31 август, 2007

Промените кај МТНЕТ од вечерва

Се јавија неколку МТНЕТ АДСЛ корисници на кои од вечерва им се променило нешто во АДСЛ статистиката (таму каде што се проверува сообраќај). Во активен пакет стои MAX/ADSL Flat rate или Plus NS/ADSL Flat rate. На различни корисници (макс АДСЛ и макс АДСЛ плус) од вечерва, после подолг прекин денеска, им се појавило ова Флет рејт. Бидејќи скоро сите се со надминат лимит, брзината им е на 64/64, што е малку нелогично, нели? Кај флетрејт, името само кажува, нема лимит и нема капачиња...
Нормално, никој не ги контактирал со евентуална понуда за мигрирање, ниту некој знае со каква брзина ќе продолжат за еден час. Останете „на линија“ да видиме што ќе се случува од полноќ натаму. Исто така треба да се видат како точно ќе се формираат новите пакети.

Дали кај сегашните корисници само се тестира евентуалното нивно мигрирање или тестот е на глобално ниво, допрва ќе видиме.
Дали стварно ќе излезе „фамозниот“ флетрејт пакет или...?

Слободно коментирајте со ваши мислења, желби, предвидувања. Исто така ги молам оние кои приметиле промена во името на активниот пакет нека напишат малку пошироко; што пишувало порано, за кој пакет склучиле договор, дали по промената добиле поголема брзина, дали им се „симнало“ евентуалното капаче и сл.
Благодарам

70 коментари:

Марко (10ГБСкрин) рече...

Морам да искоментирам само во врска со тоа дека не е логично да сме намалени на 64. Мислам дека е логично бидејќи фактички до 00:00 вечерва уште сме на стариот пакет (ако воопшто сме префрлени на нешто друго)Можеби ова на странава за статистика им е само подготовка. Прашање е дали ќе биде автоматски апгрејд или ќе има нови пакети па ке треба миграција...Мислам сеуште немаме никави конкретни информации освен измените на сајтот за статистика. Она што ме буни мене е дека никој не спомињаше флат рејт до сега (се збореше за 100ГБ).

Анонимен рече...

Da aj nekoj najapmeten da se javi i kaze sto e ona FLAT rRATE sto mi pisuva da vidime sto ke kazat posto mene mi e isklucen tel. pa nemozam da se javam nekoj ako ima neka zvrsne na 080012345 da vidime na sto sme....

Анонимен рече...

Потврдувам - "Max/ADSL Flat rate"

Мислам дека кај сите е, но најверојатно е само за статистиката. Можеби викендов ќе пуштат „пробно“ :)

koskar рече...

@марко,
така де, во право си. ама ако си стварно на флетрејт, тогаш имаш контрадикција-флетрејт и лимит во исто време. затоа и мислам дека е проба или можда само проверка на нашите реакции.
ај нека се јави некој мтнет корисник на 0800... и нека праша али онака искрено нека му кажат....

pijan рече...

kaj mene ima:

Активен пакет Plus NS/ADSL Flat rate заклучно од 15.04.2007 10:11:15

brzinata mi ja namalija vo 22:00 casot, samo za 2 casa do noviot mesec.

inaku ne mi ja namalija na 10GB tuku na 14.5 GB... cudno. nitu da mislis deka imaat avtomatsko isklucuvanje (toa valjda bi se aktiviralo na 10GB), a ne mi se veruva ni racno da go pravat toa za samo 2 casa...

tuku aj ke vidime sto ke ponudat novo. jas licno bi bil zadovolen so 100GB. 3.3GB dnevno mi se poveke od dovolno

Марко рече...

@Koskar
Ама чекај флет рејт е за од први натака така? Мене ми е намалена брзината според стариот пакет. Логично е денес да пишат тоа како припрема за тоа што ќе (ако) биде од утре. Не значи уназад нели :)
Ја вртам кај мт ама цело време е зафатено.

pijan рече...

i mene mi dava non-stop zafateno. ili imaat mnogu povici ili gi isklucuvaat telefonite, da ne gi voznemiruvame :)

koskar рече...

марко,
се’ се тоа финеси. од денес, од утре, припрема ова-она. секој може слободно да си толкува, не?
еве полноќ е....

Марко рече...

