25 мај, 2008

р-Еволуцијата згасна?

Мислев да напишам подолг осврт на овој тип коментари и да објаснам зошто има се помалку (или воопшто нема) написи на блогот...
Сепак сметам дека нема потреба; тие што разбираат-знаат, а тие што не разбираат - за нив е ионака сеедно. Нема да разберат...

Ама еве сосема на кратко: р-Еволуција (баш така, мало р големо Е) имаше за цел да ја подигне свеста кај корисниците и да им помогне да се заштитат. Во исто време се обиде да им каже на давателите на услуги дека корисниците не се овци и дека тие корисници го „мачкаат путерот“ на лебот на провајдерите. р-Еволуција си ја заврши работата успешно, останува на корисниците самите да продолжат да се борат за своите права и да внимаваат какви договори потпишуваат со „ѓаволот“ и да се свесни дека алтернатива секогаш постои.

Претпоставувам дека блогот ќе остане како потсетник на борбата за побрз и поефтин нет во МК.
Можеби некој и ќе постира по нешто, ама главната расправа заврши.
Кој не се сложува - широко му блогерско поле...

41 коментар:

Princ рече...

р-Еволуцијата не е можно да згасне се додека тиранинот продолжува со тиранијата.
Иако имало, има и ќе има потреба од вакви збирни места против оние што цицаат крв а не се викаат вампири, мислам дека р-Еволуција имаше големо (да не се онаквувам и да речам огромно) влијание врз тоа како се придвижија работите.
Ме плаши тоа што знам дека сме и ќе останеме некаде при крај во листата земји со интернет ерекција, да не речам пенетрација, па р-Еволуцијата ќе си остане.
Ќе остане се додека низ нашите модеми не потече млеко.
Можеби командантите ќе се сменат, борците, негувателките, непријателот... ама р-Еволуцијата останува се додека каузата е жива :)

koskar рече...

Принц, го разбирам јас твојот гнев, ама има една работа што се вика замор на материјалот....
нема сврха да се расправа понатаму...

Анонимен рече...

E kako nema da zgasne pokraj vakvi:

Soobrakaj vklucen vo pretplatata: 6.000,00 MB

od deneska Telekabel

Sram da im e :)

Petko

Angel рече...

Како би згаснало вакво нешто, секогаш ќе има проблеми. Но до менталитетот на луѓето е таков, сега мислат дека е полесно кога има "конкуренција". Реално полесно им е да платат одколку да се замараат или да си ги бараат првата. Така било и така ќе биде!
Реално останаа многу нереализирани работи! Треба да се донесе свежина на блогот!

Анонимен рече...

Абе ќе има АДСЛ2, гледам брзиниве некако како да се покачени а официално ништо не е напишано!

Анонимен рече...

АДСЛ-от 100 е качен на 4 мегабита...симиња со 427 килоБАЈТИ во секунда во моментов. Изгледа има некаков аир од т-хоум.

Покачени се брзините на сите пакети и се официјално променети и на сајтот.

Анонимен рече...

Аха, и Телекабел не е толку розово како што изгледаше на прв поглед.

За 500 денари досега беше 3 гига (бројат само download) а сега е 6 гига (бројат се`).

Мене не ми прави разлика, ама веројатно има врска кај торентџии. :)

Петко

Rebel рече...

@ Петко
Постои и стариот пакет, сосем исто како што си беше само со поголеми брзини и лимит до 6 GB на download, а потоа 0,1 денар=1 MB се до додатни 1000 ден.
Ова со намалување на брзината пакетот со 6 ГБ (за кој што зборуваш) е друг опционален пакет, така што понудата им е сосем солидна.

Анонимен рече...

so 101 GB soobrakaj i 4mbps download i ne e taka loso... :)

Анонимен рече...

Od vcera gledam ima nekoj problemi so internet-ot koga pravev tracert i Looking Glass gledam problemi od Srbija pa nagored. Ova ne bese problem samo so mt.net tuku i so drugite operatori!

