22 октомври, 2007

Кој како опстoјува

МТ
Да почнам од МТ, историјата на МТ е најдолга од сите, поради тоа што МТ беше меѓу првите компании што понудија интернет во Македонија. Најпрвин се почна со dial up интернетот, кој што беше најнепрактичниот интернет за користење и за плаќање, како од техничка така од наплатна гледна точка (техничка мала брзина и непостојана конектираностм наплатна нефиксирана сума на плаќање). Потоа се појави и ADLS-от кој што беше неограничен одреден преиод но со една мала напомена во договорот дека може да биде услугата ограничена на 4ГБ трансфер. И бидна и тоа, се ограничи интернетот, имаше незадоволни корисници, некои останаа со договорите некои ги скинаа зависи кој како можел/сакал. Во меѓувреме се отворија останати провајдери кои што земаа интернет од МТ, исто така ADSLот се користеше и во повеќе јавни и приватни установи и други места така што дали ќе има многу физички лица за користење на услугата интернет или не сепак беше профитабилно за МТ. Исто така тој беше купен од Маџар телеком, а Маџар беше во сопственост на Дојче телеком.

Оннет
Се појавија подоцна од МТ, како нивна конкуренција со залет да го престигнат ADSLот на МТ преку нивниот WADSL. И беше што беше се виде како испаднаа работите некои корисници беа задоволни некои не одреден период. Оннет освен како WADSL спроведе интернет и како WiFi (ограничена територија на Скопје), а денес дава и ADSL пакети кои што се со нефиксирана цена. Исто така се имаат приклучено и во фиксната телефонија преку МТ. Сега се оди на удирање на акцентот на ADSLот и на телефонијата. Исто така нудат и dial up.

Телекабел
Функционираат како кабелски оператор и интернет провајдер. Линковите ги земаат од повеќе провајдери меѓу кои спаѓа и МТ. Досега за нив поплаки можам да речам дека не сум слушнал.

Cabletel
Нудат кабелска телевизија и интернет. Сеуште ги користеа старите линкови од помалите кабелски оператори кои што ги купија. Поставуваат оптика и би требало веќе да биде пуштена. Веќе имаат купено своја IP класа.

Неотел
Купуваат интернет од странски оператори и воглавно до сега нудат бизнис понуди, меѓу кои спаѓа и WiMax-от кој што за година дена би требало да го има и за физички корисници.

Постојат и други помали интернет провајдери, но воглавно интернет земаат од овие поголемиве или евентуално линк од странство.

Наравоучение со или без корисници МТ ќе опстои уште долго време на нашето поднебје (продава интернет на големо), сепак и тој лимит од 4GB се тргна со новите пакети заменувајќи го со друг лимит во зависност од пакетот што значи повеќе физички корисници во оние реони каде што нема конкуренција. Конкуренцијата доколку е вистинска може да биде движечка сила кон подобри и поевтини услуги на пазарот. Кај нас таа барем почна да се зголемува. И како што велам општо гледано еден просек да се направи понудите иако можеби се далеку од добри сепак се стремиме кон прогрес и се надеваме дека во блиска иднина ќе биде подобро.

37 коментари:

Tigar рече...

Тоа е тоа. Сепак некако се движиме надред...

Има ли некој што мигрирал од WADSL во SOLO101 да ми каже дали има проблеми со стабилност, симнување и сл, пошто пред некој ден потпишав за миграција бидејки не можев да го раскинам договорот...

Smasher рече...

Како што знам оннет со солото воглавно не се баш почнати со давање на услугата интернет. Еден другар потпиша пред месеципол па уште чека.

howitzer рече...

Ќе може ли некој да каже дали раскинал wadsl договор и под која точка и услов , и како иде сето тоа , сакам да го раскинам договорот и да се префрлам на cabletel. Фала однапред

Анонимен рече...

А до кај се Неотел, знае некој, слушам имале пуштено нешто фрее во скопје по некои улици, до кај се со WiMax от.

Анонимен рече...

Abe kako vi odi brzinata na Telekabel?

