26 септември, 2007

По дождот...

Веќе некое време се зборува за CableTel со неговите нови понуди кои што скоро беа објавени на нивниот сајт.

„Extra“
Трансфер: 2GB
Брзина: 1536Kb/s download 512Kb/s upload
Цена: 450ден

„Home“
Трансфер: 10GB
Брзина: 2048Kb/s download 512Kb/s upload
Цена: 950ден

„Профи“
Трансфер: неограничен
Брзина: 4096Kb/s download 512Kb/s upload
Цена: 1450ден

„Профи за правни лица“
Трансфер: неограничен
Брзина: 4096Kb/s download 512Kb/s upload
Додатно: ТВ приклучок
Цена: 1800ден

Во понудите не е наведено што по тие 2 или 10GB, дали ќе се намали брзина, ќе нема услуга или ќе се наплаќа дополнително, исто така не е наведено дали има намалување на брзината во „неограничениот“ пакет.
Тие се напишани такви какви што се дадени од страна на провајдерот, сеуште постојат жалби од страна на корисниците за блокирање на порти, нестабилност на мрежата во одредени реони (паѓање, мала брзина), исто така оние кои што веќе имале договор склучен за некој од претходните пакети (имаше а и најверојатно уште има годишни договори) велат дека неможат да мигрираат на некој од новите. Сепак треба да се земе во предвид дека се во фаза на средување на мрежата (најверојатно...), без брзање без обврзувачки договори, ќе видиме што како ќе биде.

Патем, скоро помина месецов. Некои се префрлија, некои си останаа на своите стари ISP-а, а некои и воопшто не користат интернет - кој како можел/сакал. Видовме како се покажаа провајдерите со нивните пакети. Дали и колку сте задоволни од септемвриските измени? Мислите ли дека заслужувате повеќе за Вaшите пари? Да бидеме реални:

Колку fair usage е fair кај нас?

Линк до анкетата

39 коментари:

Анонимен рече...

Spored ona sto mi go kazaa vcera na 089 011 011, po nadminuvanjeto na tie 2/10 GB ke se naplaka po 10 den. za 50 MB, a kaj paketot od 1450 den. voopsto ke nema namaluvanje na brzinata (mi bese nekolku pati povtoreno). Kako ke bide vo praksa, ke vidime.

Migracija od starite na novi paketi ne se vrsi avtomatski tuku so popolnuvanje na baranje vo eden od nivnite naplatni punktovi.

Inaku poslednive nekolku dena konekcijata e prilicno losa, torenti odat sporo, a i surfanjeto ne e nekoe golemo zadovolstvo. Se nadevam ke se normalizira nabrzo...

Анонимен рече...

Vo Kumanovo nudat samo paket od 128/64 neogranicen,za 500 den,bez namaluvanje na brzina i drugi raboti.Brzinata im e korektna na platenoto i deklariranoto.
Sto e najvazno, sled nekolku problematicni dena, konekcijata im e stabilna.
Drugite paketi ne se nudat.

Анонимен рече...

super. sledno paket 32kbps :)

Smasher рече...

За пакетот во Куманово:
Значи ако МАКСИМАЛНО теоретски го искористуваш линкот доаѓа накаде 39.5GB месечно download. Од тоа извади го она теоретски и максимално и добиваш 20-25GB за активно користење одприлика.

Анонимен рече...

Па вака ќе биде се додека не се средат ама според она што го видов и чув, оптиката е до демир капија а напролет ќе стигне во Скопје, и полека ќе се грани низ цела македонија. Ќе видиме што ќе биде во пракса односно дали ќе биде вистинито:

4MBps/1MBps Нелимитиран, локалниот трансфер не се наплаќа

Анонимен рече...

Uzasno e denes na Cabletel. Torrenti ne idat. Maksimum 20kb/s. Valjda ke se sredi rabotava.

Дејан рече...

Uzasno e denes na Cabletel. Torrenti ne idat. Maksimum 20kb/s. Valjda ke se sredi rabotava.

Друже и јас сум на телекабел, имаат лимит на utorrent протоколот и уште неколку windows torrent клиенти. Нормален web даунлод иде нормално со 120 кб/с. Јас не ни приметив додека не пуштив торрент под линукс, Ktorrent, CLI btdownloadcurses и azureus симињаат со нормална брзина, се друго не поминува 25 кб/с.

За да се уверам го пуштив uTorrent и Bittornado преку WINE (windows emulator) во линукс и што да видам, 25-28 кб/с топ.

Во "Техничка поддршка" на телекабел нормално викаат нема никакви промени ни лимити и дека најверојатно толку давале серверите за даунлоад. Вака не бива ако не го сменат ги мењам за мт нет, знам дека е монополистичка свиња ама барем не ти праат финти со bandwith shaping. Можам и скрин шотови да постувам ако некој го интересира ама верувајте тие ги имаат лимитирано протоколите.

zeroSignal рече...

