14 ноември, 2007

Игнорирањето - Ваш најголем (не)пријател...

... а единствена карактеристика.

Јас на 25 септември без никакво двоумење си пуштив ADSL 100 на мојата телефонска линија. Целиот пресреќен, најпосле низ мојата PSTN линија ќе протече многу порнографија.

Единствениот секс го добив од МТ а јас го попив. Од првиот ден брзината на download во текот на целиот ден не се искачува над 200 килобита, само некои денови околу 5 часот е на задоволително ниво односно ~1700 килобита. 10 налози отворија од 080012345, сите ги затворија после одредено време а ниту еднаш не дојдоа на лице место да го проверат проблемот. Дадов и 2 приговора, и двата ми ги одбија како неосновани (повтарам, а ниеднаш не дојдоа да проверат фактичка состојба). Веќе ни од 080012345 не знаат да ме советуваат што да правам.
Не мислев да постирам за ова, се надевав проблемот ќе се реши сам од себе, 2 месеци веќе изминаа ебаго. Ама бидејќи гледам дека тоа не е во план а бројот на незадоволни корисници расте, се решив на ова. Епа бујрум, пријавувајте проблеми со вашиот ADSL 3/10/100.

Заборавив да напоменам дека ова не е проблем само кај мене, туку цели населени места имаат премногу спор интернет. Најверојатно се работи за проблеми на некои централи. Се надевам ќе дознаеме наскоро кои поточно.

25 коментари:

Tigar рече...

On.net solo101
...

втор ден нема интернет.

Имаат некој голем квар, што точно незнам. На телефонот за "Customer Care" не ни помислувајте дека ќе ги добиете, затоа што се така истренирани. Односно кога има некој голем проблем, знаат дека ќе ги поплават со повици, па најлесно им е да ве стават на IGNORE!

тоа е тоа.

Princ рече...

Да, и за солото слушам огромни поплаки. МТшит барем даваат интернет (иако на многу места е ужасно спор). Ама за НоНет слушам дека не ни даваат интернет. Типично за нив...

Анонимен рече...

Јас сум жив сведок дека една странска богата фирма што плаќа топ долар ги откачи Нонет заради лооооша услуга, која беше поднесувана најмалку 5-6 месеци. Затоа, обични смртници, изгубете ја секоја надеж. Велком ту Манки-донки-ја.

Анонимен рече...

Slikava najdobro gi opishuva moite emocii posle chitanjeto na postot:

http://inverse.physics.berkeley.edu/archives/nelson.gif

Smasher рече...

Денес ADSL-от на МТ во Центар (Скопје) беше нешто затнат како што приметив.

Анонимен рече...

И јас имам проблеми едно 3-4 дена со Роби во Штип. Не знам дали е на национално ниво, но од секаде слушам дека се има проблеми со интернетот.

Анонимен рече...

Ne znam sto da kazam - kaj mene ADSL 100 funkcionira OK uste od prviot den. Sekogas dobivam brzini od 190-210 KB/s. Edisntven problem e sto 100-te GB gi trosam za 15-tina dena, pa posle teram do kraj na mesecot so 64/64... )

Sepak, se sluci dva pati za ovie nekolku meseci, internetot navecer da padne, a koga ke se javev fino mi velea deka ima problem vo Karpos, koj ke go resat vo 8h nautro koga ekipata ke doagja na rabota. Vo dvata slucaja, veke vo 8:30h povtorno se bese vo red.

Анонимен рече...

Ping statistics for 66.94.234.13:
Packets: Sent = 14613, Received = 14373, Lost = 240 (1% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 204ms, Maximum = 2387ms, Average = 316ms

Анонимен рече...

I jas sum korisnik na ADSL 100 od Mtnet, i od vcera nikako brzinata da mrdne nad 20 kb/s. Povrzan sum na centralata vo karpos. Nekoj drugi od reonov dali go imaat istiot problem?

Анонимен рече...

Imam Adsl 9 meseci veke i brzinata nikad ne mi bila ni 10kBps podole negoli sto treba.

Sigurni ste deka ne e do nekoe podesuvanje kaj vas?

TCPOptimizer e mn dobar program za toa...

Princ рече...

