20 септември, 2007

Понуди и GPRS Интернет со ВИП

1MB=70.8 денари со вклучен ДДВ

Ова го пишува во нивната „Промотивна Припејд Тарифа“. Од најпрво кажаното сега почнуваат да наsираат и други нешто повисоки цени на разговорите во текот на денот („Основен Кориснички Пакет“) додека ноќе цените се нешто пониски. Убедливо ВИП со цената на GPRS-от која што ја нуди овде е интернет провајдер (штом продава услуга интернет) со највисоки цени во Македонија а најверојатно и во светот.

Чисто промотивно ако станете нивен корисник до 21 октомври ќе бидете на пакетот со:

Повици кон сите национални мрежи: 9.09ден со вклучен ДДВ

SMS (ден./порака): 4.72ден со вклучен ДДВ

MMS (ден./порака): 17.7ден со вклучен ДДВ

GPRS (ден./MB): 70.8ден со вклучен ДДВ

Во спротивно ќе бидете префрлени на поинкаво тарифирање, такво какво што ќе биде определено за тогаш кога ќе станете нивен корисник. Дали понудиве се толку извонредно конкутентни и евтини?...

47 коментари:

Анонимен рече...

70 ден за МБ ? Па овие се шлакнати. Уште по шлакнат ќе биде оној што ќе им прифати.

Марко рече...

Значи конечно го достигнавме хајлајтот на интернет понудата во МК :)

Анонимен рече...

Mnogu konkuretni ceni 70 denari MB, pa na ovie treba odma da im se odzeme licencata.

Lolyy рече...

EPA LUGJE DALI ZNAETE DEKA VIP DOBI LICENCA OD STRANA NA VLADATA NA REPUBLIKA MAKEDONIJA ZA DA IMA NAJEVTINI CENI POTOCNO DO 76% POPOEVTINO OD SITE OSTANATI.

SRBIJA VIP
4,9 dinari (toa e okolu 3-4 denari) minutata kon site mrezi
2 dinari (1,6 denari) sms poraka

Makedonija VIP
7,7 denari + ddv minuta
4 denari sms

ovie se skross, nivnite ceni za Makedonija se izgor, ostanuvam na T-mobile se nadevam na mnogu mnogu podobra ponuda kako vo pripejd taka i vo post pejd, ovie od VIP nemaat nikakva vrska od ona sto znaci pretstavuvanje na pazarot (promocija) SRAMOTA - odma da im se odzeme licencata!!!! pod itno!

Princ рече...

Да речам дека е срамота, веќе рекле. Лиценца одзимање спомна некој? Спомнале...
Ништо, останува само да се согласам со другите и да кажам дека ова е срамота. Лиценцата ја добија врз основ на понудата 9 денари преку ден, 3 преку ноќ од минута, ама курац. 70 денари 1 МБ нека им продаваат на словенците матер им ебам.

Smasher рече...

Вака доаѓа максимум на GPRS ако тера со 48Kb/s (не 115.2Kb/s) толку одеа Т-Мобиле Македонија толку ќе одат и ВИП, значи тоа се 15187,5MB ако симнуваш постојано(15GB одприлика) тоа би те коштало 1075275 денари.

ivanris рече...

Матер им ебам, јас ете то, на сите! Апаши. Ама то е банана државичка сме си. Жално што морам да слушам нешто како "Побечи негде" од Чорба, ебате до кај стигнавме.

Alb^Flag рече...

eee da im ebam majkata slovenska 7.7 den. + ddv toa ne e nikakva promotivna cena, ke se drzime za t-mobile od ponedelnik sleduva popust yeah!

koskar рече...

Башка шо тарифираат на 30 секунди и почетен интревал 60 секунди....

во т-мобиле се смеат и трљаат раце.

викав ја дека не треба премиерот да искача со бројки и табели и да кажува колку третиот мобилен оператор ќе биде „најефтин у свет“. не е он маркетинг директор на вип туку премиер...

инаку, некој рече одма идел да земе рилекс фемили на т-мобиле: супер, само што таму има 3,54 (без ддв) наплаќање за „воспоставување на повик“. што тоа значи, ја не знам!? ако некој знае нека каже...

Анонимен рече...

