)