Анонимен рече...

Vistina li e toa sto offnet pustat 10Megabita internet so neogranicen trafik?!

Анонимен рече...

Ќе пуштаат 10mbps, ама со пакети од 15gb и so 100gb.

Како што се 'креативни' не ме чуди, да извадат 10mbps пакет со 3gb лимит!

Секој гигабајт над лимитот се наплаќа 90 ден + ддв.

Инаку треба да се потпиши договор на 2 години.

Тоа е она што досега го сконтав, исправете ме ако грешам.

i togas i sega Anonymous рече...

Gledam ispadnalo TOKMU TAKA kako sto predvidov vo komentarot na postot na http://revolucija.blogspot.com/2005/11/blog-post_18.html

Kako poiskusen vo ovaa oblast, znam kolku e tesko nesto da se napravi za dusa, za narodot, bez namera nesto da se zaraboti ili NVO-to da prerasne vo izvor za zarabotuvacka, no me ubeduvavte deka ne e taka.

Procitajte go gorniot post i uste nekolku posle toa vo koi bev skepticen. Vie bevte skepticni kon drugite NVO-ii, taka da nemase pricina i jas da ne bidam skepticen kon vas. Baska sto vidov mnogu organizacii formirani taka na ura, a koi po mnogu kratko vreme izumrea. Taka i ovoj blog i NVO.

Se nadevam ova malku ve otrezni. Znaci, NE NI TREBA revolucija, tuku EVOLUCIJA lugje!!!

Анонимен рече...

So tresis gluposti be, kakva revolucija, kakva evolucija, ovoj blog pomogna mnogu...

Kiril рече...

Pred da se zatvori, sakam da prasam sto stana so tuzbata protiv Telekom? Dzabe li se prijavija lugjeto? Ili i toa bese patka za reklama?

Анонимен рече...

blogot e zatvoren! BRISKA! ne kur dosagajte :)

Анонимен рече...

КУР

Анонимен рече...

Од денес иам 6мбит на телекабел, изгледа и тие ќе зголемуваат... интересно станува :)

Анонимен рече...

madinja

Анонимен рече...

До кај стигнавме кога спамери ке почнат да ни нудат работи на блогов.

Анонимен рече...

nc nc nc nc...


Norton Commander... :)

Анонимен рече...

da vi ebam kelesite. ne stavate nisto novo a mi menjate template....

Анонимен рече...

da ti se mocam u blogot, barem zatovoretego, izbrisete go....

Анонимен рече...

beda

koskar рече...

дечки, ај одбијте!!!
ако не ви чини - фак оф

Анонимен рече...

Navistina neznam dali da im veruvam, pokraj tolku izmami sega off net da se cesni eve ja ponudata koja ja nudat:

http://www.kursetrese.com/OnNetPonuda.jpg

Анонимен рече...

jaka ponuda, nema sto :))))

Анонимен рече...

koskar, pop kerata da ti ebe.

Ako znaes sto znaci....

;)

Pozdrav

Анонимен рече...

Тууу поминале скоро 3 месеци од последниот коментар а повеќе од 6 месеци од последниот пост.

Ова го пишувам со надеж дека блогот нема да пропадне.

Анонимен рече...

hehehehe, nema da propadne vika......


pogolema propast od ova so bi bilo za tebe???

koskar рече...

јас ви реков дека доста беше со блогов (во ова издание).

може, ако се направи доволна критична маса, блогов да прерасне во размена на искуства со различните провајдери и типови на услуги.


сега стварно има избор....
но, ако има интерес може да се назначат дополнителни админи и модератори и да продолжиме

Анонимен рече...

Samo edna rabota me interesira. Sto e so smenetiot template?

koskar рече...

promenata na templejtot bese od dosada... nemav sto da pravam eden den...
don't read too much into it :-)

gledam deka nema bas interes da se prodolzi so blogot, a?

Анонимен рече...

Што знам...

не е баш се сјајно за да заќутиме сите...