Alo VIP do sea ima 70.000 pretplatnici 2 dena se. sto se poeftini od t-mob i cosmofon se 9denari e badija u sporedba so 2 dusmani :)

Марко рече...

70.000 за 2 дена?! Немогуче. Од кај оваа информација?
Инаку Коскар иако сум сигурен дека знаеш али ајде ипак да пишам. Значи тоа е надомест за воспоставување на повикот, значи независно колку збориш, прво се наплатува тој надометс па плус цената на импулсот.
Типична виртуелна такса за подебавање на народот.

Анонимен рече...

види, секој ќе си направи сметка. На пр. мене рилекс фемили ми е поевтино решение од вип припејд. Екселот, сметките од последните неколку месеци и се ќе биде јасно.

Исто така направив и со фиксниот, откако го додадов кажи кажи не само што повеќе се користи телефонот туку плаќам барем 1500 ден помалку месечно. да не ти се верува - само треба човек да се информира, да си направи профил на тип на услуги кои му требаат, да пресмета која алтернатива му е најарна и да тера.

koskar рече...

знам марко, знам ;-). ја бев малце саркастичен... тие 3 и кусур денари, да не речам 4 се т.н. порез на глупост или начин за мкнење пари, нели!
која е оправданоста од надокнада за „воспоставување на повикот“? треба екстра ел. енергија, човечки ресурси, посебна многу скапа и многу лесно расиплива опрема, што ли? као кола, а? на палење највише троши!?

тој трошок не е за џабе; во принцип, долги муабети се прават со девојка/дечко (цуци-муци, ова она) или со другар/другарка (пеер, пеер да ти кажам шо ми се деси). со семејсвото се прават пократки почести муабети (еј, купи леб, се вратив од школо итн). и тука е заебот со 4-те денари за „палење на машината“

т-мобиле даде специјална понуда за вработените во мвр за смешна претпалат и 0 (со зборови нула) денари минута меѓу себе и нула денари со сите моб. броеви во мвр!
знаете што е тоа?
1. дискриминација према другите корисници кои не се вработени во мвр
2. т-мобиле не може никогаш да направи таква понуда за сите корисници, бидејќи ќе си ја „убие“ својата мрзлива монопол мајка телеком...

вака со „само 0.9 денари минута“, ефективно човек може да се јави 1-2 пати во текот на денот на својата „релаксирана фамилија“. третиот пат веќе платил 12 денари за „воспоставување на повиците“ + 0.9 за секоја минута....
и то....

да видам дали ќе се појави „фраер“ меѓу мобилните оператори кој ќе понуди мвр тарифа за сите корисници...

Анонимен рече...

pa nikoj ne te sprecuva da i dades sim na devojkata.

Петко рече...

Малку (многу) сум неинформиран, ама дали се случајно овие истите ВИП што во Хрватска (реклама на ТВ Мова) нудат 0 денари кон фиксни мрежи и многу ефтини телефони (и други убави работи кои ги заборавив сега)? А рекламите имаат сличен дизајн. :)

петко рече...

ТВ-та е Нова, of course. :)

Марко рече...

Коскар анализата ти е топ. Токму поради тоа што го наведе тие со оваа такса си обезбедуваат минимум приход од секое пипање на телефонот.
Мислам нема што да се додаде, све е кажано.
Инаку, најголемата трагедија е тоа што “нашиве“ компании(ВИП, Т-Мобиле) се истите оние во Хрватска, Србија, Германија, итн..Меѓутоа тоа е предмет на една опсежна социо-економска анализа зашто Македонскиот купувач се присили во една ваква подредена позиција.
Знааете што се прашувам која е законската оправданост на овој надомест, дали има основа, и дали би можело да се покрене некоја постапка...Би било фино да се разгледаат можностите, можеби преку оваа невладината што ја направивте...Искрено јас би се нафатил на некој процес ако сте расположени

Марко рече...

Само да додадам.
Значи треба да повлечеме една паралела и да се повикаме на манипулативниот трошок на МТ кој се утврди дека е неоснован и падна на суд.

koskar рече...

мислам дека воспоставување повик спаѓа во категоријата манипулативен трошок - не постои објаснување зошто се наплаќа и не може да се оправда како трошок. мислам дека треба да се изнесе пред организација за заштита на потрошувачите и евентуално пред АЕК.