Kaj mene e tinja momentalno ide so 25 KB/s !!! (siminjam Adobe Reader)..

Анонимен рече...

На Кејблтел ми се смени ип адресата. Сега сум на бугарска ИП.

IP Address 78.157.ххх.ххх
Subnet Mask 255.255.252.0
Default Gateway 78.157.24.1
DNS 78.157.16.13 80.77.144.11

Ваљда конечно се приклучи на таа оптика кон Бугарија.

Еве и тест
http://www.speedtest.net/result/196460463.png

Анонимен рече...

Dali nekoj korisnik od mt.net(MAX ADSL 100GB)primetil deka ako nadmine 100GB limit, utre denta povtorno brzinata e vratena na 2MBps!?

Dali nekoj ima slicno isklustvo!?

Smasher рече...

Anonymous said...

А до кај се Неотел, знае некој, слушам имале пуштено нешто фрее во скопје по некои улици, до кај се со WiMax от.

10:10 AM, октомври 26, 2007
----------------------------------
На кејот 13 Октомври во Скопје, Центар.

Smasher рече...

Инаку WiMax-от сеуште не е достапен за физички лица, а треба да биде до крајот на 2008.

Анонимен рече...

Kako za sporedba so fenomenalnata tarifa na MTShit so 100gb limit videte ja ovaa ponuda vo sosedstvoto
http://promo.spectrumnet.bg/promo/hifi.php

Верверичката рече...

А бре што има споредби да се прават со другите земји, бесполезно е... Светлосни години се понапред со понудите, секогаш и ќе бидат, се додека овде живеат толку овци и рамнодушни идиоти.

aleks рече...

To cut a long story short...

Јас го раскинав wadsl договорот. Претходно имав танталови маки, немање интернет, проблеми со тоа што они го викаат интернет, бескрајни чекања и слушање музика, 5-6 пати тестирања со техничка... Поднесов приговор, и стално она комунистичкото, ќе биде, ќе ти се јавиме... Ништо не бидна и никој не ми се јави. Јас во меѓувреме малку нервозно одвреме навреме разговарав со вработените во салонот, каде што како одговор го добивав она, ќе ти се јавиме. Во приговорот напишав дека поради проблеми од нивна страна, конкретно непочитување на ставките на договорот: 98% да има интернет, 24/7 техничка поддршка и ревидирање на цените барам да ми се раскине договорот. Конечно, после месец дена откако го поднесов приговорот, добив црно на бело дека се раскинува договорот од нивна страна, без финансиски последици за корисникот. Мој совет, поднеси приговор, почекај некое време. После тоа, demand justice! :-)

Анонимен рече...

Telekom Slovenije has signed an agreement to acquire a 75 percent stake in Albanian internet and telecommunications services provider AOL SP. Telekom Slovenije has agreed to invest EUR 18 million-EUR 20 million into AOL SP's development over the next five years. The acquisition allows Telekom Slovenije to complete its regional presence covering Kosovo, Macedonia and Albania. The operator plans to target the Albanian ethnic market. There are currently around 285,000 phone lines in Albania, equal to 9 lines per 100 people. AOL SP provides internet and VoIP services and enables access to an independent optical and wireless network. It has 3,000 internet subscribers for 75 percent of the market. It also holds 88 percent of Albanian Fiber Backbone (AFB), operator of fibre-optic networks in Tirana.


http://www.telecom.paper.nl/news/article.aspx?id=188071&nr=

test рече...

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Анонимен рече...

Dali moze nekoj da mi kaze dali slushnal za HomeNet?

Koj stoi pozadi taa ponuda i za kakov internet stanuva zbor?

Smasher рече...

Од кај си слушнал за HomeNet како интернет провајдер?
Моментално немам информации за такво нешто, ќе проверам што е работата.

Tigar рече...

Само што се префрлив на solo101 од off.net, и незнам каква е праксата ама прв ден и катастрофа ми е интернетот!