сеуште провајдериве не дерат. со други зборови сеуште нема здрава конкуренција на телекомуникацискиот пазар. компаниите си го собираат кајмакот, си ја зацврстуваат позијата, а тоа го плаќаме ние.

Во сегментот на мобилната телефонија што се дешава? Т-мобиле и Космофон се едно. Држат 99% од пазарот, на тој начин гушејки го ВИП, кој очајно се труди за зграби дел од колачот. По се изгледа неуспешно.

Кај интернет провајдерите несто слично. т-хоме нуди телефофија и интернет за близу 50 евра! Што е тоа ако не дерење. Избор нема којзнае колкав. Он.нет ко да нешто контрираат со он.тел и нивниот пакет ама за џабе.

Сето ова се должи на предоцното влегување на конкуренција на пазарот. Предолго постоеше монопол. Предолго. Сеа се е џабе.

koskar рече...

добро, се сложувам....
претстави се, па да видиме што може да се направи. „оригиналните“ револуционери очигледно се заморија - дајте заангажирајте се... ќе ве ставам админи/модератори и постирајте...

коскар

Анонимен рече...

Гугл претстави нови алатки за мерење колку вашиот провајдер загушува торенти и/или друг сообраќај.

http://googleblog.blogspot.com/2009/01/introducing-measurement-lab.html

(затоа што не бев сигурен како да постирам линк)

Бунтовно Срце рече...

Револуција или еволуција сеедно пораката е јасна.Во македонија никогаш нема да го дофати убавото што го има во западно европските земји бидејќи пријателе јас ти и секој 100.000 размислува како нас а знаеме дека и медиумите си го зеле делот.Затоа треба да пишуваме почесто на интернет за тоа и да им се спротивставуваме на сите нив.Еве едно директно прашање за тебе:
Дали некогаш би купил нешто од продавница која продава т.н.секс играчки?Со сигурност мислам дека не би купил а зошто?П ќе те заенаваат утре комшиите
Биди ми со здравје и посети ја мојата страна www.buntovnosrce.co.cc
овде ќе напишам детално што сакам да кажам за тоа

koskar рече...

не ја разбирам аналогијата со секс шоп...!? не гледам каква врска има, ама да, сум купил реквизити од секс шоп. моја работа е како ги трошам моите пари...
да се вратам на темата, кој ска да го одржува блогот, слободно нека ми каже - одма го ставам за модератор/админ и нека тера.
БС, сајтот не ти работи...

Анонимен рече...

Како решаваат проблеми интернет провајдерите во Македонија во случај ако имаат во дефект еден рутер:1)T-Home(Mt.net) ја менуваат целата опрема

2)On.net ке тераат додека можат да ги лажат корисниците дека кај нив е проблемот и дека токму корисникот има вирус. Кога ќе помине 3 месеци ќе сменат sжswitch, вториот месец ќе видат дека не било до тоа, па ќе го вратат switch-от па ќе го сменат првиот рутер, па другиот, па третиот....па така ќе помине една година и ќе ги купи некој друг газда.

3)Cabletel нема да ти се јавуваат на техничка подршка а кога ќе ги добиеш(по 1 месец) ќе ти речат дека немаат тие проблем и дека проблемот е до вас, да оставиш телефон па они ќе те побараат. Ќе помине 2 месеци и ќе закупат интернет линк од друго место со тоа и опремата ќе ја заменат.

4)Telekabel ќе те убедуваат дека ти имаш проблем и дека од нивна страна се е во ред, а кога нема да успеат ќе ти пратат рекетари да те убедат.

http://www.kursetrese.com

Џони рече...

Ова ко виц бе, Џони.
Али уствари се дешаваат некои од горенаведените случаеви кај некои од горенаведените оператори.

Ја Џони, чисто сумњам да МТ ја мењаат целата опрема, али шо ги знаеш можда...

Анонимен рече...

Menjale ne menjale-imaat najdobar internet. Za zal ili ne, ne e vazno. Sekako e sramota za drugite provajderi