@Коскар
Ех сеа и ти финеси...Фактичката ситуација е таа. Сеа да не го тупиме и ние. Официјално они уште ништо немаат кажано така да неможеме да ги окривуваме. По старо по договор по 10ГБ ја сум на 64. И нема врска што е полноќ, никој не кажал дека сега одма ќе се пуштат вентилите. Додека нема официјално ние овде само нагаѓаме и по договор мене сеуште ми е 10ГБ и после полноќ.

Marko рече...

Еве сеа само што мерев, брзината ми е 1843. Е сеа за лимитот малце потешко да измерам :)

Анонимен рече...

Онет има 1,5mbps down и 256kbps up.

Yes, yes, yes!!!

Анонимен рече...

Грешка има 512kbps up.

Yes, yes, yes.

Ај да видиме колкав ќе биде лимитот.

Анонимен рече...

maxadsl odi so 1.5mbps

koskar рече...

анонимецот од оннет,
дај боже да е така.
ама нели имало и порано мистериозни рипања на брзините (на први во месецот) до дури 2Мбпс на само неколку саати....?
не ми се верува дека пепи ќе ги части корисниците. барем не без да се испофали како со 10-те гига...

мене ми личи дека оннет ќе остане dead in the water, за жал.

марко, во право си. да не го тупиме и фладираме блогот ;-)

п.с. доби некој на 0800...?

Smasher рече...

biz.on.net.mk
WADSL:
Содржина на пакетот
Брзина до 512 kbps
Месечен трансфер 10GB
Motorola Canopy опрема со наша монтажа.
WiFi:
Месечен WiFi BOX
Брзина до 512Кbps
Трансфер до 2GB месечно
WiFi уред
3м USB кабел
Е-mail адреса


Немаат вака промена во пакетите.

pijan рече...

daj kazete toa sajtot za merenje brzina, ne mozam da go najdam linkot

koskar рече...

апдејт:
банер линкот го нема на сајтот на а1.
кај мтнет уште стојат старите пакети.
јас не ни очекував дека ќе ги објават денес на полноќ, али би било кул фора.
од друга страна, мтнет не знае за кул.

koskar рече...

speedtest.net
speedtest.on.net.mk

Анонимен рече...

Абе вие од централа (и на МтЊет и на ОнНет)!

Не постирајте тука, јавувајте се на телефони! :)

Хехе

pijan рече...

kaj mene brzinata ne e smeneta.

imam dogovor za 2mbps/256kbps
brzinata e 1560/206kbps

Анонимен рече...

анонимецот од оннет,
дај боже да е така.
ама нели имало и порано мистериозни рипања на брзините (на први во месецот) до дури 2Мбпс на само неколку саати....?
не ми се верува дека пепи ќе ги части корисниците. барем не без да се испофали како со 10-те гига...


Да и јас се плашам да не е некоја грешка, ама како и да е сега засега уживам, летааа!

Анонимен рече...

na mtnetot sum, 1512/256 4GB

http://www.speedtest.net/result/180267228.png

Анонимен рече...

Ma kakvi 1.5Mbps na onnet. nema veze.
isto e. Ne veruvam deka ke zgolemat nesto od onnet. Ali mora da napravat poteg. Mora da zgolemat pred se limit, a ne ke e loso da zgolemat i brzina.

koskar рече...

не личи дека нешто се променило во пакетите на мтнет освен мистериозното флетрејт кај статистиката, нели? стари брзини, стари лимити (ова нема начин да се докаже, многу е рано:-))
но, да бидеме искрени: не е баш за очекување корисниците да бидат мигрирани на друг пакет без прашање...
единствено ако се врши комплетна замена на пакетите и секој постоечки пакет добие „2х“ наследник, мада и за тоа не сум сигурен дека би одело автоматски.

оннет не вреди ни да се коментира, мислам. криво ми е за корисниците и за вработените...

Анонимен рече...

Onnet download / upload

http://www.speedtest.net/result/180272878.png

mada zadnjite 3 dena na sekoj saat vreme dobijas 5 min internet top neli postujem brzinata momentalno ali jebesh ti kvantitet koa nema kvalitet

Анонимен рече...

se javi li nekoj na 0800..... ?

mene celo vreme mi e zafateno

Пиво рече...

На Телекабел сум, и сега го ресетирав модемот да се вратам пак на старата брзина, пошто бев намален на 256/128 со 20 и нешто гига симнато. И се изненадив кога видов дека сум на 4096/512 kbps. Но кога направив неколку спид теста резултатите беа од 1,5 - 2 Mbps. Незнам што е работава ама изгледа и телекабел ќе возврати!
Само да видиме колку ќе биде стабилно!
Еве и скриншот:
http://img170.imageshack.us/my.php?image=capture1xh4.jpg

Марко рече...