@ последниот anonymous:

Сигурен сум дека не е до кај мене проблемот бидејќи СИТЕ другари ја делиме оваа брзина на АДСЛ-от. Преку целиот ден брзината е околу 200 кбпс а наутро (5 часот на пример) е доста добра и оди до 1700 кбпс. Исто така вчера најпосле од 0800 12345 ми потврдија дека имаат проблеми со централите во Чаир, Карпош 4 и Ѓорче. Имале и со Лисиче мислам ми рече, ама тој бил одстранет. Ќе се работи на одстранување и на овие проблеми, иако Ѓорче (Сарај/Кондово) го имаат овој проблем скоро 2 полни месеца. Не сакам да помислам дека некој не дискриминира :)

Анонимен рече...

Karpos 4 :) Ne sum znael deka vo Karpos 4 imaa svoja centrala

Анонимен рече...

Кај мене од 4 октомври од кога е пуштен АДСЛ 100 (Центар, Дебар маало), обично иде со 100KB до 170КB (торенти, емуле итн), ретко иде 200+ КБ. На speedtest.net иде макс. до 1730 Kbps down 220Kbps up.Не сум се јавил пошо знам дека ќе ме одјебат.

Princ рече...

@ предпоследен anonymous:
Така ми измеша нешто, некој карпош ми спомна, мислам 4 беше ама ништо чудно и да грешам :)

@ последен anonymous:
Јас во постот не зборам за таква конекција. 1700 кбпс за мене е доста добар download иако среќен би ме правел 2048. Е сега, работата е што брзината цело време е 200 кбпс. Сега што правиме? :)

Анонимен рече...

Во Септември си пуштив АДСЛ 100. Цел месец одеше одлично , download во било кое време со 207Kb/s.

Од месец Октомври па навака , брзината премногу варира најчесто од 17 - 01 часот а после е супер.

Им се јавив многу пати на 0800-12345 и секој пат на различен начин ме откачуваат и ме тераат да пишувам приговор.

Ова веке ги надминува границите на толеранција сериозно ...

Анонимен рече...

A pa 1700kbps e tacno za 2mbps vrska, zaradi "ADSL Overhead", eve vi tuka: http://pflog.net/dsl_overhead/

Citav i mislam ima samo nekolku operatori u svet sto pr. davaat 2.3mbps vrska za ustvari da imas realni 2mbps.

Pozdrav.

Анонимен рече...

http://www.speedtest.net/global.php?continent=3&country=52®ion=417

Анонимен рече...
Коментаров го отстрани администратор на блог.
Анонимен рече...

http://www.speedtest.net/global.php
?continent=3&country=52®ion=417

Proverete go ova.
Kako sto uspeav da najdam na RIPE ovie Global communications network se ustvari ovie Cabletel

Анонимен рече...

@Princ
Јас пишував за килобити и килобајти во постот погоре, и како што реков иако конекцијата е константно 1700kbps со 220kbps мам тоа не значи загарантиран download од 250KBps. Реалниот download (барем кај мене) варира последниве 10-15 дена во зависност во кој дел од денот сурфаш (од 20KBps do 100KBps)

Дејан рече...

Од време на време во центар имаат големи проблемимт нет. Последниот пат кога се јавив ми рекоа била оптеретена моментално станицата и дечкото онака ладен ми вика пали гаси модемот и можда ќе те уклучи на некоја друга станица .... да не ве бунам со кило бајти/бити, во лоси денови даунлоад иде со 15 килобајти у секунда а ноќе се качува до ветените 200 килобајти во секунда, мада 200 килобајти баш и не се 2 мегабита ама ајде.

Princ рече...

@дејан

ADSL-ов испадна гола вода. Спор интернет, лоша поддршка... Ама ќе биде интересно бидејќи гледам дека ќе има контра-напад од страна на офнет со нивниот (гола вода) WADSL а бидејќи и двете компании спаѓаат во иста група и категорија, ќе се такмичат меѓусебе за шакава корисници. Ќе биде интересно во секој случај.

Анонимен рече...

Еве ја моменталната брзина кај мене. Имам пакет АДСЛ 100 (2048/256)

Download Speed: 68 kbps (8.5 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 148 kbps (18.5 KB/sec transfer rate)

Дејан рече...

Да, денес е катастрофа и кај мене 08.12.2007

Анонимен рече...

Заебаа работа МТ Шит со ова награднава игра :) отиде АДСЛ-ов у пм.