Дејан,

Колку што знам, не е можно да се блокира по клиент - сите клиенти што ги наведе користат ист протокол. Меѓутоа, и јас гледам некакво успорување на торент трафик. уТорентот е подесен на секое палење да избере рандом порт, и трафикот е енкриптиран.

Ќе видам дома како-што, ама ваљда не се до толку кретени..

zeroSignal рече...

BTW, на КејблТел сум.

Dejan рече...

Ако не е тоа стварно незнам што е. Истите портови, истиот компјутер, истиот тракер и истиот торент, два различни клиенти уторрент и кторент различни брзини:

uTorrent:
http://tinyurl.com/27lqoh
(не поминува 25 Кб/с)

Ktorrent:
http://tinyurl.com/2bb2ng

zeroSignal рече...

Интересно.. Ке се позанимавам викендов да видам што и како се случува. Со години користев Азуреус, но се префрлив на uTorrent ради веб-уи-то.

Ај ќе пробам пак азуреус под виндоус, да видам како ќе се понаша у однос на utorrent.

дарко рече...

јас сум на Кејбл Тел и потврдувам дека има некакви проблеми со торент апликациите. користам utorrent и максималната брзина е 25-30 кб/с (некад се искачува и до 50 кб/с коа иам среќа :)). баш споредив другарче истиот торент го симињаше со 170 кб/с (негов максимум), а јас со 30-35 кб/с.

моментално имам 2 мегабита брзина, а од 1-ви октомври поднесов барање за пакетот од 4 мегабита. ќе видиме како ќе биде наредниот месец, ако не се подобри нешто околу настанатава ситуација од ноември идам на адсл. не може да ми нуди 4 мб/с конекција, а да ми прави "финта" за п2п апликациите.


п.с.
изглеа и праќање фајлови преку Skype ги има истите проблеми. срамота.

дарко рече...

иначе не знам за другите реони, али кај мене стабилноста на и-нет од Кајбл Тел е ЗНАЧИТЕЛНО МНОООГУ! подобрена во однос на тоа што беше летото. последните 1-2 недели речиси и да нема падови, за разлика од претходните месеци коа не можеше да пројде ден а да нема прекин од 1-2 саата. тука се стварно за пофалба.

али нема да видат ништо аир од пофалбата, ако продолжат проблемите со торентите наредниот месец.

Анонимен рече...

Definitivno ima nesto so torrentive

Ne ide nikako poveke od 30kb/s
Probuvav so poveke torrent klienti azureus, utorrent, ktorrent segde isto.

So enkripcija, bez enkripcija

Ako vaka bide i jas se menjam.
Dzabe se 4mbita ako e vaka.

Smasher рече...

„Обликување на сообраќајот“ му доаѓа.

Анонимен рече...

http://frog.com.mk/

dodje FROG naeftini za sea....

Анонимен рече...

како бе најевтини, преку ноќ ви бутнаа сите по минута тарифирање.

релакс е сега најевтина варијанта за мобилна телефонија. хехехехехехе... монополот е најевтин не му се верува на човек и во интернет и во мобилна. а во фиксна не ни има конкуренција.

koskar рече...

анонимец,
доста више со релакс фемили....
аман!
ако си се заебал и си се пишал на 2 год, не мора да се тешиш сега јавно...
у рилекс ти бутнаа 4 денари за воспоставување на повикот, што е неуставна категорија; значи 4 минути на секој почеток....

Анонимен рече...

ok. jas plakam 4 vie plakate 7.7 i jas sum se zeznal :)

Анонимен рече...

i nemam potpisano nikakov dogovor za 24m. me interesira bas za 10 i 20 sec razgovori koj ima podobra ponuda?

Јосип Џолонга рече...

Ги блокираат стандардните порти кои ги користат клиентите, значи сменете порта и би требало да работи.

Анонимен рече...

provajder koj blokira portovi ili klientite gi stava pozadi nat NE E PROVAJDER.

Дејан рече...

Ги блокираат стандардните порти кои ги користат клиентите, значи сменете порта и би требало да работи.

Нејке и двата се на порт 4500, едниот симиња ок другиов не. И кај други другари што се на телекабел пробавме.

koskar рече...

ја сум на телекабел;
истиот торент (на два пати) во биткомет (на лаптоп) не се симнува никако. или нула или нешто ситно бајти у секунда (али углавно нула).
на убунту (на друга машина) во азуреус исто тапа...

со дифолт битторент клиентот на убунту, шиба како лудо! околу 50-тина килобајти у секунда. 300 мега ми симна за саат и кусур. на азуреус дури и му го отворив портот 41655 или кој више таму беше, џабе...

како е ова можно? ја не сум нешо гуру ни у вин ни у *никс, ама знам „пар финти“ шо се вика...
ќе мора да се сложам дека провајдерите нешо прават за да спречат п2п али тоа не проаѓа на линукс...
патем, баш ме занима кој провадер става корисници позади НАТ. сите зборат дека има такви, баш ме интересира кои се тие? мислам, стварно прашувам....