Хахаха! Е значи овие мт-нет стварно се шампиони.Добро бе мајку му има ли некој таму што знае англиски? Изглеа нема.
Сеа читав на кајгана форумот, успеал некој да добие 0800 и му казале дека тоа флет рејт значи дека пакетот е со намалување на брзината. Ах бе мт-нет зошто вака..имате ресурси да бидете неприкосновени на пазарот ама цело време паѓате на најбанални работи.

koskar рече...

флет рејт демек без доплата, а?
демек флет тарифа
демек иста цена цело време
...............

ете што зборам ја

Марко рече...

Мислам Ок, никој не рече дека ќе пуштат флет рејт ама ја колку што знам ова флет рејт се употребува за количина на пренос на податоци така?или грешам? Ете сеа има логика тоа страната за статистика. Значи од тој датум јас сум на Макс Адсл плус со намалување на брзина и со иста цена после надминувањето (флет рејт? :)

Анонимен рече...

@Пиво

И кај мене прееска беше 4096 и дури и ми измери толку на speedtest, сега гледам ме спуштиле на 1024, не знам што прават овие.

Smasher рече...

Пиво said...
На Телекабел сум, и сега го ресетирав модемот да се вратам пак на старата брзина, пошто бев намален на 256/128 со 20 и нешто гига симнато. И се изненадив кога видов дека сум на 4096/512 kbps. Но кога направив неколку спид теста резултатите беа од 1,5 - 2 Mbps. Незнам што е работава ама изгледа и телекабел ќе возврати!
Само да видиме колку ќе биде стабилно!
Еве и скриншот:
http://img170.imageshack.us/my.php?image=capture1xh4.jpg

------------------------

Вака сега некаде 12ипол еден или така нешто падна интернетот на Телекабел за кратко. Потоа направив нешто тестови навистина имаат одредени измени во системот, се подготвува нешто изгледа.

Анонимен рече...

Ништо толку беше од Онет си се врати на 512/128кбпс.

Верверичката рече...

Кое срање бре со коментариве на двата поста.

Зар се немало абер за тие идејно дефицитарните минималисти во Банана Републикава!?

Па уште крвни коментари се даваат од нивна страна за тоа колку убаво било да се валкаме во 100 гига гомна, лимитирани во секое поле, опљачкани од секој можен џеб, па и тој на гаштите што е, и уште се дрзнуваат тие душевно осакатени лилипутанци да кажат - „ма молчете, арно ви е!!!“

Која хипокризија, која пропаст на човечко достоинство.

Додека Германците и другите Европјани со тие цени што ни е ги плаќаме си зборуваат бесплатно на национално ниво, на интернет телефонија и имаат нелимитирани пакети од по неколку мегабити, кога Телеком Словенија за 40 евра нуди 40 мегабити конекција - т.е. 1 евро = 1 мегабит, овие орингутаниве овде од 1996 година не просветлуваат колку ние уствари многу банани сме јаделе. Идиотизам, идиократија...

Жални сте, вистинска пропаст за човечко суштество!

(А сега во стилот на ан(оним)ус - испокакајте по некое слово, болната суета да ви се види)

Анонимен рече...

@верверичката

Колку многу fanbois се намножиле на светов, тоа е страшна работа. Нашиве се уште и аматери спрема оние у бел свет - како ги бранат Microsoft и RIAA и Sony и сличните - да ти се згади живот.

Ко да кажеш за Хитлер: да бе, ѕверства правеше, ама на цела Германија и даде работа...

Не знам што да кажам повеќе. Изгледа крајот на светот се ближи, се е превртено наопаку... Малите ги бранат големите, доброволно им се подаваат да ги тртат, и уште се жестат ако некој каже лош збор за нив (големите)...

А тие си тераат бизнис и ич не им чуе. Мераци!

Анонимен рече...

Лаги со оки.
На веб страната на МтНет нема ништо ново. Кој знае за кога ги планираат промените. Веројатно догодина на пролет :)

TonInter рече...

10 минути до 10 часот, и ништо не е променето на web страната на MT. Познавајќи ги нив, ќе ни дадат flat-rate пакет, али со лимит.
Ај некој со повисок коефициент на интелигенција нека ми објасни како е воопшто тоа можно?