еве пар линкови:
http://img01.picoodle.com/img/img01/5/11/6/f_onnetadslm_caa05c3.jpg
http://img02.picoodle.com/img/img02/5/11/6/f_onnetadsl2m_a4b688d.jpg
http://img35.picoodle.com/img/img35/5/11/6/f_onnetadsl3m_dc54568.jpg


Има ли некој на Solo101 да ми прене негово искуство... или сум јас меѓу ретките будали што уште се на off.net?

Анонимен рече...

tigar, aj bash vidi shto kje ti kazhe speedtest.net i toa na londonskiot server. Edno drugarche mi spomna deka on net testerot pokazhuval pomali brzini od realnite shto e malce bizarno, poochekuvano e da go nashteluvaat da lazhe vo nivna korist ama ete... Napravi testovi pa da vidime koj lazhe i koj krade :)

Tigar рече...

Ништо спектакуларно...
http://www.speedtest.net/result/199722851.png

Јас разбрав дека и кај off.net и кај mt.shit има вакви појави првите два-три дена (можеби погрешно сум информиран). Значи еден два дена имаш лош интернет, со никаква брзина и после одреден периор се подобрувало.... останува да видиме. Во спротивно, ќе го направам тоа што одамна го планирам, одам во on.net салоните и у шупак ќе им ја набијам цела опрема, заедно со се антена, модем....

:)

Dejan рече...

nabij ja prvo antenata pa tanjirceto stavi go na vrv :DSala na strana MT net vo centar pomegju 13 i 23 castot znae da padne i na 50 kb/s od 200 i kusur, se javuvav prasuvav neznaat sto e vikaat linkot bil optereten samo 20 % ne im bilo jasno pokasno doznav ddeka i drugi zemji vo evropa imale vakvi problemi, potocno Anglija, Italija, Germanija i nekoi drugi.

Анонимен рече...

Mt.net se pravat mutavi. Denes se javiv na 0800 12345 i prijaviv latencija i zaguba na paketi. Mi rekoa da podnesam prigovor.
Potoa se javiv na 171 pa im objasniv deka ne sum zadovolen od odgovorot.
Lugevo od 171 bea kulturni i mi rekoa da go prijavam problemot na 177 vo prijava na precki i defekti, ako eventualno ima problemi so telefonskata linija.
Na 177 mi rekoa deka ke go evidentiraat i ke proverat vo koe stanje e linijata.

Na kraj eden prijatel od Karposh(inaku i jas sum od Karpos) go zamoliv da ispinga i eve gi moite i negovite rezultati.

I dvajcata pingavme google.com

MOITE REZULTATI:

Ping statistics for 64.233.187.99:
Packets: Sent = 1861, Received = 1825, Lost = 36 (1% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 149ms, Maximum = 587ms, Average = 159ms

NEGOVITE:

Ping statistics for 64.233.187.99:
Packets: Sent = 74, Received = 69, Lost = 5 (6% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 147ms, Maximum = 319ms, Average = 178ms


Ne se zalam na uslugata i problemite tuku na nacinot na koj se sokriva problemot. Inaku osven zagubata na paketi i latencija brzinata e priblizno deklariranata.

Goce рече...

Otkako site zedovme adsl od 100 giga, nesto slabo pisuvate, a ocekuvav ova da bide golema pobeda na ovoj blog :(

Eve vi nova tema:

http://www.a1.com.mk/vesti/
default.asp?VestID=85875

Анонимен рече...

Најновата финта на Жицател е всушност најстарата финта на Мтшит. Им лепи рачето по некој мегабајт тука и таму. Денар по денар-автобус...

Анонимен рече...

http://www.mt.com.mk/mak/Residential_customers/Internet/Internet_access/ADSL/nagradnaigra.asp?id=266

Smasher рече...

МТ вади одредена сума пари од продавањето на услугата интернет во Македонија, за нив наградната игра не претставува некој огромен трошок само засилена реклама. Резултатите можеби ќе бидат објавени „јавно“ како резултатите од одредени наградни игри на Мобимак...