околу блокирање портови, многу провајдери у светов блокираат разни портови........

Овердрајв рече...

Баш денес симнав два филмови и еден албум преку торенти.. uTorrent на XP, random port, со Forced Encryption, и без проблем одеа и до 110KB/s. Немав проблеми ни на Feisty кога симнував порано..

Анонимен рече...

nat: cabeltel/sprint veles. so lokalni ip broevi :) ima i drugi siguren sum.

Дејан рече...

Коскар и мене точно истото ми се случува стварно незнам како го прават и јас сум на ubuntu feisty и на ХP. Да не се има некој слушнато со "Техничката поддршка" на телекабел?

Анонимен рече...

CableTel се крш. Цел викенд немаа интернет, а најинтересната работа е тоа што си приморан да потпишеш нов договор кој пак те обврзува да си со нив 1 година. Луѓе ова ќе биде исто срање ко Mt.net, On.net.
Најинтересната работа што ја видов сега е тоа што го отворив трафик метарот за овој месец, по 3 дена немање интернет ми покажа дека сум направил повеќе од 15 гига.
Добро бе мене ли најдовте мајмуни да ме правите.
Идам да ви пишам приговор заедно со моите логови за конективити од модемот и тоа истото ќе го препратам до AEK.

Искрено мислам дека CableTel мора да си ја среди прво убаво инфраструктурата и да си најде добар соодветено обучен кадар, пошто овој за к*р не го бива.
Ме пизди фактот дека извршен директор стана најлошиот директор од сите 13 кабелски телевизии.
Газда Стојан е удрен неколку пати па изгледа затоа 2 викенди немав интернет нон-стоп

дарко рече...

Кејбл Тел го претераа... Колку што разбрав барањата за префрлување на 4 мб/с пакетот кој требаше да стартува денеска (1-ви окт), се одложени за идниот месец. (?!?) Ова ми го кажа другарче кој исто така денеска требаше да биде префрлен на 4 мб/с. Демек не биле спремни... ОК не се спремни разбирам, али со кој курац уште у средина на септември изглегоа со нови пакети?! Уствари знам со кој курац излегоа, али срамота од нивна страна!

Иначе околу торентите - ништо ново. Пак идат со 25-30 кб/с. Ако не средат ништо од ноември се префрлам на адсл. Деновиве ќе им се јавам на 089011011 да им ја испеам малце песната. :)

Smasher рече...

Незнам кога ќе бидат спремни и кога ќе го покријат барем цело Скопје, цело време не се спремни па не се спремни... Па измени на мрежата па ова па она нека го направат веќе еднаш.

Анонимен рече...

Ova sto ja limitiraat brzinava na torrentive e epten katastrofa.

Me intresira dali nekoj znae nacin, da downlodiras od rapidshare bez cekanje?

дарко рече...

Моментално симињам торент и иде со 180 кб/с. Се надевам дека ова не е привремено само и дека решен е проблемот што се појави од 27-ми септември.

Smasher рече...

Да се надеваме дека ќе биде добро и дека тоа не беше некоја проба за понатамошно лимитирање.

Boban рече...

--------
Anonymous said...

Ova sto ja limitiraat brzinava na torrentive e epten katastrofa.

Me intresira dali nekoj znae nacin, da downlodiras od rapidshare bez cekanje?

12:57 AM, октомври 02, 2007
----------

МтНЕТ и (мислам) Солото на Оннет немаат проблем со тоа. Пошто рапидшер те ограничува по ИП адреса а кај овие провајдери е динамичка се пто треба да се направи е да се ресетира конекцијата (со што добиваш нова ИП адреса) и слободно можеш да превземаш следен фајл.

Исто и опцијата да се претплатиш секогаш си постои :).

Анонимен рече...

na cable tel treba da imam 1536kb/s
download a ne mrda poveke od 300kb/s
na speedtest.net

Анонимен рече...

bidi srekjen sto imas i tolku.

jas imam 350/35 kbps,
a pingot e neverojatni 125 ms

daywalker

vlade рече...

Eh Makedonijo....Odkoga se prefrliv na noviot max adsl 1o konekcijata e sj----a neverojatno mnogu...Nekogas ne odi nad 50kb download..Nekogas pocne da simnuva neverojatni 1 mb za sec i posle se zamolknuva t.e zakocuva ko da pati od uplav.Pa dobro be TELE kom do koga so nekvalitetna usluga????

vlade рече...

Se slucuva ednostavno posle 1.3mb od bilo koj download adsl-ot da se @skameni@ i ne mrda za ziva glava,,,PA ova ne e normalno,zaradi ova napraviv i format a sea gledam deka vinovnikoto za ovaa ujdurma ne sum jas

howitzer рече...

Ќе може ли некој да каже дали раскинал wadsl договор и под која точка и услов , и како иде сето тоа , сакам да го раскинам договорот и да се префрлам на cabletel. Фала однапред