Jovan рече...

http://jovansblog.dobroutro.com/infosoc/noviceni/

Анонимен рече...

Bravo za Mt.net gi dadoa paketite...

TonInter рече...

Редно време беше, е*аго!
Честитки!

Анонимен рече...

Sea se javiv i moze slobodno da ideme vo prodavnicite na Mt.net i migracija da napravime za paketite ....Sea e se super napokon nesto dobro od mt.net...cestitki...

TonInter рече...

http://adsl.com.mk :)

Анонимен рече...

http://www.adsl.com.mk

Kicevo рече...

Дали забелешавте најдолу на страната на http://adsl.net.mk што пишува?

"Старите MaxADSL пакети се и понатаму во продажба. Можете да ги погледнете ТУКА" и има линк http://www.mt.com.mk/mak/Residential_customers/Internet/Internet_access/ADSL/packages_stari.asp?id=266

И што е сега финтата?
Колку пакети ќе има? Во исто време ќе бидат валидни и старите и новите пакети?

Што е со нас, старите корисници, дали автоматски ќе не префрлат на некој од новите пакети или треба да правиме договори од почеток?

Знае ли некој нешто повеќе?

maelstrom рече...

Најверојатно ке треба да отидеш кај нив у салон и да се префрлиш. Не верувам дека автоматски ке те префрлат...

TonInter рече...

^ Taка е. Ќе мора да одиме таму, и да потпишеме нов договор. Миграцијата е бесплатна. =)

Анонимен рече...

Јас тргам со ~500kb/s од Моби - Битола се јавив прашав има зголемување и на кабелскиот (значи Телекабел, Роби исто така). Ова е како соништата да стануваат стварност ...

J0Ve рече...

Eve kako izgleda ova na mobi Bitola
http://www.speedtest.net/result/180493490.png

Анонимен рече...

Само што се вратив од салонот на Мобимак во ТЦ Бисер, ми рекоа дека до понеделник не може никој да потпише нов договор, што значи дека до понеделник, ќе си седиме на сегашните договори :)

Марко рече...

Јас само што се вратив од салонот во Рамстор, ми зедоа податоци и ми рекоа дека новиот договор ќе биде готов во понеденик и ќе ми се јават за да потпишам.

Марко рече...

Гледам вика 2хбрзина, 2хсообраќај, и 2х пократок договор. Штета што ова 2х брзина важи само за Макс Адсл хит или сега по ново Макс Адсл 2. Боље ќе беше на сите пакети да ја дуплираат брзината,па макар и цената да останеше иста...Јебига ај можда наредниот Септември :))

Kicevo рече...

Доколку јас се прашувам ќе воведев и пакет MAX ADSL 50. Мене ми се доволни и 30-40 гига, така што 50 гига ќе ми беа доволни. Вака сега треба да земам MAX ADSL 100, а MAX ADSL 10 ми се малку и плус брзината е помала од онаа што ја имам во моментов.

Мислам дека навистина пропорцијата е несоодветна помеѓу трите пакета: 2, 10, 100. Нема логика. Најдобро ќе беше да воведеа 10, 50, 100 или нешто слично.

Анонимен рече...

Too Little Too Late

Јосип Џолонга рече...

Во Битола моментално кабелскиот интернет од Моби е 4Mbit (~500KB/s) :) Тоа е истата фирма со Телекабел/Роби.

Bidikov рече...

Има новости и кај Телекабел, Роби, Моби, Теленет, Имиџ ...

Бујрум флаерот е тука: http://vladislav.bidikov.com.mk

Анонимен рече...

Телекабел игра со црни фигури. Основниот пакет му е многу полош од основниот на МтНет.

Супер конкуренција. За сите ќе биде подобро - верувам МТНет многу брзо ќе ги дуплира брзините, а од нова година ќе почне и со ИПТВ. ВиМакс исто така ќе заигра.

Всушност 2008 конечно ќе биде година на евтин и брз интернет во МК.

Анонимен рече...

За жал ќе биде за сите, освен за тие што сме заглавени на Онет :((((((((

Пиво рече...

Очекував повеќе од Телекабел, вака не ја бива.Ме разочараа.И цената е иста. Мт нет убедливо води моментално.

daywalker рече...

za Telekabel ne bi rekol deka cenata e ista, 1000 denari e maximum. a i min. namaluvanje na brzinata e 1mbps + ne se smeta upload vo transferot.

mtnet ne komentiram, se otkaciv od niv pred 2 nedeli i ne mi e krivo. ne mi trebaat nivni 100 giga, osobeno ne sega.
cablenet, osven sto secka so konekcija, ima 5 pati podobra latencija od mtnet. poslednite 3 meseci na adsl, cekav i po 3-4 minuti za voopsto da pocne da mi otvara strana.

koj go vrti mtnet.