Анонимен рече...

bas me interesira, ako korisnikot potpisal dogovor deka se soglasuva so toj paket i tie ceni, kako pobogu toa ke pomine na sud? :)

isto taka za relax family. neka mi kaze nekoj mob. operator vo mk koj prodava postpaid na grupa luge so podobra cena (pr. 4 den/min, 5den / 2min, 6den / 3min).

vip 7.7 den od povik = 60 sec period na presmetka

ako se javis 10 sec na relax fam = 3,2 den
20 sec = 3,4 den
itn itn.

milion pati poevtino ako gi imas site bitne luge vo "family" krugot.

Марко рече...

Па и со МТ имаме сите потпишано договор за статична линија па ете помина на суд дека манипулативниот трошок е неоснован и го укинаа...

Анонимен рече...

zaradi toa sto manipulativniot trosok ne figurirase vo dogovorot. za razlika od toa modelot na relaks jasno gi naveduva site ceni vo dogovorot.

Марко рече...

Сепак сметам дека не станува збор за технички пречки туку дали овој надомест за остварување на повик има оправданост, која можеби може да се оспори на суд.
И не само за Релакс, Т-Мобиле за сите пакети без исклучок го наплаќа овој надомест.

jovan рече...

Ne e samo vo MK ovoj manipulativen trosok istiot se koristi i vo hrvatska, i vo drugite zemji kade sto ima t-mobile, a go koristat i dr operatori taka da tesko deka moze da se ospori plus tuka t-mobile ti e vekje so konkurencija, ti si vinoven sto gi koristis uslugite od niv, a ne od cosmofon ili od noviot vip, a so telekomot bese poinaku tie imaat monopolska pozicija i mora da pocituvaat barem nekoi pravila na igra, zatoa padnaa na sud

Анонимен рече...

Сте ги виделе рекламите на тв за frog prepaid. Нов оператор? Има некој инфо?

пиво рече...

Мислам дека е новата понуда за припеид услуги од Т-мобиле,или можеби нешто ново од Космофон, за нов оператор нема шанси, уште ни тендер нема објавено. Ќе видиме деновиве.

Анонимен рече...

Го гледав во Грција кога бев на одмор, го имаше на секоја трафика и реклами на телевизија, ама неможев да разберма што е и како работи. Мислам дека нема врска со Т-mobile.

Марко рече...

Frog mobile е ќерка компанија на Cosmote (кај нас Cosmofon). Понудата им е припејд телефонија за која не треба лиценца за мобилен оператор бидејќи работат на принципот на роаминг.
http://www.frogmobile.gr/en/default.aspx

Анонимен рече...

Eve vi Flex Obitelj na T-Mobile Hrvatska (=Relax Familija kaj nas):

* Naknada za uspostavu poziva iznosi 0,25 kn.

0.25 HRK = 2.12502 MKD

Isto taka se zboruva deka za vikendi ke bide 0 denari za mesec-dva a eve i hrvatite veke ja imaat taa opcija.

Jas seuste ne svakam zosto se bunite, napravete si smetka i ke vidite deka ako imas 80% razgovori vo sklop na tie 5-6 luge vo mrezata ti se isplati epten ovoj tarifen model.

Анонимен рече...

Пааа и не се нешто посебно ВИП со понудата. Во ефтина тарифа се скапи. Тарифирањето на 30 секунди после првата минута ужасно ме нервира. За преку ден се океј. Како и да е, сега за сега не купувам ВИП картица. Сеуште имам пониски цени за разговор од ВИП...

kiril рече...

frog legs veke go ima na nekoi TV reklami, a i t-mobile rekoa deka ke izlezat so nova prepaid ponuda narednive nedeli

Анонимен рече...

Ете ви ВИП. Срање. Добро бе, кои најефтини цени? Нека јадат леб 1 година минимум, па после ке видиме.
Последната фактура ми е 2 часа и 30 минути, салдо = 708 денари. На ВИП тоа ке ме кошта... 1363 денари. Фала ВИП, и седете си во шаторите сами. Еј, во шатори од црвен крст продаваат телефонија. ВОДАФОН треба под итно да ги растури.

kiril рече...

t-mobile ima nova prepaid ponuda...

7.5 denari

Анонимен рече...