Ако понудата (за било што) е навистина солидна тогаш нема потреба од наградни игри и сл. се е тоа за да се навлечат само повеќе корисници. Само еден не толку напумпан маркетинг и се ќе биде ок ако понудата е навистина супер како што тврди продавачот.

Жицател наплаќаат додатно по поминатиот лимит на пакетите со помал трансфер. Значи за тие пакети фиксна цена - нема.
Како што знам од искуство во реонот на Центар (Скопје) на секои 5/10/15/20 минути мора да сецне да снема нет и пак да продолжи. Брзината е варијабилна.

Smasher рече...

PS: До кога ќе биде вака на местото каде што тестирав ќе видиме, знам дека сеуште постојано има сецки.

Дејан рече...

Мт шит у центар е катастрофа линкот ни е оптоварен 89% даунлоад на моменти иде со 10 кб/с се јавувам у техничка поддршка и ми вика пали гаси модемот додека не се погоди подобра линија !!!! па у пм. имаме ли право да ги тужиме или не, во договорот не пишува баш загарантирана брзина.

Анонимен рече...

Недела, 11.11.2007 црниот биланс на mt.net изгледа вака:

Ping statistics for 66.94.234.13:
Packets: Sent = 15420, Received = 13978, Lost = 1442 (9% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 219ms, Maximum = 1650ms, Average = 242ms

Tigar рече...

Solo101, nedolku dena sum na ovaa usluga, brzinata e uzas. nad 1 mbps nikogas ne se kacila.

Smasher рече...

@ Тигар
Пишува дека треба брзината на соло 101 да биде „Брзина 2 мегабита“ не пишува „до“, незнам дали е така во договорот.
Ај баш провери и види. Исто така приметив дека на сајтот пишува и „101 ГИГА“ а не е посочено што гига (до некаде се подразбира дека се работи за гигабајти ама сепак). Сметам дека во договорот се поформално дефинирани овие работи.

Анонимен рече...
Коментаров го отстрани администратор на блог.
Анонимен рече...

Vo tek e nadgradba na telfonskite centrali za zgolemuvanje na kapacitetite na ADSL korisnici.
Pa se nadevame deka vo skoro vreme ke se podobri kvaliteto na uslugata

Smasher рече...

Има шанси да се подобри услугата (тие проценти на достапност на интернетот да бидат поголеми), со оглед на тоа што сметам дека МТ имаат солидни терестријални и сателитски линкови со останатиот дел од светот, останува да се смени застарената опрема и да се направи надградба.

Tigar рече...
Авторот го отстрани коментаров.
Tigar рече...

@ Smasher
Член 4
Електронска комуникациска услуга Solo 101 вклучува:
- Вклучен месечен сообраќај: 101GB
- Брзина: 2Mbps


Добро си е дефинирано во договорот. Значи off.net не се приджува до својот дел од обврските.

Им пратив приговор по mail, само не бев сигурен точно до кого да пишам, па пратив на нивниот "customer care" и до дирекцијата, да ми намалат од месечната сметка, бидејќи има таква клаузула во договорот. Односно "Доколку просечната годишна расположивост на Solo 101 услугата е под 96%, операторот (Off.net) се обврзува пропорционално да го намали месечниот надомест за користење на Solo 101 услугата."

Одговор уште не добив. А во секој случај не ни планирам да плаќам 1760 ден. за 1Mbps.

Smasher рече...

@ Тигар
Причекај 2-3 дена доколку не одговорат појди лично кај нив, тоа е посигурно, а и помали се шансите да не добиеш никаков одговор. Се гледа - чисто ја дефинирале брзината и сообраќајот според ова не смеат да изостават ни 1b/s - така е формулирано. Твоето барање е сосем издржано според договорот.

Безразлика единствено што лично не ми се допаѓа кај одредени понуди во старт е тоа што немаат фиксна цена, тоа е многу битно.

Анонимен рече...

Mt.net MAX ADSL 100 statistika(14.11.2007):

Ping statistics for 216.109.112.135:
Packets: Sent = 6232, Received = 5910, Lost = 322 (5% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 150ms, Maximum = 2169ms, Average = 171ms