Анонимен рече...

@daywalker

Па иста е цената на Телекабел. 500 ден. претплата и уште 1000 доплата. Исто како до сега.

пиво рече...

Јас сум на основен бизнис пакет и кај мене е исто 1500 денари. Единствена разлика во основниот пакет е тоа што плаќаш 0,5 наместо 1 денар како што беше до сега т.е до 1500 ден. ќе сурфаш 3 гига, наместо 2.

пиво рече...

Заборавив да кажам дека и уплоадот не се рачуна, ама тоа не менува многу во цената

Анонимен рече...

со еден збор, тапа.

мтнет води.

Анонимен рече...

Telekabel e 1500 den. za posle 6 GB ogranicuvanje na 1 mb/s. Sto znaci deka MtNet vodi tuka so onaj paketot od 100 GB za 1600 i nesto denari.
Telekabel mora da napravi podobra ponuda, zatoa sto ovaa ne e soodveten odgovor.

Princ рече...

Јас одма да си кажам дека почнав да размислувам на верзијата "100" :)

Анонимен рече...

р-еволуција ќе има нов противник. ОнНет сега најверојатно ќе си седи и ќе собира пари врз база на закана со пенали.

Princ рече...

Анонимец после мојот коментар:

И јас мислам така ама ги чекам на нивен чекор. Иако со нив ќе биде полесно бидејќи во договорот (мојот барем) е наведено дека:

6.2 Корисникот на услугата може да го раскине договорот доколку:
- Давателот на услугата не е во состојба да обезбеди квалитетен интернет пристап во 98% од времето во календарскиот месец.

Рака на срце, 2% месечно му доаѓа 16 саати според мои пресметки. Уште една рака на срце, но.нет е уште подобар па редовно ни дава секој месец барем по 32 саати неквалитетен интернет пристап.

Не знам уште кој ќе е нивниот риплај на ова од мт-њет, ама со нетрпение чекам. Да понудат поголема брзина/поголем месечен трансфер/поевтина цена = нема шанса. Тие оваа брзина/трансфер едвај некако ја туркаат, камо ли нешто повише. Се поверојатна ми е опцијата дека со сила ќе се ОБИДАТ да ги задржат клиентите, ама тек тогаш наебале до коска.

Живи били па видели :)

ссс рече...

за оннет:
БАРАЈТЕ детална сметка или како више они го викаат тоа... достапност - се тресе...
кога ќе добиете корегирана фактура имате адут за „беспенално“ раскинување. наредниот први гасете модемот и праќајте препорачано писмо и имејл дека поради непочитување на обврските (со цитирање член и број на корегирана фактура) од договорот, истиот го сметате за раскинат од нивна страна. а да, замолете ги да дојдат и да си ја демонтираат опремата...

Анонимен рече...

Телекабел многу малку направија овој пат:

- скок од 2 на 3 гига за 1.500 денари кај повеќето корисници не прави некоја разлика (или само проверуваат мејл и читаат весници, па се под гига или пак влечат, па трошат многу повеќе).

- брзината не ја чувствувам дека е зголемена при нормално сурфање (ова е субјективен впечаток, веројатно сум размазен од на работа)

- се случуваше и во последно време, ама ептен е изразено од први - не го знам точниот израз, ама има многу „недовршени“ или "dropped" конекции (во поглед на tcp-ip) - или страна ќе отвори па стои вечно дека учитува, а поголемиот дел е симната, или во FlashGet на пр. - почнува иницијалната комуницира со серверот и останува на тоа, како тој да не му одговорил. А кога ќе направиш retry, се си оди нормално - како ништо да не било.

Ова последново ми беше најголема замерка на Но-Нет на времето - уште од dial-up така правеа.

Петко (колку да има некое име) :)

obex рече...

Stotuku napraviv tranzit od 4gb so dogovor na 2 god na 10 gb so dog od edna god.Baska,modemot se isplaten od moja strana.,..Sega ke plakjam 600 den pomalku.Namesto 1790 so ddv sega samo 1179//Podobro od porano ama moze uste uste podobro!!!!FLAT RATE MTF>>>>>>>