Дали некој го примети начинот на тарифирање :) Првата минута ви ја лапа цела значи 9 денари, а послем тарифирањето е на 30 секунди !?

Анонимен рече...

A zosto pak ni zimaat ddv koga plakame 500+18%=590den. za kartickata, znaci za tie 500 denari plakame ddv, a posle ni zimaat i za impulsite sto gi trosime. Mene ova ne mi e jasno, za bilo koj pri pejd tarifen model zimaat ddv.

Анонимен рече...

U sekoj slucaj novata ponuda na TMobile e poevtina od VIP, sto e dobra rabota za Vip ako saka da dobie korisnici mora da ja namali ednata i vredna 7.7 tarifa

Анонимен рече...

Mame im ebam od start ti zima 7,5 dali si zborel 10sekundi ili minuta ebati T-mobileto...kradat od VIP sea kade bea do sega...Cosmofon da vidime sto ke naprvat.

Анонимен рече...

Korisnik sum na post pejd T-mobile.Vo smetkata pokraj drugoto ima navedeno deka sum vrtel na ,,ostanati destinacii,,.
Na moe prasanje vo prodaznite saloni na t-mobile nikoj ne znaese da mi odgovori koi se tie ostanati destinacii.
I toa ni pomalku ni povece tuku po 20-tina povika.
Isto toa se slucuva i kaj moite prijateli.
Znae li nekoj od ucesnicite na forumot sto e toa i dali vo nivnite smetki ima ,,ostanati destinacii,,.
Mene mi se cini deka e uste edno kradenje od t-mobile.

Анонимен рече...

spored ona sto go vidov za Frog, a i vo Grcija, Cosmofon definitivno ke bide najeftin

Smasher рече...

Што се однесува до мене сите се скапи. Неусогласеност цена/услуга.

Анонимен рече...

Ne ne biva, ni za Mobilni provajderi ni za kabelski, sto e ova te pravat budala so sila, od ovaa Amerikansko-Bugarska Cabletel, nisto, pola kanali se kodirani, ili pak dual-mono, samo da ne raboti kako sto treba!!
Imam iskustvo od Avstralija so mobilni operatori; zemas kredit za 50 AU$ dobivas 300 AU $, ama za ragovor vo au, nikad u zivot ne sum zborel tolku na mobilen, a tuka samo se falat nekoja si liberalizacija na cenite,ama toa ti e, kade da se zalis!!

Верверичката рече...

Си ебале векот сите, ебате банана државата глупава. Во феудализам овци, при турско - овци, при комунизам пак овци, при капитализам - овци, при „либерализација“ - овци!!!

Па и не прават ментално пореметени со едни изјави во едно време, други пресметки и пракси во друго време. Да ви ебам банана републиката и папаја цените. Денеска од Космофон ми стигна порака - „Нови при пејд тарифи ептен наскоро“... Да, од денешни 7 денари минута ќе намалат на 6.49!

Срање! Се отиде у ПМ!

vlade рече...

Samo da gi frlam moite 5 centi..
Vakvi ceni nema ne na balkanot,ne vo Evropa,ne vo Svetot tuku nikade vo Mlecniot Pat.Se shto e nad 5 denari zA Minuta so ddv e GRABEZH.Porakata treba da e bez pari.Za GPRS i da ne se zboruva,toa ti e kako da treba da kupis cel leb za 20 denari a koga vo dukjan ti davaat edna troska i ti velat deka si uste i dolzen....
Good bye Macedonia,HEllo Melbourne!!!!!

Анонимен рече...

Frog - 6.9 den kon site mrezi..... Samo sto vidov na bilboard

Анонимен рече...

"Frog - 6.9 den kon site mrezi..... Samo sto vidov na bilboard" So pedersko tarifiranje od minuta

Верверичката рече...

Заборавивте на тие 6.9 денари да ставите и ДДВ па да видите колку доаѓа!

СРАЊЕ!

Анонимен рече...

A be haos stana so ovie operatori.Ebati T-Mobile, se dava lieftina tarifa za posle 22 casot?U PM,site operatori.Sepak Frog mislam deka izleze fer.2000 den kredit,toa e ludost, a eve 3 dena pola grad,nema nigde.Gi dostavuvaat rano utro po prodavnici i kako alva odat,nema nigde